9. Port lotniczy Poznań-Ławica im. Henryka Wieniawskiego

Ławica, to kolejny po wrocławskim port lotniczy o dużej randze, który przyjmie zagranicznych gości na Euro i którego strona pozostawia wiele do życzenia. Poznań zdobył tylko pół punktu więcej od Wrocławia, zatem jest w tej samej grupie lotnisk, od których oczekuje się znacznie więcej. Rozczarowanie odczuliśmy w każdej z ocenianych przez nas kategorii.

Poruszając się po witrynie mieliśmy uczucie toporności, spotęgowanej brakiem większych zmian od 2006 roku. Znalezienie potrzebnych informacji nie należy tutaj do łatwych zadań. Chaos, nieszczęśliwe rozmieszczenie poszczególnych sekcji, błędy w treści to niewątpliwie największe mankamenty Ławicy.

W niektórych miejscach znaleźliśmy treści w języku łacińskim, które przy tworzeniu internetowych projektów stanowią swoistą zaślepkę tekstową (zrzuty ekranu w galerii poniżej). Ze strony poznańskiego lotniska dowiadujemy się również, że nadal możemy polecieć linią Jet Air między innymi do Krakowa i Gdańska. To oczywiście nieprawda, co jest najlepszym dowodem na to, że strona jest zwyczajnie zaniedbywana. Brakuje również szczegółowych publikacji dotyczących rozbudowy lotniska na Euro.

Tak jak na stronie wrocławskiego lotniska, tak i tu kanału RSS lub możliwości zapisania się do newslettera próżno szukać. Poznań jako przedostatni ze wszystkich lotnisk wykazał się świadomością wykorzystania mediów społecznościowych, bowiem profil na facebooku działa dopiero od 15 marca. Nie dowiemy się jednak o tym fakcie z poziomu strony lotniska, nawet w aktualnościach.

Na uwagę zasługuje e-biuletyn (wydawany także w formie drukowanej) pod nazwą „Let’s fly”. Tylko dlaczego znajdujemy go w najmniej widocznym miejscu, u dołu strony, tuż nad stopką?

Poznań zawodzi, w niektórych miejscach jeszcze bardziej niż Wrocław. To, że Ławica nie znalazła się na ostatnim miejscu, jest zasługą lepszego, ogólnego wrażenia, jakie wywiera w porównaniu do witryny wrocławskiego portu. Internetowy twór z 2006 roku wymaga dziś diametralnej zmiany. Niedawno rozpoczęte działania lotniska na facebooku napawają optymizmem i nadzieją, że to tylko początek na dłuższej drodze do zmian w internetowym wizerunku w internetowym wizerunku.

[nggallery id=3]


16 KOMENTARZE

 1. Poznań potraktowany został dość subiektywnie i tendencyjnie, zwłaszcza jeśli chodzi o fragment rankingu o elementach w języku łacińskim (zwłaszcza zrzut ekranu), gdyż zwykłym śmiertelnikom otwiera się w języku polskim;P

  • @Paweł,

   zwykli śmiertelnicy nie penetrują stron lotnisk tak dogłębnie, jak zrobiliśmy to my. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, że jakoby zrzuty w przypadku Poznania zostały zmanipulowane, zapraszamy tutaj: http://www.airport-poznan.com.pl/pl/port_lotniczy/o_firmie.html. Pamiętaj jednak, że jeśli w jakimś momencie na tej podstronie będzie już wszystko w porządku, to oznaczać to będzie, że lotnisko zdało sobie z tego sprawę i dokonało zmian. My dla bezpieczeństwa nagramy jeszcze filmik ze strony i umieścimy w sieci, aby nie było żadnych wątpliwości.

   W każdym rankingu znajduje się subiektywne spojrzenie, jednak zawsze jest ono podparte dowodami, dlaczego takie noty, a nie inne i nie jest nasze zwyczajnie „widzi mi się”.

