Każdego dnia na świecie prawie 90 tys. walizek nie pojawia się na taśmach w hali przylotów. I choć linie lotnicze gubią z roku na rok coraz mniej bagaży, to warto przyjrzeć się, które czynią to rzadziej, a której częściej.

Dlaczego linie lotnicze w ogóle gubią nasz bagaż? Przyczyn jest wiele. Według raportu SIT-y, firmy dostarczającej rozwiązania informatyczno-łącznościowe dla branży lotniczej, prawie połowa przypadków (49 proc.) ma ścisły związek z naszą przesiadką. 16 proc. bagaży nie dociera na miejsce, bo nie została w ogóle załadowana do samolotu, którym podróżujemy z miejsca wylotu. Pasażerowie mają na dodatek bardzo niewielki wpływ na to, czy ujrzą swój bagaż w porcie docelowym – to iście rosyjska ruletka.

W Europie najczęściej gubią najwięksi…

Nie ma dziś na świecie żadnej organizacji, która regularnie publikowałaby dokładne dane, dotyczące ilości zgubionego przez linie lotnicze bagażu. Jedyną europejską instytucją, która udostępniała do niedawna niechlubne statystyki, jest AEA – Stowarzyszenie Europejskich Linii Lotniczych. Organizacja ta postanowiła jednak zmienić swoją politykę i zaprzestać ujawniania tych danych. Dlaczego?

– Ostatni raport opublikowaliśmy w 2009 roku. Chwalenie się takimi statystykami nie przynosi żadnych korzyści zrzeszonym w naszej organizacji przewoźnikom – ucina David Henderson, szef działu komunikacji korporacyjnej w AEA.

I słusznie, bo po co pasażerowie mają wiedzieć, które linie gubią najwięcej bagażu? Radzimy sobie zatem sami. Ranking postanowiliśmy ułożyć na podstawie danych tej organizacji z lat poprzednich. Warto przy tym wspomnieć, że AEA zrzesza w tej chwili 36 europejskich przewoźników. Nie ma wśród nich klasycznych lowcostów, takich jak Ryanair, Wizz Air czy Norwegian. Są za to najwięksi gracze, na pokład których Polacy często wsiadają.

Poniższa tabela pokazuje, ile sztuk bagażu dany przewoźnik zgubił w przeliczeniu na każdy jeden tysiąc przewiezionych przez niego pasażerów. Taki wskaźnik umożliwia dokładne porównanie linii lotniczych w tej kwestii. Ostatnia kolumna to średnia, wyliczona na podstawie trzech okresów. Jej wartość decyduje o miejscu w rankingu.

„Zwycięzcą” rankingu w Europie są linie lotnicze bmi. Różnica w stosunku do drugiego British Airways jest bardzo niewielka, ale w porównaniu do ostatniego na liście Austrian Airlines, brytyjskie linie gubiły średnio prawie 10 bagaży więcej na każdy tysiąc pasażerów.

Nasz narodowy przewoźnik plasuje się w drugiej dwudziestce z wynikiem średnio 10,7 zgubionych bagaży. Najmniej pakunków w tych okresach zgubiły Turkish Airlines i Aerosvit (obie średnio 4,4) oraz Air Malta (średnio 4,5). Raporty AEA powstały na podstawie ilości zgłoszeń, które wpłynęły od pasażerów do poszczególnych przewoźników w portach docelowych. Obejmują one globalną siatkę połączeń tych przewoźników, a więc tak rejsy krajowe, jak i średniego oraz dalekiego zasięgu.

…a za oceanem najmniej znani

Statystyki dotyczące zgubionych bagaży w Stanach Zjednoczonych wyglądają zupełnie inaczej. Tu byliśmy zmuszeni oprzeć się na oficjalnych danych amerykańskiego Ministerstwa Transportu. Są one jednak niepełne, gdyż obrazują jedynie liczbę zgłoszeń od pasażerów na terytorium USA. Dane są zatem zaniżone dwu, a w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie, bowiem nie uwzględniono tutaj zgubionych bagaży przez te linie w Europie lub w innych częściach świata. Tak jak w przypadku statystyk ze Stowarzyszenia Europejskich Linii Lotniczych, posługujemy się tutaj wskaźnikiem ilości zgubionych bagaży na każdy tysiąc przewiezionych przez linię lotniczą pasażerów.

Pierwsza trójka w tym rankingu większości nie mówi zbyt wiele, choć każda z tych linii przewiozła w ubiegłym roku trzy razy więcej pasażerów niż LOT. Bardziej znani, amerykańscy przewoźnicy lotniczy, tacy jak Delta, United czy American Airlines, zajmują miejsca w drugiej piątce.

Zaniżone dane uniemożliwiają nam porównanie amerykańskich i europejskich przewoźników. Na dodatek pochodzą one z różnych okresów. W USA raporty dotyczące zgubionych bagaży publikowane są co miesiąc niezmiennie od 1998 roku. W Europie długo jeszcze nie dowiemy się, jak aktualnie linie lotnicze radzą sobie w tym obszarze działalności. Według raportu SIT-y 85 proc. zgubionych bagaży odnajduje się i trafia do rąk właścicieli w przeciągu 48 godzin. Tylko jednej walizki na 2 tys. nigdy nie udaje się odnaleźć.

Warto także wspomnieć, że winą za zgubiony bagaż obarczane są linie lotnicze, na pokładzie których wylądowaliśmy w porcie docelowym – bez względu na to, czy np. w trakcie przesiadki błąd został popełniony przez innego przewoźnika. Tyczy się to oczywiście tylko przypadków, w których posiadamy jeden bilet na kilka lotów z różnymi liniami. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy jesteśmy posiadaczami dwóch biletów łączonych, które kupiliśmy oddzielnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here