Nieświadomi zagrożeń i czyhających za granicą niebezpieczeństw możemy łatwo stać się ofiarą nieprzyjemnych sytuacji. To pierwszy krok do tego, by po wymarzonych wakacjach zostały niemiłe wspomnienia. Jak tego uniknąć? Poznaj 6 podstawowych przykazań bezpiecznej podróży.

1. Zapoznaj się obcymi zwyczajami

Ich nieznajomość może doprowadzić do nieporozumień, a nawet siłowych zaczepek z lokalną ludnością. To gospodarze mają przywilej wymagać od turystów stosownego zachowania. By zminimalizować ich ryzyko, przeczytaj z uwagą opis kraju, do którego się udajesz.

Licznie odwiedzane przez Polaków kraje północnej Afryki rządzą się własnymi, lokalnymi prawami. Odwiedzając miejsca kultu religijnego w państwach Bliskiego Wschodu, powinieneś zastosować się do obowiązującego tam kanonu ubioru. Aby nie zostać z nich wyproszonym, należy wcześniej zdjąć obuwie, założyć długie spodnie, a kobiety powinny pamiętać o garderobie umożliwiającej przykrycie dekoltu, odkrytych ramion i włosów. Skąpe ubrania mogą wywołać wśród lokalnej ludności, a szczególnie wśród islamskich radykałów, niepotrzebne poruszenie. Znane są przypadki słownych i siłowych zaczepek w stosunku do odwiedzających, którzy nie dostosowali swojego ubioru i zachowania do miejsc, w których przebywali.

Pamiętaj również, że niektóre popularne gesty za granicą oznaczają coś zupełnie innego i mogą być obraźliwe. Przeczytaj o tym więcej: Obraźliwe gesty za granicą – jakich unikać?

2. Pamiętaj o niezbędnych dokumentach

Inaczej już na lotnisku może czekać Cię koniec podróży. Zanim zaczniesz ustalać dokładne terminy wyjazdu, sprawdź, do kiedy ważny jest dowód osobisty i paszport. Tak jak w obrębie Strefy Schengen do przekroczenia granicy wystarczy Ci ten pierwszy, tak do innych krajów potrzebny jest ważny paszport lub wiza. Niekiedy, jak np. do popularnego Egiptu, dokument ten musi być ważny jeszcze przez pół roku od momentu wjazdu do kraju piramid. Dowód osobisty wydaje Urząd Miasta, a paszport Urząd Wojewódzki.

Dziecko, które przekracza granicę też musi mieć dokument stwierdzający jego tożsamość. Wniosek o wydanie dowodu tymczasowego lub paszportu muszą złożyć jego rodzice.

Gdzie znajdziesz najbardziej wiarygodne i aktualne informacje o potrzebnych dokumentach? Wbrew pozorom nie zawsze w biurach podróży, choć ich wskazówek i porad nie powinieneś ignorować. W tym celu najlepiej jest odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która umieszcza informacje, odnośnie przepisów prawa wszystkich państw. To właśnie tam znajdziesz odpowiedź na pytanie, do którego państwa koniecznie jest posiadanie wizy oraz szczegóły dotyczące wymaganych środków płatniczych na przekroczenie granicy. Warto pamiętać, by przed wyjazdem sprawdzić datę ważności kart płatniczych i kredytowych.

3. Zważ bagaż i nie spuszczaj go z oka

Nieprzestrzeganie tego przykazania to grzech ciężki wobec własnego i innych podróżnych bezpieczeństwa. Pozostawienie bagażu bez należytej opieki, lub zwyczajnie, jego zgubienie może doprowadzić do alarmu i ewakuacji portu lotniczego lub innego miejsca masowej użyteczności publicznej.

Przed podróżą należy zapoznać się z granicą, której nie można przekroczyć, jeśli chodzi o bagaż podręczny i rejestrowany. Orientacyjnie rzecz ujmując, bagaż przewożony w luku nie powinien przekraczać wagi 15-20 kg. Bagaż podręczny powinien mieścić się w granicach 8-12 kg.

Pamiętaj także, iż międzynarodowe prawo nakłada na podróżnego odpowiedzialność za zawartość bagażu. Jeśli umożliwisz złodziejom lub przemytnikom podrzucenie przedmiotów, których transport jest nielegalny, to na nic zdadzą się Twoje tłumaczenia, że nic o tym nie wiedziałeś. Aby uniknąć takich nieprzyjemności, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek:

  • przy kupnie walizki zwróć uwagę, czy wyposażona jest ona w zamek szyfrowy lub daje Ci możliwość zastosowania innych rozwiązań, jak np. zamykanie jej na małe, podróżne kłódeczki;
  • zawsze pakuj swój bagaż samodzielnie; tylko wtedy będziesz miał całkowitą pewność, że jego zawartość to tylko legalne rzeczy;
  • pod żadnym pozorem nie daj się przekonać do przemytu narkotyków czy przewozu nieznanych rzeczy, bez względu na to, jak niewinnie i niepozornie wygląda przedmiot lub osoba;
  • nie przekraczaj granicy z osobami, których nie znasz.

4. Wartościowe rzeczy trzymaj w odpowiednich miejscach

W innym przypadku podróż może Cię kosztować kilkukrotnie więcej niż planowałeś. Wychodząc z hotelu, lepiej pozostawić wartościowe rzeczy i dokumenty w sejfie. Jeśli obiekt noclegowy proponuje tylko płatny depozyt na recepcji, to nie warto oszczędzać. Nie zastanawiaj się wówczas i skorzystaj
z takiej możliwości.

