Największe miasto Szwajcarii do tanich nie należy. Przedstawiamy Wam zatem sposoby na obniżenie wydatków licząc, że znajdą one aprobatę nawet u najbardziej zamożnych szwajcarskich bankierów. Oto Zurych po taniości! 

Zurych – komunikacja na każdą kieszeń

Bardzo dobrze zorganizowany transport publiczny to jedna z wielu oznak wysokiego standardu życia w Zurychu. Jeśli to możliwe, maksymalnie wykorzystajmy sieć pociągów, tramwajów i trolejbusów. Najbardziej ekonomiczne podróże tymi środkami transportu zapewni nam karnet Zurich CARD, do kupienia na stacjach kolejowych i w biurach turystycznych. Umożliwia on nielimitowane przejazdy lokalnymi środkami transportu przez 24 godziny (ok. 13 euro) lub 72 godziny (26 euro), a także darmowy wstęp do 61 muzeów i atrakcji turystycznych oraz dodatkowe udogodnienia w postaci zniżek i darmowych drinków w osiemnastu restauracjach. Pełną listę i szczegóły znajdziemy na zurich.com oraz zvv.ch

Jeśli chcemy zwiedzić okolice najniższym kosztem, warto skorzystać z podróży promem po Jeziorze Zuryskim z głównego miejskiego terminalu do kolejnego miasta lub okolic jeziora. Koszt wycieczki to ok. 5,5 euro. Szczegóły na zsg.ch

Zurych – gdzie tanio zjeść?

Ma być niedrogo, smacznie i zdrowo? Proszę bardzo, ale na naszej liście fast foodów i barów szybkiej obsługi nie znajdziecie. Oto propozycje, dzięki którym połechtacie swoje kubki smakowe nie byle czym, a ceny jak na Zurych znajdziecie dość rozsądne.

Brasserie Lipp

Ta tętniąca życiem knajpka gwarantuje szykowną atmosferę, która przywołuje na myśl dawne paryskie kawiarnie w stylu secesyjnym. Propozycje lunchu to zazwyczaj podawane w małych porcjach dania dnia w przystępnych cenach. W ofercie zwraca uwagę okoń w pomarańczowym sosie, wołowy antrykot w azjatyckim sosie z długoziarnistym ryżem basmati. Menu oferuje także półmisek ryb, szeroką paletę potraw mięsnych i wegetariańskich, kiszoną kapustę, sałatki czy świeże ostrygi i małże. Jeśli będziecie wybierać się dużą grupą, to w restauracji czekają na Was prywatne sale, w której podawane są posiłki.

Gdzie: Uraniastrasse 9
Kiedy: Od poniedziałku do czwartku, od 8 do północy, w piątki od 8:00 do 1:00, w soboty od 11 do 1:00, a w niedziele od 11:45 do 23:00
Za ile: Cena za dwa dania wynosi ok. 20-25 euro. Przystawki z karty to wydatek od 6,50 euro. Dania główne zaczynają się od 10 euro.

Swiss Chuchi

Być w Szwajcarii i nie spróbować tutejszych serowych przysmaków? Po prostu nie wypada. Dla wielbicieli nie tylko szwajcarskich serów idealnym miejscem będzie Swiss Chuchi. Stylowa, drewniana knajpka położona jest w wyjętej spod ruchu kołowego dzielnicy starego miasta. Mieści się w hotelu Adler przy Rosengrasse 10.

W menu, oprócz serowych specjałów takich  jak fondue czy raclette (ser z ziemniakami), znajdziemy inne specjalności oryginalnej kuchni szwajcarskiej. Na liście zwraca uwagę makaron spatzli, a także kiszona kapusta z szynką. Szeroki wybór nie kończy się bynajmniej na cotygodniowych „hitach”, które oznaczają tu palety warzyw, mięs, makaronów i dań rybnych. Kartę uzupełniają zaskakujące innowacje, jak choćby winne risotto, pikantne torfu, czy raclette z chilli.

Gdzie: Hotel Adler, Rosengasse 10;
Kiedy: codziennie od 11:30 do 23:15
Za ile: danie z karty kosztuje tutaj ok. 12 euro. Kolacja dla dwojga to wydatek w granicach 20-35 euro.

Angkor

Niezwykle unikalna i elegancka restauracja zaczerpnęła swoją nazwę i drewniano-kamienny wystrój z kambodżańskiej świątyni Angkor Wat. Poza wyśmienitą atmosferą obiekt może pochwalić się bardzo zróżnicowanym menu, nie tylko pod względem ilości dań, ale i także cen.

Lunche składają się tutaj z dwóch dań – potraw kuchni tajskiej, kambodżańskiej, chińskiej i japońskiej. Standardowa oferta zaskakuje nas aż 200 pozycjami na liście.

Relaksująca atmosfera wnętrza położonego w wygodne krzesła i kanapy, oczka wodne, bar i zewnętrzny taras sprawia, że czujemy się tu odstresowani.

Gdzie: Giessereistrasse 18;
Kiedy: codziennie od 11:30 do północy
Za ile: danie z karty to wydatek wahający się od 15 do 26 euro. Kolacja dla dwóch osób kosztować nas będzie ok. 30-35 euro.

Zurych – zwiedzanie 5 atrakcji, które nic nie kosztują

Jest wiele mniej lub bardziej banalnych sposobów, by zwiedzić Zurychu nie wydając ani grosza. Oto propozycje darmowych atrakcji w Zurychu:

  • Wiele z najpiękniejszych zuryskich zabytków historycznych położonych jest blisko siebie. Wykorzystajmy to, by zasmakować atmosfery starego miasta i wejdźmy na chwilę do romańskiego kościoła Fraumunster. Znajdują się tam przepiękne witraże, wykonane przez Marca Chagalla. Po drodze warto wdepnąć do barokowego ratusza miejskiego i XII wiecznego, posiadającego dwie wieże kościoła Grosminster
  • W Zurychu znajduje się bezpłatna wypożyczalnia rowerów, mikroskuterów i deskorolek. Możemy więc zatem udać się na spacer lub na rowerową przejażdżkę zupełnie za darmo. Wypożyczalnia ma kilka punktów w całym mieście, między innymi przy głównej stacji kolejowej Hauptbahnhoff. Czynna jest od maja do października, od 7:30 do 21:30. Więcej szczegółów na zuerirollt.ch
  • Zielone tereny wokół jeziora zuryskiego idealnie nadają się na spacery. Położone w centrum parki rozciągają się wzdłuż nadbrzeża, a największy z nich, Belvoir, znajduje się na zachodnim brzegu akwenu. Chińskie ogrody oraz Uniwersytecki Ogród Botaniczny znajdują się po przeciwległej, wschodniej stronie jeziora.
  • Darmowe występy teatralne i wydarzenia muzyczne zbiegają się w czasie z letnim festiwalem, Zurcher Festspiele w czerwcu i lipcu, festiwalu dramaturgicznym, Thestel Spektakel w sierpniu i Zurich Jazz Woche na początku września. DJ-e z całego świata przyjeżdżają tu, by wziąć udział w ulicznej paradzie, w pierwszym tygodniu sierpnia – jednym z największych w Europie świąt muzyki techno i house.
  • Warto wziąć pod uwagę jeszcze dwa miejsca, za wstęp do których nic nie zapłacimy ani grosza. To kolekcja Archeologiczna Uniwersytetu w Zurychu z kolekcją poświęconą tematyce kultur antycznych oraz Muzeum Etnograficzne z czasowymi ekspozycjami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here