Ceny transferu danych za granicą są dziś bardzo niskie. Ale wciąż istnieje kilka sposób, by znaleźć darmowy internet i cieszyć się dostępem do wirtualnego świata nie tylko podczas zagranicznych wojaży. Oto garść praktycznych porad dla miłośników technologii.

Rozstanie się z internetem nie każdemu podróżnikowi przychodzi z ogromną łatwością. Sprzedaż smartfonów w Polsca ciągle rośnie, stajemy się społeczeństwem coraz bardziej mobilnym i nieustannie śledzącym wydarzenia ze świata i życia najbliższych. Do tego potrzebny jest jednak mobilny internet. Znalezienie darmowych hotspotów za granicą lub w Polsce tylko na pozór wydaje się trudne. Oto kilka prostych sztuczek, jak korzystać z darmowego dostępu do internetu.

Listy darmowych hotspotów

W hotelach podpięcie się do sieci coraz częściej wliczane jest w cenę pobytu. Problem rozpoczyna się dopiero w terenie. I tu z pomocą przychodzą nam serwisy internetowe, które gromadzą bazy danych darmowych hotspotów.

Dla przykładu, www.wifi4free.pl czy www.atlas-wifi.pl zgromadziły adresy kilkuset darmowych punktów w całym kraju. Jeśli udajemy się w konkretne miejsce lub teren, możemy taką listę zawczasu wydrukować. Oba serwisy przygotowały także specjalne mapy Google z oznaczeniami poszczególnych miejsc. Możemy te skrawki map pobrać w domu w trybie on-line i zapisać w pamięci naszego telefonu, by w terenie odczytywać w trybie off-line.

Nie powinno dziwić, że najliczniej w tych bazach reprezentowane są największe miasta Polski. Ale nawet w małych miejscowościach, czy kurortach nad morzem lub w górach, można znaleźć od kilku do kilkunastu adresów. Co więcej, bazę danych możemy filtrować, szukając hotspotów np. tylko w centrach handlowych lub w restauracjach.

Aplikacje, które znajdą darmowy internet w podróży

Jeśli w drogę zabieramy laptopa lub inne narzędzie mobilne z systemem Windows XP, Vista lub 7, to możemy zainstalować niezwykle funkcjonalny program o nazwie WeFi. Jest to darmowe narzędzie, stworzone z myślą o osobach łączących się z Internetem drogą bezprzewodową.

Z jego pomocą wyszukamy na mapie sieci, które niekoniecznie są aktualnie w naszym zasięgu, a za pośrednictwem których możemy połączyć się Internetem. Program dostarcza nam elementarne funkcje przez systemowy menadżer połączeń. Oprócz tego gromadzi informacje na temat zarówno zabezpieczonych jak i niezabezpieczonych punktów dostępowych, znajdujących się w lokalizacji (i jej okolicach) zdefiniowanej przez użytkownika. Po nawiązaniu połączenia WeFi potrafi zidentyfikować szybkość połączenia oraz ilość osób aktualnie korzystających z sieci.

Przebywając za granicą, absolutnie wartym naszej uwagi jest darmowa aplikacja Free Wi-Fi Finder. Działa ona na telefonach z systemem Adroid oraz na tabletach. Największą zaletą tej aplikacji jest jej globalny wymiar i wyszukiwanie hotspotów off-line na mapie.

Na chwilę obecną producent aplikacji zgromadził w niej aż 150 tys., zweryfikowanych punktów z darmowym internetem. Jeśli włączymy GPS w komórce, możemy dodatkowo otrzymać wskazówki dojścia do najbliższego hotspotu. Zwiedzając mniejsze lub większe miasta, których topografii nie znamy zbyt dobrze, ta funkcja jest na wagę złota.

Wskazówki dla odwiedzających europejskie miasta

Na koniec garść praktycznych porad, jak znaleźć darmowe hotspoty w najpopularniejszych stolicach europejskich.

Rzym jest niemalże naszpikowany bezpłatnymi punktami z Wi-Fi. Miejska sieć ma ich ponad 800. Pełną listę znajdziemy pod tym adresem. Warto również zabrać ze sobą wykaz rzymskich kawiarenek i restauracji, które znajdziemy tutaj.

W Londynie również czeka na nas spora sieć darmowych hotspotów. Ich wykaz znaleźć możemy np. w serwisach timeout.com oraz londonist.com. Dodatkowo setki Wi-Fi za free czeka w prawie 200 restauracjach Mc Donald’s, ponad 160 lokalizacjach Pret à Manger i ponad 400 kawiarniach słynnej sieci Starbucks. W tej ostatniej „wpięcie” do sieci wliczone jest niestety w cenę rachunku.

Paryż to kolejna stolica europejska, gdzie doświadczymy dobrodziejstwa darmowych hotspotów. Oprócz znanych restauracji i kawiarni sieciowych (Mc Donald’s, Quick, Columbus Café), bezpłatną sieć złapiemy w wielu publicznych miejscach:

W Barcelonie z kolei czeka na nas największa, publiczna sieć darmowych hotspotów  Hiszpanii. W chwili obecnej lista liczy ponad 300 punktów i znajdziemy ją pod tym linkiem.

Nawet jeśli wybieramy się do innych, europejskich miast, warto sprawdzić w wyszukiwarce, gdzie i w jakiej ilości występują darmowe hotspoty. W tym celu warto pokusić się o wpisanie takich fraz w Google jak np. „free wi-fi Mediolan”, „free hotspots Lisbon etc. W wynikach wyszukiwania pojawia się wówczas od kilku do kilkunastu adresów stron, na której znajdziemy wykaz takich punktów oraz wiele wartościowych wskazówek.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here