O ile to możliwe, unikaj miejsc i pór dnia gromadzących bardzo dużą liczbę turystów. Sztuczny tłok jest jednym z ulubionych sposobów, które ułatwiają złodziejom dokonanie kradzieży. Zabierając ze sobą gotówkę lub karty kredytowe, pod żadnym pozorem nie trzymaj ich wszystkich w jednym miejscu. Umieść je w różnych częściach ubrania lub rozdziel między osoby, którym ufasz.

W środkach transportu publicznego zdejmuj plecak z ramion i nie umieszczaj portfeli w tylnych kieszeniach. W ten sposób zdradzasz rzecz, która jest poza zasięgiem Twojego wzroku. Staję się ona wówczas bardzo łatwym łupem dla złodzieja.

Kiedy padniesz ofiarą napaści, lepiej bez oporów pożegnać się z wartościowymi rzeczami niż prowokować agresorów do zachowań, które mogą tylko eskalować ich siłę i determinację. Stawianie oporu uzbrojonym napastnikom może nieść ze sobą jeszcze bardziej uciążliwe skutki.

Polskie ambasady lub konsulaty mogą wydać Ci paszport tymczasowy, jeśli oryginalny został skradziony lub był częścią zagubionego bagażu. Powrót do kraju może się wówczas wydłużyć o czas, który potrzebny jest do wyrobienia nowego dokumentu. Jeśli w wyniku nieprzyjemnych i nieprzewidywalnych zdarzeń utraciłeś wszystkie środki finansowe, jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, placówka dyplomatyczna może:

  • pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z krewnymi lub znajomymi w Polsce;
  • jeżeli nie ma innych możliwości przekazania pieniędzy, wypłacić kwotę, jaka zostanie wpłacona przez krewnych lub znajomych na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych
    w Warszawie;
  • w szczególnie uzasadnionych przypadkach udzielić Ci pomocy finansowej niezbędnej na powrót do Polski najtańszym środkiem transportu, o ile turysta zobowiąże się do zwrotu pieniędzy po powrocie.

Wyjeżdżając za granicę zabierz ze sobą numery telefonów i dokładne adresy polskich placówek dyplomatycznych. Jeśli w kraju, do którego się udajesz, nie ma polskiej ambasady lub konsulatu,
o pomoc można poprosić placówkę dyplomatyczną jednego z krajów należących do Unii Europejskiej.

5. Powiadom znajomych i rodzinę o swoich planach

Niezwykle często w mediach pojawiają się informacje o zaginionych osobach. Równie często w takich sytuacjach zaginiona osoba nie pozostawiała szczegółowych planów swojej podróży i nie informowała o ewentualnych zmianach. W ekstremalnych przypadkach cel i sposób podróż są podstawowymi danymi, które pomagają rozpocząć efektywne poszukiwania lub udzielić pomocy.

Przed wyjazdem ustal z najbliższymi i rodziną, jak często i w jaki sposób będziesz się z nimi komunikować. Zawsze poinformuj, a szczególnie wtedy, gdy podróżujesz samotnie, gdzie i z kim będziesz przebywać. Nie zapomnij pozostawić numerów telefonów wraz z planem podróży.

Idealnym rozwiązaniem będzie umówienie się na określone hasło, które wypowiedziane w sytuacjach zagrożenia, będzie oznaczało kłopoty i apel o pomoc. Cisza z Twojej strony będzie bardzo wyraźnym znakiem, że znajdujesz się w niebezpieczeństwie. Czas ma tutaj ogromne znaczenie, dlatego rodzina przyzwyczajona do regularnych telefonów szybciej zaalarmuje odpowiednie służby.

Jeśli w czasie pobytu za granicą odnajdziesz rzeczy, które mogą być własnością innego turysty lub wskazywać, że pozostawił je on nie bez przypadku, nie wahaj się zgłosić tego od razu do odpowiednich służb mundurowych w danym kraju. To może być znak, że taka osoba potrzebuje natychmiastowej pomocy.

6. Zadbaj o swoje zdrowie

Przed wyjazdem do niektórych krajów, warto pomyśleć o szczepionce. W Indiach, dla przykładu, szczepienia nie są obowiązkowe, ale wielu turystów korzysta z tego typu usług medycznych i szczepią się przede wszystkim przeciw: tężcowi, tyfusowi, żółtaczce typu A i B, błonicy. Przyjmują też odpowiednie leki antymalaryczne.

Do walizki warto również spakować apteczkę. Powinna ona zawierać, poza oczywistymi bandażami, plastrami i opaskami elastycznymi, leki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, środki na niestrawność, wapno (na wypadek uczulenia), balsamy po opalaniu i kremy z wysokim filtrem oraz żele łagodzące ukąszenia komarów.

Przed podróżą koniecznie rozważ wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego, które pokryje ewentualne koszty leczenia za granicą. Jeżeli wybieramy się na wycieczkę po Europie, koniecznie trzeba wyrobić EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest całkowicie bezpłatna i upoważnia do opieki medycznej na terenie UE. Aby ją otrzymać, wystarczy złożyć wniosek w najbliższym oddziale NFZ oraz przedstawić zaświadczenie o aktualnym ubezpieczeniu zdrowotnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here