 2. Jestem fanem działań w social media zarówno Katowic jak i Warszawy, ale nie mogę się zgodzić z opinią TravelAdvisor co do oceny działań obu lotnisk. Wystarczy porównać np. ilość fanów obu lotnisk w każdym z kanałów, poziom interakcji, ilość wpisów i ich różnorodność (niestety, ale Katowice podają głównie pogodę). Tak jak wspomniałem śledzę oba lotniska i cieszę się z ich działań, ale trochę obiektywizmu temu rankingowi by się przydało.

  • @MKON

   tak jak wspomnieliśmy w poprzednim komentarzu: przykładamy inną miarę do rangi, wielkości i możliwości danego portu. Katowice, jak na swoje możliwości i nasze oczekiwania względem tego portu, osiągnęło maksimum, Warszawa nie.

 3. Lotnisko w Warszawie ma dwa razy tyle fanów co Katowice, dwa razy więcej wpisów i dwa razy więcej interakcji. Przyrost liczby fanów jest nieporównywalnie większy niż na FB Katowic – wystarczy poobserwować obydwa profile nieco dłużej niż przez 1 dzień.

  Wpisy Katowic na Blipie i Twitterze pojawiają się w najlepszym razie raz na tydzień i ograniczają się do suchej informacji o aktualnej pogodzie, ewentualnie do zdjęcia samolotu, który akurat wylądował. Podczas, gdy Lotnisko Chopina wrzuca po kilka informacji dziennie i dyskutuje ze swoimi fanami.

  Lotnisko Chopina jako jedyne z polskich lotnisk komunikuje się ze swoimi klientami w języku angielskim (Twitter), choć rzeczywiście nie ma wersji strony w innych językach.

  Rzecznik Lotniska Chopina jako jedyny spośród rzeczników wszystkich lotnisk prowadzi bloga (a nawet dwa), zaś częstotliwość publikowania informacji w dziale Aktualności na stronie internetowej lotniska jest dwa razy większa, niż w przypadku Katowic.

  A wy za wzorcowy model budowania społeczności w internecie uznajecie Katowice tylko dlatego, że mają newsletter, rss i sześć wersji językowych? Żenada…

  • @ Adam

   Warszawa jest największym portem, dlatego nie dziwi nas fakt posiadania dwa razy większej ilości fanów, wpisów czy interakcji – to naturalne i wprost proporcjonalne do wielkości, rangi i liczby operacji czy obsłużonych pasażerów. Przykładamy inną miarę do wielkości i rangi portu, co wyraźne podkreślamy w rankingu.

   Nie przeczymy, że z Warszawy nie można brać przykładu, ale więcej plusów znaleźliśmy w Katowicach albo inaczej: więcej oczekiwaliśmy po Warszawie i stąd niższe noty od Katowic.

 4. Moi drodzy no ale to jakaś kpina jeżeli chcecie porównywać wszystkich, to wszystkich jednakowo bez taryfy ulgowej. Aby wyniki były wiarygodne muszą być takie same założenia dla wszystkich.

  • @MKON

   chcielibyśmy, aby dyskusja toczyła się dziś bardziej nad lotniskami, które w znaczący sposób zawiodły i które mają o wiele więcej do poprawienia niż Warszawa czy Katowice. Pierwsze miejsce jest dziś ogromnym wyróżnieniem dla Katowic, ale też znakiem, że aby utrzymać tą pozycję nie wolno spocząć na laurach.

 5. Czyli Katowice ocenialiście po tym co jest a Warszawę po tym co chcielibyście żeby było. A powiedzcie co w takim razie miało by być, żeby uzyskało dobre noty – to chyba sobie określiliście przed oceną.

  • @ Paweł,

   nie wiem, czy nam się uda, ale spróbujemy jeszcze raz, bardziej precyzyjnie. Noty są wyrazem naszej oceny, w jakim procencie dane lotnisko osiągnęło maksimum oraz oczekiwania. Nie każdy ma dziś ochotę śledzić profile na facebooku, blipie czy twiterze. Brak RSS dla aktualności, brak newslettera, który jest dziś potężnym narzędziem marketingowym, wyłączona możliwość komentowania na wewn. blogu, brak informacji o blogu rzecznika na Onecie z poziomu strony lotniska, brak odnośnika do mobilnej wersji (vide Katowice) to największe mankamenty Chopina, za które zabraliśmy 1,5 pkt. Kilka z nich to absolutna podstawa, której Warszawa nie zaprezentowała.

