Tanie podróżowanie nie zawsze oznacza zupełnie darmowe, ale są sposoby, by znacząco obniżyć koszty. Oto garść praktycznych porad w postaci 5 przykazań taniego podróżowania po Polsce i świecie.

1. Couchsurfing

Dużą częścią  kosztów podróży są wydatki na nocleg. Nawet jeśli zdecydujemy się na spartańskie warunki w hostelach, to i tak będziemy zmuszeni wyłożyć przynajmniej kilkanaście euro za osobodobę. Alternatywą. Naprzeciw potrzebom ludzi, chcących nocować zupełnie za darmo, wychodzi CouchSurfing.

W sieci znajduje się kilka stron, dzięki którym możemy znaleźć darmową „sofę” do spania. Z angielskiego słowo „couch” to kanapa lub sofa, ale wcale nie musi oznaczać to spania na tych meblach. Równie dobrze ktoś może zaoferować nam noc w  hamaku, łodzi, namiocie, czy nawet na kawałek posadzki w salonie.

Zawsze natomiast oznaczać to będzie bezkosztowe zakwaterowanie. Jednakże przystępując do tego programu,  musimy być jednocześnie sami gotowi, by ugościć innego podróżnika w swoich progach. Couchsurfing jest uzupełnieniem idei taniego podróżowania po świecie, które zostało zapoczątkowane przez tanie linie lotnicze.

2. Autostop i carpooling

Znany od dawna off-line’owy autostop ma też swoją bliźniaczą wersję w internecie. Powstało już kilka serwisów internetowych, gdzie możemy zaplanować wspólną podróż, dzieląc się kosztami i dotrzymując sobie wzajemnie towarzystwa. Ma to również zalety ekologiczne, bo sprawia, że na drogach jest mniej samochodów i zmniejsza się w ten sposób zanieczyszczenie środowiska.

E-autostop to nic innego jak oferowanie przejazdów lub/ i korzystanie z wolnych miejsc w samochodach. Wystarczy, że w takich serwisach jak BlaBlaCar.pl czy carpooling.pl przeszukamy bazę przejazdów wg trasy lub daty i znajdziemy osobę, która jedzie w tym samym kierunku. Możemy też zamieścić ogłoszenie jako kierowca, gotowy zabrać ze sobą innych podróżnych.

3. Serwisy zakupów grupowych

Tanie podróżowanie na Grouponie może okazać się dobrą metodą, by nie odchudzić znacząco naszego portfela, a móc cieszyć się choćby weekendowym wypadem w góry czy nad morze. Oprócz ofert noclegów, znajdziemy tam też rabaty na różnego typu zajęcia sportowo-rekreacyjne, takie jaki paintball, nurkowanie, czy bony do SPA, a nawet oferty 7 czy 14-dniowych wczasów za granicą.

W jednym z badań przeprowadzonym przez serwis grupowy, aż 42 % pytanych wskazało „Turystykę i hotele” jako jedną z trzech najbardziej pożądanych kategorii ofert zakupów grupowych. Przed zakupem warto dokładnie przyjrzeć się ofercie, przeczytać skrupulatnie opis i sprawdzić, jakie uprawnienia dają nam te zniżki.

4. Tanie podróżowanie to tanie latanie

Drogie latanie tylko dla snobów i biznesmenów to już od dawna mit. Tylko w 2012 tanie linie lotnicze przewiozły w Europie rekordową liczbę ponad 200 mln. pasażerów.

Najlepszym sposobem do wyszukiwania połączeń są porównywarki cen on-line, czyli tzw. metawyszukiwarki. Takie jak Skyscanner, Momondo czy Kayak.

Warto również zaglądać do serwisów specjalizujących się w wyszukiwaniu i publikowaniu najlepszych ofert przelotów, np. mlecznepodroze.pl. Są prowadzone przez ludzi, którzy niemalże non stop śledzą aktualne oferty i promocje, dzięki czemu mamy pewność, że znajdziemy tam tylko wyjątkowe rarytasy cenowe. Nie musimy tym samym ciągle sprawdzać cen na poszczególnych stronach tanich przewoźników, jak Wizz Air, czy Ryanair.

5. Tanie przejazdy autokarowe

Alternatywą dla autostopów i carpoolingu w podróży są też tanie przejazdy autokarowe. W Polsce króluje PolskiBus.com, który oferuje przejazdy do dużych miast wojewódzkich oraz kilku europejskich stolic w cenie od jednej złotówki. O tym przewoźniku pisaliśmy już wcześniej w szerokiej recenzji.

Warto także śledzić oferty specjalne w Simpleexpress.eu. Przewoźnik oferuje nieco inną siatkę połączeń od PolskiegoBusa, ale nie mniej atrakcyjną. Ceny biletów rozpoczynają się od 12 złotych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here