Zdążyliśmy już przywyknąć do promocji, kodów zniżkowych, czy ofert specjalnych w liniach lotniczych. Koleje, choć mają w tym względzie znacznie mniej do zaoferowania, próbują nie pozostawać jednak znacząco w tyle. Przyjrzeliśmy się wszystkim najciekawszym ofertom specjalnym, które pozwolą na nieco tańszą podroż pociągami polskich spółek.

Tak jak w przypadku biletów lotniczych, tak i na kolei podstawą zdobycia zniżek jest elastyczność. Im większa, tym większe szanse na tańszy przejazd. Dobrze zaplanowany wyjazd połączony z kupnem biletów z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym, może dać nam oszczędności nawet w wysokości 50 proc. oferty standardowej.

W weekend bez limitu

O popularności krótkich, weekendowych wypadów poza miasto nie trzeba nikogo przekonywać. Oferta Biletu Weekendowego skierowana jest przede wszystkim do tych, których przejazdy od piątku od godziny 19 do 6 rano w poniedziałek kosztują więcej niż 149 zł. Bo tylko wtedy uda nam się zaoszczędzić. Bilet Weekendowy w drugiej klasie kosztuje 149 zł i daje możliwość nielimitowanych przejazdów wszystkimi pociągami PKP Intercity we wspomnianym wyżej przedziale czasowym. Minusem oferty jest konieczność dokupienia obowiązkowej miejscówki w pociągach tej spółki.

Jeżeli w weekend zamierzamy podróżować tylko pociągami TLK, to zdecydowanie lepszym pomysłem będzie kupno Biletu Podróżnika. Kosztuje on znacznie mniej, bo 69 zł w drugiej klasie, a daje nam takie same przywileje jak Bilet Weekendowy. Cena biletów jest zryczałtowana, co oznacza, że jest stała (69 zł) bez względu na odległości jaką pokonujemy w tym czasie. Jeśli bezpośrednio przed lub po weekendzie wypada dzień świąteczny ustawowo wolny od pracy, wówczas ważność tego biletu jest odpowiednio dłuższa – do godz. 6 rano następnego dnia roboczego.

Z rodziną taniej

Niewiele rodziców wie, że podróżując z dzieckiem mogą zapłacić za swój bilet o 1/3 mniej. Taką szansę daje im Bilet Rodzinny w PKP Intercity, który uprawnia do 33% zniżki dla każdego członka rodziny. Wystarczy, by rodzina podróżowała w grupie od dwóch do pięciu osób, w której co najmniej jedno dziecko nie ukończyło 16. roku życia. Nasza pociecha może skorzystać z przysługującej mu ulgi ustawowej, ale koniecznie musimy zabrać ze sobą dokument potwierdzający jego wiek lub inny, poświadczający uprawnienia dziecka do ustawowej ulgi. Jak wyliczyliśmy, trzyosobowa rodzina jadąca z Warszawy do Zakopanego, może zaoszczędzić nawet 124 zł.

W sieci czekają rarytasy

Nasza podróż koleją może być tańsza nawet o połowę, jeśli bilet kupimy korzystając z internetowego systemu sprzedaży biletów e-IC. Znajduje się tam pula Super Biletów, dzięki której za przejazd bezpośrednim pociągiem Express Intercity i Express zapłacimy 59 zł. W porównaniu do normalnej oferty na trasie Poznań – Warszawa zaoszczędzimy ponad 50%. Obowiązuje tu jednak zasada kto pierwszy, ten lepszy, bowiem kiedy skończy się pula biletów za 59 zł, pozostaną już tylko dwa droższe pułapy cenowe: 79 zł i 89 zł. Oszczędność będzie zatem mniejsza.

Super Bilet można kupić najwcześniej na 30 dni, a najpóźniej na 3 dni przed planowaną podróżą koleją. Jak nie trudno się domyśleć, pula najtańszych biletów znika najszybciej, zatem nie warto zwlekać z decyzją o zakupie. Ogromna zaletą oferty jest fakt, że cena obejmuje także rezerwację miejsca, tzw. miejscówkę. Pula tańszych biletów jest ograniczona ilościowo dla każdego pociągu spółki. Aby zakupić Super Bilety wystarczy zarejestrować się w systemie e-IC, zalogować się na swoje konto i wybrać interesujący nas pociąg. Płatność możemy dokonać za pomocą kart płatniczych oraz przelewów bankowych.

