Jet Air uruchamia krajowe połączenia lotnicze na trasach, na których jazda pociągiem jest horrorem. W chwili obecnej Jet Airem możemy polecieć np. z Poznania do Krakowa czy z Warszawy do Dresden.

Pan Krzysztof Shultz odwiedził swoją rodzinę w Krakowie w czasie ostatnich Świąt Wielkanocnych. – Jechałem z Gdańska pociągiem Tanich Linii Kolejowych. Co prawda bilet w 2 klasie kosztował tylko 63zł, ale podróż zajęła ponad 11 godzin! – opowiada. Pokusiliśmy się o krótką analizę tej trasy.

Jazda pociągiem zabiera w przypadku TLK średnio ponad 11 godzin (trochę krócej jadą pociągi EIC, ok. 7,5h).  Pociąg TLK na tej linii pokonuje trasę o długości prawie 650km. Jak łatwo policzyć skład porusza się ze średnią prędkością ok. 60km/h. – Dla mnie to nie do zaakceptowania. Może gdyby nie zatrzymywał się na tylu stacjach, podróż trwałaby krócej – powiedział nam Pan Krzysztof. Pytamy więc na ile skłonny byłby „olać kolej” i polecieć z Gdańska do Krakowa samolotem. – Jeśli tylko częściej podróżowałbym na tej trasie, to na pewno rozważyłbym lot, nawet jeśli byłby trochę droższy. Jedenastogodzinna jazda pociągiem jest wykańczająca – odpowiada. Czy może liczyć na konkurencyjną cenę?

Sprawdziliśmy. Olejkolej.com to pewnego rodzaju Klub, który oferuje swoim członkom możliwość zakupu biletów lotniczych w taryfie „olejkolej” na każdą trasę obsługiwaną przez linie lotnicze Jet Air, w stałej cenie 150 złotych (ze wszystkimi opłatami i podatkami), bez ograniczeń dotyczących terminu wykupienia biletu. Aby zostać członkiem klubu należy spełniać wymagania wiekowe i dokonać zakupu biletu na stronie www.olejkolej.com. Taryfa „olejkolej” została stworzona specjalnie z myślą o działalności klubu i jest przeznaczona dla młodzieży uczącej się (od 16 do 26 lat) oraz dla seniorów (po 65 roku życia). Dla Pana Krzysztofa na tej trasie oferta olejkolej.com nie wydaje się być aż tak bardzo cenowo atrakcyjna.

Nie poprzestając na naszych analizach, sprawdziliśmy opłacalność lotu Jet Airem na nowej trasie z Rzeszowa do Gdańska. Pierwszy lot odbędzie 25 czerwca. Rejsy ze stolicy Podkarpacia do portu lotniczego Gdańsk Rębiechowo odbywać się będą do 29 sierpnia w każdy piątek i w każdą niedzielę. Lot trwać będzie nieco ponad 1,5h. A jaką mamy alternatywę na tej trasie w postaci pociągów spółki PKP InterCity?

W rozkładzie jazdy na 25 czerwca br. mamy tylko jedno bezpośrednie połączenie tych dwóch miast. Pociąg EIC pokonuje prawie 780 km. w nieco ponad 9 godzin. Normalny bilet w 2 klasie kosztuje, wg cennika na stronie www.intercity.pl, 108zł. Do tego trzeba doliczyć miejscówkę za 25zł. W jedną stronę więc PKP IC chce nas przewieźć za 133zł. Gdyby tą trasę pokonać w 1,5h lotem Jet Air w ofercie olejkolej.com za 150zł, to pociągi EIC przestają być konkurencyjne. Do pociągu można wziąć praktycznie nielimitowaną ilość i wagę bagażu, jednak na weekendowy wypad z walizką do 15kg, połączenie Jest Air z Rzeszowa do Gdańska wydaje się być rozsądną ofertą. Linia lotnicza oferuje jeszcze ograniczoną pulę promocyjnych biletów w jedną stronę ze wszystkimi opłatami od 99zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here