Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać, że podróż tylko z bagażem podręcznym jest o wiele tańsza. I jak się okazuje, wcale nie trzeba rezygnować z wielu rzeczy. Podpowiadamy jak efektywnie spakować się do bagażu podręcznego i zaoszczędzić tym samym sporą sumę pieniędzy.

Przypomnijmy, że cena biletu lotniczego tanich przewoźników nie zawiera opłaty za bagaż rejestrowany. Orientacyjny koszt jednej sztuki bagażu rejestrowanego, za każdy odcinek lotu wynosi w Ryanairze 168 zł, w Wizz Airze 68 zł, w easyJecie 81 zł. Podróż wyłącznie z bagażem podręcznym w tanich liniach lotniczych daje nam więc spore oszczędności. Na tym jednak zalety się nie kończą. Mając tylko jeden pakunek pod ręką zyskujemy czas, wygodę i bezpieczeństwo.

Zanim zaczniesz upychać

Podstawą efektywnego pakowania jest posiadanie odpowiedniej walizki. Warto więc na samym początku zwrócić uwagę na dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego u każdego z przewoźników. Standardowo powinien być to pakunek o wymiarach nieprzekraczających 55 cm długości, 40 cm szerokości i 20 cm głębokości.

Oprócz jednej sztuki bagażu podręcznego, niektóre linie pozwalają wnieść na pokład bez dodatkowych opłat np. kurtkę, materiały do czytania czy małą torebkę damską. Zawsze jednak warto sprawdzić regulacje u poszczególnych przewoźników, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Na rynku znajdziemy sporo walizek, tzw. kabinówek, które są specjalnie projektowane do standardów bagażu podręcznego. Ich ceny w dużych sieciach supermarketów zaczynają się już do 50-70 zł.

– Przy zakupie walizki warto dokładnie sprawdzić jej całkowity rozmiar wraz z kółkami i rączką – radzi Anna Galewska z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Jeżeli nasza walizka przekroczy dopuszczalny wymiar nawet o 1 cm, może nie zmieścić się w specjalnej skrzynce do testowania bagażu, a co za tym idzie – będziemy musieli za niego dodatkowo zapłacić – dodaje. Bardzo restrykcyjny pod tym względem jest Ryanair, który dokładnie sprawdza bagaż podręczny – nie można mieć oddzielnie nawet mini torebki na dokumenty.

Jeśli decydujemy się na usztywnioną walizkę, to najlepszym wyborem będą te wykonane z ultralekkiego materiału, jakim jest polipropylen. Są one przeważnie lżejsze od wykonanych z innego materiału walizek. Warto także sprawdzić, jak bardzo „kauczukowe” są kółka walizki. Im więcej kauczuku w ich składzie, tym lepiej, bowiem wtedy są one wyjątkowo odporne na tarcia, mechaniczne uszkodzenia, odkształcenia i skrajne warunki atmosferyczne (woda, mróz, sól, słońce). Dodatkowo dają nam one większą swobodę ruchu i mniejsze ryzyko uszkodzenia, niż w przypadku standardowych, plastykowych kółek. Jeśli nie uda nam się zdobyć takich informacji, warto samemu je dotknąć i sprawdzić ich elastyczność.

Jeśli walizka nie ma wbudowanego zamka szyfrowego, to kupmy taką, której metalowe sprzączki u suwaków umożliwiają ich spięcie małą, podróżną kłódką. Dzięki temu w czasie przenoszenia lub zmiany pozycji walizki suwak się samoczynnie nie rozepnie, a nasze rzeczy niespodziewanie nie wypadną na ziemię. To także dobra metoda zabezpieczania bagażu, gdybyśmy chcieli zostawić go np. w przechowalni.

Zwróćmy także uwagę na wewnętrzne wyposażenie walizki. Wybierzmy taką, która ma regulowane paski, dzięki czemu będziemy mogli spiąć i ścisnąć nasze rzeczy pozbywając się zbędnego powietrza.

