Na tegorocznym festiwalu Malta w Poznaniu oprócz światowych gwiazd teatru zawita także zespół Young@Heart, którego średnia wieku to 85 lat. W ich repertuarze znajdują się wykonania muzyczne takich zespołów jak Radiohead czy Nirvana. To jednak nie jedyny powód, dla którego warto na początku lipca odwiedzić stolicę Wielkopolski.

Już po raz 21. odbędzie się jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Polsce. Przez 6 dni i nocy w Poznaniu zobaczymy ponad 40 zespołów i ponad 90 wydarzeń. W ramach programu imprezy wystąpi także zespół Young@Heart, który da jedyny koncert w kraju.  Będzie to zatem unikalna okazja, aby usłyszeć zespół na żywo i doświadczyć niesamowitej atmosfery, jaka towarzyszy występom młodych sercem Amerykanów.

Wyjątkowy charakter spektaklu End Of The Road, będący w repertuarze Young@Heart, polega na jego prostocie. Działa ona na dwóch podstawowych poziomach: afirmacji życia i świadomości końca. Oczarowani widzowie obserwują niezwykłą sytuację: ludzie w podeszłym wieku zachowują się jakby byli w najlepszym okresie swojego życia. Oto dało im ono kolejną, być może ostatnią szansę by podzielili się swoimi przeżyciami i doświadczeniami za pośrednictwem muzyki, słuchanej zazwyczaj w zupełnie innym kontekście.

Piosenki o miłości, samotności, wyobcowaniu brzmią dużo mocniej, gdy śpiewa się je z taką empatią i zrozumieniem, jak robią to członkowie chóru Young@Heart. Brzmią one zarazem pięknie i rozdzierająco. Hity amerykańskiej muzyki popularnej stają się medium do komunikowania swojej samotności, ale też fascynacji innym człowiekiem i sposobem na przełamanie izolacji lęku.

Festiwal pod znakiem Wykluczonych

Drugi raz z rzędu festiwal Malta przygotowano jako projekt, złączony konkretnym tematem-idiomem. W ubiegłym roku przewodnim hasłem byli „Flamandowie”. Na ulicach Poznania mogliśmy więc zobaczyć najlepszych artystów młodego pokolenia z kilku teatrów w Brukseli, Brugii, Antwerpii czy Gandawy. W tym roku motyw przewodni brzmi bardziej tajemniczo: Wykluczenie. Słowo to określa nie tylko grupę społeczną, której nadano tę stygmatyzującą etykietę. Wykluczenie to również stan istnienia. Współczesny człowiek, obywatel świata przeludnionego, a zarazem naznaczonego samotnością, niezwykle bogatego lecz pogrążonego w nędzy,  jest rozpięty pomiędzy dwoma totalnościami. Zanurzeniem w systemie i ciągłą groźbą bycia poza nim, w otchłani odrzucenia.

Projekty pokazywane w ramach idiomu Wykluczeni to artystyczne emanacje wykluczenia. W narracji o wyizolowaniu, samotności nikt nie może czuć się lepszy i niewykluczony. Każdy z projektów rozgrywa ten stan inaczej. Zawsze jednak okazuje się, że wykluczenie ma wiele warstw, jest to proces, który dotyka. Najczęściej wywołuje niechęć i niezrozumienie, chęć powrotu do stanu normalności, choćby ona sama była piekłem.

Po raz pierwszy na festiwalu Malta przygotowano „słuchawkowy” program dzienny – Silent Malta. By nabrać sił przed popołudniowymi i wieczorno-nocnymi spektaklami, koncertami i imprezami organizatorzy zapraszają na relaks do Parku Mickiewicza lub do klubu festiwalowego w Pasażu Kultury na Starym Rynku. Między 12:00 a 15:00 będzie tam się można rozsiąść na leżakach (w parku) lub kanapach (w klubie) i na wypożyczonych słuchawkach śledzić losy bohaterów napisanej specjalnie na maltafestival radiowej i teatralnej opowieści kryminalnej Jerzego Sosnowskiego.

Z kolei na Dziedzińcu Szkoły Baletowej zaprezentowane zostaną filmy, dobrane specjalnie pod kątem tegorocznego idiomu: „Wykluczonych”. W programie m.in. twórczość Gisèle Vienne i Kornéla Mundruczó, którzy zaprezentują na Malcie swoje dzieła teatralne. Dwa z pokazywanych filmów tłumaczone będą na język migowy: Mark z parku w reż. Baktasha Abtina oraz Stroszek w reż. Wernera Herzoga. Ten ostatni zostanie pokazany wraz z audiodeskrypcją, przeznaczoną dla osób niewidomych.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w maltańskim Klubie Festiwalowym wieczorami rozbrzmiewać będzie muzyka. W tym roku dominować będą pełne energii koncerty, mające silny akcent nordycki. Na scenie swą twórczość zaprezentują: pochodzące z Islandii zespołyHjaltalín oraz Bloodgroup, duński Kiss Kiss Kiss, australijski Architecture in Helsinki, poznański Hellow Dog,  oraz goszczący na Malcie nie po raz pierwszy, poznański Snowman.

Program oraz szczegółowe informacje o festiwalu Malta znajdziemy na stronie internetowej www.malta-festival.pl. Impreza potrwa od 4 do 9 lipca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here