Jakie są wymarzone wakacje dla dzieci? Na pewno takie, aby było dużo swobody, radości i wesołej zabawy – o takim wyjeździe marzy każda pociecha. Dla wszystkich dzieci od lat siedmiu do trzynastu przeznaczone są obozy LEGO. Taki wyjazd może być z rodzicem (jako obóz rodzinny), a także jako zwykła kolonia. Zwykła, ale jednak jedyna w swoim rodzaju, bo przecież właśnie tu dzieci będą miały jedyną w swoim rodzaju okazję do budowania gigantycznych budowli z rozmaitych zestawów LEGO, zarówno starszych, których już nie ma w sklepach, jak z klasycznych Lego City, ale też z wielu zestawów całkowicie nowych i modnych w danym sezonie. Obóz LEGO nigdy nie bywa nudny, bo dzieci mogą tu wyżyć się artystycznie, twórczo, konstruktorsko, mogą projektować, budować, łączyć swoje projekty i budowle z projektami i budowalami innych uczestników oraz udać się do prawdziwego świata marzeń i fantazji.

Co dziś zbudujemy?

Na obozie LEGO uczestnicy mają możliwość zbudowania wszelkich wymyślonych czy realnych światów. Niektórzy decydują się na budowanie realnej aglomeracji czy miasteczka, wsi czy placu budowy, a inni wybierają świat fantastyki i tworzą bazy rycerzy Jedi, obiekty i scenariusze oparte na filmie Star Wars, czy budują fikcyjne lub całkiem realistyczne bazy kosmiczne. Wielość tematów nie ma praktycznie granic. Uczestnicy swoją fantazją sprawiają, że obóz LEGO to prawdziwa kuźnia talentów – to tu powstają pierwsze ogromne budowle miast, pierwsze wspólne konstrukcje, wspólne projekty i najodważniejsze budowle. Uczestnicy uczą się od siebie nawzajem, ale też nabywają umiejętność współpracy. Muszą czasem iść na kompromis, czasem wspólnie poszukać odpowiednich części, a czasem naradzić się, kto zrobi jaką część miasta czy budowy. Dzieci wspólnie odkrywają nowe części, klocki i zestawy, a obóz LEGO ma to do siebie, że tam mogą pobudować naprawdę z tysięcy, jak nie milionów przeróżnych klocków, co daje nieograniczone wręcz możliwości.

Aktywności na obozie

Wakacyjny obóz LEGO to nie tylko budowanie, projektowanie i tworzenie. Równie ważną częścią wyjazdu jest czas spędzony na innych, aktywnych, typowo wakacyjnych zabawach. Jest więc i klasyczna gra w piłkę, spacery, wycieczki po okolicy, gra w klasy czy inne zabawy podwórkowe, a także specjalne zabawy integracyjne, które nadzorują wychowawcy, aby dzieci lepiej się poznały i dobrze się czuły w swoim towarzystwie, a także nawiązały nowe przyjaźnie i znajomości. Na obozach nie brakuje też gier terenowych, podchodów, czy zabaw survivalowych w lesie. Nad jeziorami czy nad morzem obowiązkowym punktem programu jest też plażowanie i kąpiele. Coraz częściej też ośrodki kolonijne mają basen. Świetnie, jeśli ośrodek wyposażony jest w inne udogodnienia i atrakcje dla dzieci, jak rowery, szczudła, ścianka wspinaczkowa, fajny plac zabaw, tor do gry w kapsle, czy pole do mini golfa. W ośrodkach bardzo cenione są też wielofunkcyjne boiska i duża przestrzeń z trawą, bliskość terenów leśnych, łąk czy pagórków, które stanowią świetną bazę pod wszelkie zabawy.

Atrakcje i wycieczki

Często obóz korzysta z atrakcji w okolicy – organizowane są wypady do Mini Zoo, do ciekawych muzeów, parków rozrywki, skansenów. Dzieci odwiedzają też stare zamki, jaskinie, ścieżki przyrodnicze, czy atrakcyjne miejsca typowe dla danej okolicy. Czasem w programie jest też zwiedzanie jakiegoś miasta czy podziwianie krajobrazów w parkach narodowych. W przypadku obozu LEGO w górach, program może zawierać wycieczkę górską na jakiś szczyt lub spacery górskimi dolinami. Zimą zaś dzieci jeżdżą na łyżwach, na nartach lub snowboardzie, a czasem zdarza się albo pobyt w basenach termalnych, albo zwiedzanie okolicznych miejscowości turystycznych.

Latem obóz LEGO może być wzbogacony o wiele nowych, lubianych przez dzieci aktywności – można tu wspomnieć o parku linowym, pokojach zagadek, kinie 7D, czy parkach trampolin. Nad wodą czasem proponowane są wyciągi do nart wodnych, jazda na kole za motórówką, przejażdżka na jeziorze lub morzu na bananie, rejs statkiem lub smoczą łodzią, czy chodzenie w dmuchanej kuli po wodzie, czyli waterball. W terenach pagórkowatych doskonale na obozach sprawdza się zorbing, czyli zabawa w ogromnych kulach dmuchanych turlających się z pagórka, ćwiczenia i zabawy na żyroskopie, czy quady.

Nowości i ciekawe aktywności

Są też różnorodne nowoczesne deskorolki, segweye, hulajnogi czy nartorolki. Często dzieci mają do dyspozycji trampolinę, trickboardy (czyli deski do równowagi położone na specjalnym wałku), czy piłki do skakania z obręczą. Zabawek plenerowych jest coraz więcej i nie sposób wszystkich wymienić, ale z najciekawszych pojawiły się w ostatnich latach lub wróciły do łask takie: gra w kubb, palant, rugby, qiuddwich, chodzenie po linie, czyli slackline, zabawy związane z żonglerką (na przykład pojki), sprawnościowa gra w zośkę, gra w szczura (ze skakankami), zabawa w budowanie muru, gra w kapsle. Z zabaw zwykłych zrobiono zabawy nowe – oto dzieci mają do dyspozycji gigantyczny, olbrzymi twister, mega jengę, wielkie bierki czy gigantyczne domino. Są też różne specjalne klocki w rozmiarach wielkich, ze specjalnym przeznaczeniem dla grup. Typowo grupową, drużynową, dość nową zabawą jest Arrow Tag, czyli bezpieczne łuki zakończone gumową końcówką, a także lacrosse, czyli gra ze specjalnymi kijami zakończonymi siatką, czy Tchoukball, gra ze specjalnymi bramkami odbijającymi piłkę. Jest też oczywiście wiele aktywności wszystkim dokładnie już znanych, jak paintball (w przypadku dzieci – strzelnica paintballowa lub mini paintball), tradycyjne łucznictwo, czy rozmaite zabawy sportowe.

Obóz LEGO to doskonała propozycja na wakacje dla młodszych dzieci – z pewnością warto zainwestować w taki wypoczynek, bo zawiera on tak wiele rzeczy ważnych dla rozwoju młodego człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here