Na lotniskach można też spotkać amatorów toreb sportowych. Dzięki temu, że wykonane są z bardzo miękkiego materiału, bez żadnych usztywnień, mają jedną podstawową zaletę – bez względu na ich wymiar, można je zmieścić w skrzynce kontrolnej.

Sztuka kreatywnego pakowania

Kreatywne pakowanie bagażu podręcznego oznacza nie tylko umiejętne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz walizki, ale również przemyślenie tego, jak możemy wnieść na pokład rzeczy, które do walizki się nie mieszczą.

Jednym z największych błędów przy pakowaniu, jest brak listy rzeczy, które chcemy zabrać. W rezultacie okazuje się, że spakowaliśmy rzeczy całkiem zbędne lub takie, które moglibyśmy zastąpić bardziej kompaktowymi odpowiednikami.

Przed ułożeniem rzeczy do walizki, zastanówmy się również, które części odzieży możemy założyć na siebie tuż przed wejściem na pokład oraz jak to zrobić, aby nasz wygląd nie wzbudzał podejrzeń. Sposobów jest wiele. Od zarzucania bluz na ramię, zawiązywania ich wokół pasa, zakładania czapek z daszkiem, wkładania mniejszych rzeczy do kieszeni,aż po kupno specjalnych kurtek idealnie skrojonych dla podróżnych z bagażem podręcznym. To ostatnie rozwiązanie jest nowością na rynku, która jak widać na załączonych poniżej obrazkach, pozwala zabrać połowę tego, co mamy w walizce.

Pomysłodawcą takich ubrań jest firma Scottevest, która specjalizuje się w produkcji praktycznych rozwiązań odzieżowych z dużą ilości kieszeni. Większość z nich znajduje się w wewnętrznej stronie ubrań. Dzięki temu rzeczy nie zgubią się i nie zostaną skradzione. Pomimo całkowitego zapełnienia kieszeni, specjalna konstrukcja zapewnia całkiem normalny wygląd kurtki czy bluzy z zewnątrz. Producent twierdzi, że w najbardziej pojemnej kurtce zmieścimy dwie owinięte w sztywnym kartonik koszule, a nawet tablet czy mały, 10-12 calowy netbook.

Specjalne kurtki nie są jedynym sposobem na ekonomiczne pakowanie. Ogromne znaczenie ma to, w jaki sposób złożymy ubrania i pozostałe rzeczy do walizki. Większość tzw. kabinówek posiada wystające w środku prowadnice, w których przemieszcza się składana rączka walizki. Plecy naszego pakunku nie są więc idealnie płaskie. W zagłębieniach najlepiej umieścić wówczas zwinięte w rulon najlżejsze ubrania, które na samym dnie łatwiej przyjmą ciężar pozostałych rzeczy. Jeśli przewozimy sprzęt elektroniczny, to warto dla większego bezpieczeństwa umieścić go w środku, pomiędzy miękkimi ubraniami.

Jeśli zabieramy dodatkową parę butów krytych, wykorzystajmy puste miejsce w środku do umieszczenia skarpet lub bielizny. Jeśli obiekt, w którym będziemy nocować oferuje ręczniki, suszarkę, czy dobrej jakości środki pielęgnujące, nie zabierajmy takich rzeczy ze sobą.

– W większości hoteli co najmniej trzygwiazdkowych do naszej dyspozycji będziemy mieli ręcznik, żel pod prysznic i szampon do włosów – mówi Anna Galewska z Tripsta.pl. – W tych cztero- i pięciogwiazdkowych możemy liczyć nawet na suszarkę do włosów – dodaje.

Najbezpieczniej jest przed wyjazdem zadzwonić do hotelu i upewnić się jakie udogodnienia czekają na klientów. Jeśli jednak jesteśmy przyzwyczajeni do swoich kosmetyków, to warto wcześniej odwiedzić drogerie w poszukiwaniu ich miniaturowych wersji lub darmowych próbek. Wybierając się do ciepłych krajów, ograniczmy bieliznę do minimum. Będziemy ją zmieniać być może nawet i 2 razy dziennie. Zamiast dodatkowych par skarpet lub bielizny, zabierzmy ze sobą niewielką ilość proszku do prania.

