Istnieje wiele różnych sposobów na spędzenie niezapomnianych wakacji. Część osób preferuje bierne formy wypoczynku, takie jak na przykład wizyta w kawiarni tudzież lektura swojej ulubionej powieści. Na szczęście są wśród nas osoby, które czują zew natury i szukają różnych — nierzadko niestandardowych sposobów na aktywne spędzenie wolnego czasu. To właśnie wśród tej grupy znajdują się entuzjaści różnych sportów wodnych. A jeśli o sportach wodnych mowa — to czy nie ma lepszego pomysłu na spędzenie wakacji niż ekscytujący rejs jachtem lub żaglówką. W niniejszym artykule postaramy bliżej przyjrzeć się charakterystyce tego typu inicjatyw.

Rejsy organizowane znakomitym pomysłem dla ludzi ciekawych świata

Osoby, które decydują się na czarter jachtu lub wynajem żaglówki mają do dyspozycji prawdziwie bogatą paletę dostępnych tras. Amatorzy malowniczych polskich krajobrazów z pewnością docenią walory, jakie kryje w sobie kraina Wielkich Jezior. Nie oznacza to jednak, że pasjonaci z duszą globtrotera nie znajdą niczego dla siebie. Wspomniani entuzjaści będą oczarowani trasami z Gdyni do szwedzkiej miejscowości Visby albo z Kołobrzegu na duńską wyspę Bornholm. Miłośnicy eksplorowania bardziej niestandardowych kierunków podróży mogą udać się do litewskiej Kłajpedy albo łotewskiej Lipawy. Bez względu na obrany kierunek należy zaopatrzyć się w niezawodny strój.

Samodzielny wynajem jachtu jest opcją, która znakomicie wpisuje się w oczekiwania, jakie mają najbardziej doświadczeni zwolennicy wakacji na jachcie. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że nie zawsze jest to warunek obligatoryjny. Na polskim rynku działają bowiem firmy, które oferują grupowe wycieczki jachtem, podczas których turyści – bez względu na posiadane uprzednio kwalifikacje stają się pełnoprawnymi członkami załogi. W takim wypadku klienci angażowani są w takie czynności, jaki na przykład przygotowanie posiłków tudzież obsługa techniczna jachtu po uprzednim krótkim warsztacie prowadzonym przez kompetentnego kapitana. Patent żeglarski (jachtowy sternik morski) wskazany jest z kolei dla osób pragnących zasmakować większej niezależności oraz tym, którzy cenią nieskrępowaną swobodę w zakresie doboru trasy. Istnieją bowiem kraje, takie jak na przykład Chorwacja, gdzie czarter jachtu jest dostępny jedynie dla osób z patentem żeglarskim.

Zakup jachtu – inwestycja, zbędny snobizm czy wyraz czystej pasji?

Najbardziej zamożni miłośnicy wodnych wycieczek mogą zdecydować się na zakup jachtu lub żaglówki. W środowisku amatorów żeglarstwa trwa ożywiona dyskusja, czy warto inwestować niemałą przecież sumę pieniędzy w zakup własnego jachtu. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że jest to jednak opcja dla osób o zasobnym portfelu. Wydatki nie kończą się bowiem wcale na zakupie jachtu, ale implikują je także takie procedury, jak utrzymanie i konserwacja łodzi. Kolejnym problemem, który pojawia się przy tego rodzaju zakupie, jest wybór struktury własności. Kupujący może wybrać jedna z trzech opcji – banderę, własność lub czarter jachtu. Podjęcie optymalnej decyzji inwestycyjnej wcale nie jest łatwe i wymaga dogłębnej wiedzy prawniczej. Osoby, które nie znoszą monotonii, powinny zdecydować się raczej na czarter. Wynika to nie tylko z mniejszego obciążenia finansowego i prawnego, ale także z większej elastyczności – wspomniana alternatywa pozwala bowiem na łatwe zmiany lokalizacji naszego rejsu.

Pełnomorskie i śródlądowe rejsy – refleksje końcowe

Wycieczka jachtem lub żaglówką jest niewątpliwie zaliczana do niestandardowych i nieco niekonwencjonalnych form aktywnego wypoczynku. W naszym szybkim i zabieganym świecie tego rodzaju inicjatywy z pewnością pozwalają zregenerować siły psychiczne i nabrać większego dystansu do rzeczywistości. Osobista obserwacja morskich pejzaży jest niezapomnianym i bardzo sugestywnym przeżyciem, którego nie sposób porównać do oglądanego w telewizji programu lub reportażu. Warto zwrócić uwagę na to, że jest to opcja dostępna dla wszystkich. Początkujący adepci sztuki żeglarskiej mogą bowiem zdecydować się na rejs organizowany, natomiast bardziej zaawansowani amatorzy tej formy aktywności – na samodzielny wynajem żaglówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here