W ten sam sposób możemy nabyć w internecie Bilet Rewelacyjny. Czy będzie on dla nas faktycznie rewelacyjny zależy od tego, na jakiej trasie zamierzamy podróżować. Jest to oferta sporej zniżki (w niektórych przypadkach nawet kilkadziesiąt złotych) na bilety w klasie 1 i 2 wszystkimi pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK) kursującymi:

  • na odcinkach: Wrocław – Przemyśl, Szczecin – Świnoujście, Kraków – Zakopane, Wrocław – Jelenia Góra – w obydwu kierunkach oraz pomiędzy wszystkimi stacjami zatrzymania tych pociągów,
  • w relacji: Warszawa – Kraków i Kraków – Warszawa (przez Centralną Magistralę Kolejową),

Nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy skorzystali z tej oferty jadąc np. z Warszawy do Zakopanego. Wystarczy w tym celu kupić dwa odrębne Bilety Rewelacyjne na dwa odcinki: Warszawa – Kraków i Kraków Zakopane. Można je także nabyć w kasie oraz u konduktora. Kupując bilet on-line pamiętajmy, aby do wydrukować i zabrać ze sobą.

Kolejowe last minute

Oferta Last Minute obowiązuje przy sprzedaży atrakcyjnych cenowo biletów na wyznaczonych odcinkach w drugiej klasie. Dostępna jest w miarę wolnych miejsc, jednak nie wcześniej niż na 30 minut przed odjazdem określonych pociągów Express (Ex) i Express InterCity (EIC) ze stacji, od której zamierzamy rozpocząć podróż.

Decydując się na kolejowe Last Minute, warto pamiętać o kilku rzeczach:

  • płacimy zryczałtowaną, stałą kwotę, uzależnioną od odcinka i pociągu Ex lub EIC, na którym obowiązuje;
  • nie możemy skorzystać z żadnych dodatkowych ulg i upustów;
  • w cenie biletu Last Minute zawarta jest rezerwacja miejsca (nie trzeba dodatkowo kupować miejscówki);
  • bilet nie podlega zwrotowi;
  • bilet możemy nabyć tylko kasie kolejowej.

Berlin i Praga za 19 euro w jedną stronę

W ofercie spółki PKP Intercity znajdujemy także bilety SparDay. To limitowana pula tańszych przejazdów w drugiej klasie pociągów EuroCity Praha (Warszawa-Praga) oraz BWE (Berlin-Warszawa). Do czeskiej stolicy z Warszawy oraz z Poznania lub Wrocławia do Berlina pojedziemy w cenie 19 euro w jedna stronę. Z kolei 29 euro będzie nas kosztowała w tej ofercie podróż m.in z Berlina do Warszawy lub Krakowa oraz z Warszawy do stolic Słowacji i Węgier. Ilość biletów w obu ofertach jest ograniczona, nie ma możliwości zwrotu lub wymiany biletu, ani odbycia podróży w innym pociągu. Bilety dostępne są w sprzedaży w kasach międzynarodowych na terenie całej Polski.

7 przejazdów w cenie 5

Osoby często podróżujące na konkretnej trasie powinny wziąć pod uwagę ofertę Biletu Abonamentowego. Uprawnia on do siedmiu przejazdów za cenę pięciu, w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia jego ważności.

Bilet Abonamentowy można nabyć w dwóch wersjach:

  • na przejazdy pociągami Express (Ex), Express InterCity (EIC) oraz EuroCity (EC),
  • na przejazdy pociągami Twoich Linii Kolejowych (TLK).

Jak to działa?

Przy zakupie podajesz relację, na której będziesz podróżował (np. Tarnów-Rzeszów), wersję biletu (na pociągi Ex, EIC, EC lub tylko na pociągi TLK), klasę (1 lub 2) i płacisz równowartość pięciu przejazdów. Dzięki temu dwa przejazdy dostajesz gratis.

Do biletu jest dołączany karnet z siedmioma rubrykami. Przed rozpoczęciem każdej podróży należy zalegalizować go w kasie biletowej lub u konduktora (legalizacja w kasie jest darmowa, a w pociągu odbywa się za dodatkową opłatą). Bilet Abonamentowy nie jest imienny – może być więc zalegalizowany na jednoczesny przejazd maksymalnie tylu osób, ile wolnych rubryk jest na karnecie. Może być również przekazany na podróż innym osobom (np. członkom rodziny). Na wskazanej relacji można na nim podróżować w obie strony. Jego ważność wynosi 3 miesiące od momentu zakupu bądź wskazanej przez nas daty. Na przejazd pociągami objętymi obowiązkową rezerwacją miejsc (Ex, EIC, EC oraz kl. 1 TLK), należy każdorazowo wykupić miejscówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here