Nawet tych najlepiej ujętych w słowa porad nie zastąpi dobry instruktaż wizualny. Poniżej bardzo ciekawy materiał, pokazujący jak efektywnie spakować wiele rzeczy, do niewielkiej walizki. Od siebie dodamy, iż gumowe klapki, sandały lub półkryte buty warto wsadzić metodą jeden w drugi tak, by czubek prawego buta stykał się z końcówką lewego i na odwrót.

Poznaj ograniczenia i obowiązki

Aby uniknąć w podróży nieprzyjemnych sytuacji, warto poznać najważniejsze obowiązki, ograniczenia oraz inne regulacje jakie na pasażera nakłada nie tylko międzynarodowe prawo.

Pasażer jest odpowiedzialny za zawartość swojego bagażu. Jeśli umożliwimy złodziejom lub przemytnikom podrzucenie przedmiotów, których transport jest nielegalny, to na nic zdadzą się nasze tłumaczenia, że nic o tym nie wiedzieliśmy. Aby uniknąć takiego niebezpieczeństwa, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • przy kupnie walizki zwróć uwagę, czy wyposażona jest ona w zamek szyfrowy lub daje ci możliwość zastosowania innych rozwiązań, jak np. zamykanie jej na małe, podróżne kłódeczki,
  • zawsze pakuj swój bagaż samodzielnie; tylko wtedy będziesz miał całkowitą pewność, że jego zawartość to tylko legalne rzeczy,
  • pod żadnym warunkiem nie daj się przekonać do przemytu narkotyków czy przewozu nieznanych rzeczy, bez względu na to, jak niewinnie i niepozornie wygląda przedmiot lub osoba,
  • nie przekraczaj granicy z osobami, których nie znasz.

Sporządzając listę rzeczy, które zabierzemy do bagażu podręcznego, pamiętajmy o obowiązujących restrykcjach.

Przynajmniej w teorii, nadal obowiązuje regulacja UE z 2006 roku. Pozwala ona pasażerom na wnoszenie płynów, żeli i aerozoli pod warunkiem, że są one umieszczone w jednej, przeźroczystej, zamykanej torebce plastikowej. Jej objętości nie może przekraczać jednego litra, a przybliżone wymiary takiej torby to ok. 22 x 15 cm. Jeden pasażer może wnieść na pokład jedną torebkę.

Bez żadnych ograniczeń możemy zabierać produkty spożywcze w stanie stałym. Żywność w płynie, taka jak jogurty, kremy, dżemy i galaretki, podlega ograniczeniom objętości pojemnika do 100 ml i wszystkie pojemniki muszą się mieścić w jednej 1-litrowej plastikowej torebce.

Pod żadnym warunkiem nie możemy wnosić żadnych przedmiotów ostrych lub niebezpiecznych dla zdrowia i życia pasażerów i załogi. Przed wyruszeniem w podróż, warto sprawdzić dokładnie listę rzeczy, których na pokład wnosić nie wolno. Przykładowe zestawienie znaleźć możemy na stronie krakowskiego lotniska Balice.

O czym trzeba pamiętać, pakując bagaż podręczny:

  1. Przed wylotem sprawdź dopuszczalne wymiary, ciężar walizki oraz listę przedmiotów, których nie wolno wnosić na pokład;
  2. Kup lub pożycz taką walizkę, która pozwoli zapakować Ci jak najwięcej rzeczy na jak najmniejszej przestrzeni;
  3. Zawsze przed pakowaniem zrób listę rzeczy, które chcesz wziąć – unikaj niepotrzebnych przedmiotów i wybieraj ich kompaktowe odpowiedniki;
  4. Przemyśl, co możesz założyć na siebie wchodząc na pokład – np. kurtka z dużą ilością kieszeni może być dobrym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here