Polskie trasy rowerowe co roku trafiają na listy najpiękniejszych szlaków w tej części Europy, przyciągając uwagę zarówno lokalnych amatorów jednośladów, jak i osób z dalszych zakątków kraju czy pobliskich regionów zagranicznych. Zróżnicowany teren, piękne widoki i często sprzyjająca pogoda dają, w połączeniu z dość zadbaną infrastrukturą, całkiem dobre warunki do jazdy po szosie, ale i górach. Które znane, polskie trasy rowerowe zasługują na miano najpiękniejszych?

Trasa rowerowa Velo Dunajec

Biegnąca przez Małopolskę trasa Velo Dunajec już teraz zasługuje na miano jednej z piękniejszych i lepiej przygotowanych tras w Polsce, choć prace nad jej ukończeniem trwają już od wielu lat. Dobre warunki do jazdy znajdą tu dla siebie amatorzy górskich wycieczek rowerowych, ale i ci preferujący krótsze wycieczki. Startując w Zakopanem i podążając szlakiem Velo Dunajec można dotrzeć aż do Tarnowa, zwiedzając po drodze m.in. Nowy Targ, Gorce, Jezioro Czorsztyńskie i Pieniński Przełom Dunajca. Na trasie nie brakuje oczywiście zapierających dech w piersiach widoków – duża część trasy prowadzi wzdłuż brzegu rzeki i efektownych przepraw, co przy odpowiedniej pogodzie daje też sporo miejsc na odpoczynek na łonie natury.

rowerzyści jadący ulicą w górach

Pozostając w Tatrach warto na chwilę zatrzymać się też przy samym szlaku wokół Tatr, prowadzącym zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej. Odcinki trasy można zwiedzać pojedynczo, przejeżdżając pomiędzy kolejnymi miejscowościami, lub zaplanować jeden, kilkudniowy wypad i przejazd przez całą pętlę. Niektóre fragmenty są jeszcze na etapie zakańczania prac, ale po polskiej stronie można z powodzeniem pokonać zdecydowaną większość odcinków bez nadmiernych przeszkód.

Wiślana trasa rowerowa w Małopolsce

Stawiając na turystykę rowerową, Małopolska rozwija się dość dynamicznie w zakresie tworzenia nowych i odświeżania starych tras rowerowych. Projekt Wiślanej Trasy Rowerowej zakłada utworzenie setek kilometrów szlaków rowerowych wzdłuż rzek Małopolski, a na razie obejmuje m.in. drogi położone na wałach przeciwpowodziowych Wisły i prowadzi od Oświęcimia aż do Szczucina na wschodnim krańcu województwa. Trasa ta to po raz kolejny dobry wybór dla fanów długich przejażdżek (ok. 150 km, które warto rozbić na dwa dni, z postojem w Krakowie), ale też krótszych dystansów – odnajdując ciekawe punkty postojowe na trasie można tu z powodzeniem zawrócić do punktu startowego, z czasem zwiększając swoje dystanse i odwiedzając kolejne piękne widoki polskich wyżyn.

Rowerem nad morze – trasa Velo Baltica

Przenosząc się na zupełnie przeciwny koniec kraju, trasy rowerowe na Pomorzu Zachodnim mogą zachwycać swoją prostotą i długością płaskich, leśnych tras. Velo Baltica jest częścią europejskiego szlaku rowerowego EuroVelo10. Cały szlak EuroVelo10 prowadzi daleko poza województwo zachodniopomorskie, docierając od Świnoujścia aż do Gronowa, daleko za Gdańskiem i Elblągiem. Trasa przebiega głównie po lasach oraz mało uczęszczanych drogach asfaltowych, choć nie brak tu oczywiście widoku na polskie wybrzeże. Trasę polecamy szczególnie latem, gdy ukrycie się w leśnym cieniu pozwala pokonywać wiele kilometrów nawet przy wyższych temperaturach powietrza.

rowerzysta jeżdżący w lesie

Ciekawą propozycją terenów nadmorskich jest także Trasa Pojezierzy Zachodnich, rozpoczynająca się w siekierkach i biegnie wzdłuż nieczynnej linii kolejowej do Trzcińska Zdroju, a dalej przez Myślibórz, Drawsko Pomorskie, aż do Białego Boru. Odległość, jaką można pokonać tą trasą to ponad 400 kilometrów prowadzących głównie przez ścieżki leśne oraz mało uczęszczane drogi. W sam raz na weekendową wyprawę rowerową, odcinkowe zwiedzanie okolicy lub dłuższą przygodę początkiem jesieni.

Jak przygotować się do dłuższych wypraw rowerowych?

Zwiedzanie najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce należy oczywiście do przyjemności, ale żeby przygotować się do podróży przez setki kilometrów warto zadbać o odpowiedni sprzęt. Decydując się na dłuższe podróże warto wybierać rowery przystosowane do poruszania się po zróżnicowanym terenie – większość z wymienionych szlaków nie jest przygotowana do jazdy typowo szosowej, przez co znacznie lepszą propozycją będą tu rowery trekkingowe. Pamiętaj, by na trasę zawsze zabrać zapasową dętkę i podstawowy zestaw narzędzi naprawczych – nigdy nie wiadomo, na jakie przygody można trafić po drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here