Czy karta EKUZ zabezpieczy nas tak dobrze, że wszystkie podróżnicze plany pójdą po naszej myśli? Kilkanaście razy przeglądamy zawartość walizki i sprawdzamy pogodę. Nie przypuszczamy, że coś może zepsuć nam wymarzony urlop. Tymczasem niespodzianki, nawet te przykre, mogą zaskoczyć nas w najmniej oczekiwanym momencie. Zatrucie czy grypa potrafią skutecznie zepsuć podróż, a jeszcze bardziej mogą przerazić koszty prywatnej opieki medycznej za granicą. Warto więc wyposażyć się w kartę EKUZ, która co prawda nie zabezpieczy nas przed chorobą, ale uprawnia do skorzystania z pomocy lekarskiej.

Co to jest karta EKUZ?

Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której możemy skorzystać z bezpłatnej pomocy lekarskiej w krajach Unii Europejskiej oraz: Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. EKUZ zapewnia nam to możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej, takiej samej jak w kraju naszego zamieszkania.

Dostajemy również przywileje, jakie w danym państwie obowiązują pod względem świadczeń medycznych. Dzięki niej w przypadkach takich jak: urazy, złamania, gorączka, zatrucia, problemy z sercem czy z płucami, bez problemu skorzystamy z pomocy lekarskiej na takich samych zasadach jak obywatele kraju, w którym się znajdujemy.

Czy warto wyrabiać kartę EKUZ?

Wyrobienie karty nie jest obowiązkowe, jednak może stać się bardzo przydatne podczas zagranicznych podróży. Nie należy myśleć jednak, że w przypadku jej posiadania, każda udzielona pomoc będzie bezpłatna. Jeśli będziemy uczestnikami kolizji drogowej w Austrii, wezwanie ratownictwa medycznego jest tam usługą pełnopłatną, także karta EKUZ nie zwolni nas z kosztów. Rozliczani będziemy na zasadach obowiązujących w danym kraju. W przypadku zatruć, czy nagłych problemów z sercem nieodzowna jest pomoc lekarska. W takich wypadkach zagraniczni lekarze nie sprawdzają czy widniejemy jako ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, sprawdzają za to czy mamy kartę EKUZ.

W przeciwnym wypadku koszty nawet drobnej konsultacji mogą nas drogo kosztować. W przypadku ewentualnego niespodziewanego zdarzenia, należy najpierw sprawdzić, które placówki w danym kraju mają umowę z lokalnym ubezpieczycielem. EKUZ nie refunduje prywatnych gabinetów lekarskich. Lekarz zadecyduje w jakim stopniu potrzebujemy pomocy medyczne, a także poinformuje nas o zasadach refundacji w danym kraju. W niektórych z nich, musimy liczyć się, że będziemy musieli pokryć część kosztów świadczeń medycznych.

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne, a wnioski o nią można składać osobiście lub za pośrednictwem Internetu, we wszystkich placówkach NFZ. Może to znacznie ułatwić i obniżyć koszty leczenia za granicą, w razie niespodziewanego wypadku. Warto się w nią zaopatrzyć, nawet w przypadku krótkich podróży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here