Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych? Co to jest Czartopłoch? Jak wyglądały pieniądze chlebowe, a jak smakował Sen Sołtysa? Nie wiesz? To znaczy, że koniecznie musisz odwiedzić te miejsca!

Muzeum nie zawsze kojarzy się z pompatyczną martyrologią i rodami królewskimi. Czasem jest poświęcone rzeczom zwykłym, codziennym, a jego bohaterem może być przyjaciel z dziecięcych lat. Takie miejsca znajdują się i w naszym kraju, więc zapraszamy na subiektywny 10 TOP najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce.

10. Muzeum Nietypowych Rowerów

Rowery poziome, cyrkowe, riksze, bicykle i inne nietypowe rowery można obejrzeć, a nawet osobiście wypróbować w muzeum w miejscowości Gołąb.

Twórcy muzeum promują turystykę rowerową, ale w swoich zbiorach mają także rowery użytkowe np. do przewożenia mleka i butli z gazem. Muzeum oferuje także lekcje historii roweru oraz naukę kolarstwa w weekend.

9. Muzeum Żaby

Od płazów zatopionych w formalinie, przez znaki drogowe i przybory kuchenne, po maskotki, broszki i okulary do pływania. Wszystko to znajdziemy w Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju. Zasada doboru eksponatów jest jedna – muszą w sposób bezpośredni lub pośredni wiązać się z żabą.

Można tam zobaczyć w sumie ok. 3000 eksponatów wykonanych z drewna, metalu, plastiku, gumy i wielu innych materiałów. Pochodzą one z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.

8. Muzeum Guzików

Chociaż towarzyszą nam już od czasów starożytnej Grecji, ich prozaiczność i powszechność sprawia, że są niezauważalnym elementem naszej codzienności. Kiedyś wyznacznik statusu, a dziś niezbędny element mody. W Łowickim Muzeum Guzików możemy podziwiać ich niezwykłą kolekcję.

Dział guzików personalnych zapoczątkowała spinka do koszuli Stanisława Witkacego. Znajdziemy tam także guziki m.in.: Marka Edelmana, gen. Władysława Sikorskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, sześciu Prezydentów Polski, Jerzego Hoffmana, Borysa Szyca czy Jaśka Meli.

Historia przez pryzmat guzika? Doskonałym przykładem jest „guzik stanu wojennego”. Stan wojenny i internowania zmusiły kilkoro ludzi do założenia firmy produkującej m.in. ręcznie malowane guziki. Umieszczano na nich obrazki, symbole i hasła walki z systemem. Jeden z nich możemy oglądać w Łowiczu.

7. Muzeum Chleba

W Radzionkowie zapraszamy do Muzeum Chleba. Znajdziecie tam nie tylko pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, ale także wyposażenie wnętrz oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku związane z wypiekiem chleba. Dodatkowo zwiedzający mogą na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec. Na podwórzu muzeum zostało założone poletka ze zbożami najczęściej występującymi w Polsce.

W zbiorach muzeum znajdują się także pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu gospodarczego i hiperinflacji pozwalały wyłącznie na zakup chleba.

6. Muzeum Ognia

W Bystrzycy Kłodzkiej można zwiedzić Muzeum Ognia. Powstało w 1964 roku z inicjatywy mieszkańców pracujących w pobliskiej fabryce zapałek. W ekspozycji znajdziemy około 500 tysięcy eksponatów. Wśród nich przedmioty służące do rozniecania ognia, poczynając od średniowiecznych krzesiw, poprzez lampy oliwne, górnicze, elektryczne na zapalniczkach chemicznych, lontowych, benzynowych, gazowych i elektrycznych kończąc. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

5. Muzeum Siekier

W gospodarstwie agroturystycznym w Orzechówce mieści się muzeum, w którym licznie zgromadzone są topory, maczugi, oszczepy i przede wszystkim siekiery. Ich wiek (od najnowszych po kamienne, pochodzące z wykopalisk archeologicznych) oraz przeznaczenie (rąbanie, krzesanie, ścinanie) było bardzo zróżnicowane.

W zbiorach znajduje się także topór katowski, którym po raz ostatni ścinano głowy złodziejom monet na Rynku Krakowskim.

4. Prywatne Muzeum Diabła Polskiego

Kolekcja Diabła Polskiego „Przedpiekle” posiada 1874 eksponatów. Uznana jest za drugą taką kolekcję na świecie pod względem ich liczby.

Znajdziemy tam rzeźby, rysunki, grafiki, obrazy, plakaty, książki, nagrania audycji radiowych i telewizyjnych, które ściśle powiązane są z podaniami, legendami i opowiadaniami o Diable Polskim.

W muzeum dowiemy się ile minut ma kwadrans diabelski oraz jak z jaja, noszonego wiosną przez tydzień pod pachą, pozyskać diabła wychowańca.

3. Muzeum Dobranocek PRL-u

W Rzeszowie, wszyscy których dzieciństwo przypada na lata PRL-u mogą wyruszyć w sentymentalną podróż po zbiorach Muzeum Dobranocek PRL-u. Składa się na nie ok. 2,5 tysiąca przedmiotów związanych tematycznie. Wśród nich są folie z kadrami, przedmioty codziennego użytku, plakaty, gry planszowe, płyty winylowe, opakowania po gumach balonowych „Bolek i Lolek”, batonikach „Maja” czy olejku „Jacek i Agatka”.

Największą wartość stanowią oryginalne lalki z filmów kukiełkowych Miś Coralgol, Miś Uszatek oraz Plastusiowy Pamiętnik. Dla tych, którzy wychowali się na Pokemonach i serialu Hannah Montana wizyta w tym muzeum będzie doskonałą lekcją historii i kultury.

2. Muzeum Tanich Win

Torreador, Bycza Moc, Mocna Zośka, Sen Sołtysa, Dziki Zachód, Komandos Strong, Drink Nadwiślański, Wino Patyk – to tylko nieliczne z nazw win owocowych, których muzeum znajduje się w Szklarskiej Porębie.

Poza samymi trunkami w muzeum mieści się kolekcja etykiet i plakatów reklamowych tanich win, zwanych potocznie jabolami. Oglądanie ekspozycji może być połączone z degustacją, gdyż jak głosi jeden z plakatów „Tanie wina są dobre, bo są dobre i tanie”.

1. Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli

W Kopalni Złota w Złotym Stoku znajduje się Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Jest ono kolekcją tabliczek ostrzegawczych, informacyjnych i propagandowych z czasów socjalizmu. Większość z nich wiąże się z przestrzeganiem przepisów BHP w zakładach pracy. W dzisiejszych czasach napisy typu: „Wejście do toalety tylko za okazaniem książeczki zdrowia”, „Pamiętaj, że urodziłeś się bez części zapasowych” czy „Rolniku, daj krowie, krowa da Tobie!” są zabawnym wspomnieniem. Obecnie znajduje się tam już około 300 tego typu uwag, przestróg i apeli.

Miłośnik zwierząt, jedzenia i picia czy historii PRL-u, każdy znajdzie pośród nich coś dla siebie. Wiele z przedstawionych muzeów można zwiedzać za darmo, reszta to koszt sięgający kilku złotych. Są blisko, są oryginalne i na pewno uatrakcyjnią każdy wyjazd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here