Stolica trójmiasta doczeka się w 2022 r. nowej atrakcji turystycznej. W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego powstanie nowe oceanarium w Gdańsku, które ma przyciągać ok. 2,5 mln gości rocznie. 

Nautilus Gdańsk, bo tak ma nazywać się ten wielki kompleks, wyrośnie nieopodal Stadionu Energa Gdańsk w Letnicy. W pierwszym etapie powstanie oceanarium poświęcone Ameryce Południowej.

Odwiedzający zobaczą, jak wygląda dżungla amazońska, czy las namorzynowy. Na lądzie i w powietrzu będzie można podziwiać pingwiny peruwiańskie i egzotyczne ptaki, a w wodzie pływać będą m.in. rekiny i płaszczki.

Codziennie obiekt będzie mogło odwiedzić aż do 25 tys. osób. Rok później do użytku zostaną oddane pozostałe części kompleksu Nautilus: m.in. Egzotyczna Laguna. To sztuczna plaża z charakterystyczną dla Ameryki Południowej roślinnością oraz basenami, gdzie tropikalny klimat będzie utrzymywał się przez cały rok. Wśród basenów, egzotycznych roślin, na piasku i na leżakach będzie mogło tam przebywać jednocześnie ok. 750 osób.

Nie tylko oceanarium

Cały kompleks będzie miał do zaoferowania znacznie więcej. Powstaną tam również jaskinie w formacie 5D+. Dzięki interaktywnej formie poznamy zjawiska astronomiczne, przyrodnicze oraz biologiczne. Czyli coś na wzór cieszącego się ogromnym powodzeniem gdyńskiego Centrum Nauki Eksperyment. Będzie to więc wyśmienite miejsce do organizacji pokazowych lekcji biologii lub fizyki dla szkół z całego regionu.

Oprócz centrum edukacji 5D, znajdzie się tam również strefa gastronomiczna, pasaż handlowy, galeria medyczna oraz czterogwiazdkowy hotel z centrum konferencyjnym na 1000 osób. Każdy z 300 pokoi będzie zaaranżowany tak, by opowiadać historię innego miasta. Wśród nich pojawią się miasta z Polski oraz z Europy środkowo-wschodniej.

Wielofunkcyjny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy będzie finansowany, realizowany i zarządzany przez PFI Future S.A. Ten sam fundusz wybudował we Wrocławiu Afrykarium. W Gdańsku, wraz z miejską spółką Arena Gdańsk, zagospodaruje pod oceanarium aż 4,6 ha powierzchni. Obiekt zajmie 53 tys. metrów kwadratowych i będzie kosztował 450 mln. zł.

Są spore szanse na rozpoczęcie prac jeszcze w tym roku. Obiekt zostanie najpewniej oddany do użytku w 2022 roku.

Oceanarium w Gdańsku – jakie będą ceny biletów?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy będzie ich stać na rodzinne wyjście do oceanarium. Jak zapewniają pomysłodawcy projektu, cena biletu do oceanarium w Gdańsku nie powinna przekroczyć 40 zł za osobę. Inne ceny biletów będą w sezonie, a inne poza nim. Trzeba jednak pamiętać, że za kilka lat sytuacja może ulec diametralnej zmianie. Koszty utrzymania będą wyższe, przez co bilety mogą podrożeć.

Jeśli zastanawiacie się, jak będzie wyglądało oceanarium w Gdańsku, obejrzyjcie film poniżej. Co prawda to tylko wizualizacje, ale mocno uruchamiają wyobraźnię. Z pewnością na żywo będzie to jeszcze bardziej zachwycające.

3 KOMENTARZE

    • Wystarczy zobaczyć, jak zostało zbudowane Afrykarium we Wrocławiu, żeby nie mieć takich obaw. Miasto daje grunt, reszta po stronie inwestora. Tak wygląda partnerstwo na zachodzie…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here