   • to jest jakieś racjonalnie wytłumaczenie. też tak sądzę, że jak na Warszawę, to mogłoby być lepiej. To, że wymaga się od stolicy więcej, niż od regionalnych portów w tym względzie, jakoś specjalnie mnie nie dziwi.

 6. Witam serdecznie! Jako rzecznik prasowy Portu Lotniczego Poznań-Ławica z zainteresowaniem przeanalizowałam stworzony przez portal Travel Advisor ranking stron internetowych polskich lotnisk. Jego dokładność i wnikliwość naprawdę robi duże wrażenie. W ramach komentarza, moją intencją nie jest odnoszenie się do wrażeń, jakie odnośnie strony www Ławicy opisali oceniający. Faktem jest, że obecna strona działa od roku 2006, wykorzystując stworzone wówczas rozwiązania. Dlatego też wkrótce zostanie całkowicie zmieniona. Nowa wersja zostanie oparta o obecnie stosowane rozwiązania oraz o zupełnie nowy projekt graficzny. Cel jej stworzenia to spełnienie oczekiwań dzisiejszego internauty i pasażera. Podjęto już stosowne kroki i wkrótce zaprezentujemy witrynę, która – mam nadzieję – zostanie oceniona wyżej. Chciałabym natomiast odnieść się do informacji dotyczących dostępnych z Poznania połączeń – rozkład lotów oraz mapka kierunków lotniczych aktualizowane są na stronie na bieżąco – nie można się z nich dowiedzieć o oferowanym obecnie połączeniu do Krakowa czy Gdańska. Linki do tych lotnisk widniały w zakładce „porty lotnicze”. W kwestii zastosowanej w dwóch miejscach zaślepki tekstowej informuję, że umieszczono ją czasowo, w trakcie zmian dokonywanych przez dostawcę w nawigacji strony. Naturalnie, zostały one zlikwidowane.
  Podsumowując, wystawioną ocenę przyjmuję jako konstruktywną krytykę. Zdecydowanie potwierdzam przekaz zawarty w ostatnim zdaniu. Zapewniam, że podjęte działania całkowicie odmienią internetowy wizerunek poznańskiego lotniska.

 7. @ Hanna Surma

  Jestem zaskoczony, pozytywnie, szybkością reakcji z EPPO. Tak trzymać, i życzę potrojenia, co najmniej, ilości PAXów :)

 8. Witam. Dziękuje za interesujące podsumowanie. Biorę sobie do serca wszystkie uwagi i z pokorą je przeanalizuje. Uprzejmie informuje, ze pracujemy nad kolejnymi wersjami jezykowymi naszej strony m.in. wietnamską. Z newslettera zrezygnowalismy świadomie uznając, ze jest to narzędzie nieefektywne, z ktorego nie chcą korzystać nasi klienci. Rss jest słuszna podpowiedzia, chętnie z niej skorzystamy.

  Pozdrawiam

  Przemysław Przybylski
  Rzecznik Lotniska Chopina w Warszawie

 9. To co oglądamy na Okęciu to jest po prostu żenada, miałem okazję obejrzeć sobie międzynarodowy port lotniczy w Keflaviku na Islandii (zwłaszcza że otrzymał międzynarodową nagrodę dla najbardziej przyjaznego podróżnym lotniska za rok 2009. Ludzie ten port jest niewielki, ale tam nikt nie wozi podróżnych autobusami w strugach deszczu, tam jest 36 rękawow i nie ma o czymś takim mowy. I co zadziwiające: jest piękny i ma tylko 2 kondygnacje – parter i piętro, ale jakie są fotele i widoki dla oczekujących – po prostu cudo. Okęcie to jest skrajna nedza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here