Metawyszukiwarki – co to jest i jak działa?

Porównywarki turystyczne, zwane też z jęz. angielskiego „travel metasearch engines”, umożliwiają wyszukanie i porównanie wielu ofert  różnych sprzedawców internetowych. Są odpowiednikiem takich serwisów jak np. ceneo.pl czy skapiec.pl. Nie są to jednak typowe internetowe biura podróży (zwane potocznie wyszukiwarkami lotów), za pomocą których można kupić bilet lotniczy czy zarezerwować pokój w hotelu. Oprócz znalezienia najlepiej dopasowanych do naszych oczekiwań ofert z całego świata, przekierowują użytkownika na stronę pośrednika bądź dostawcy usługi w celu sfinalizowania transakcji.

Przeczytaj: Test i recenzja najlepszych metawyszukiwarek. Która najlepsza?

Metawyszukiwarki vs internetowe biura podróży

Zaskakująca jest stosunkowo niska popularność metawyszukiwarek względem typowych internetowych biur podróży. O wiele częściej korzystamy z możliwości wyszukiwania biletów lotniczych na takich stronach  jak esky.pl, aero.pl, a nie porównywarek  jak np. turigo.pl. Co więc odróżnia typowe sklepy on-line od metawyszukiwarek?

Po pierwsze liczba ofert. I tu pojawia się pierwsze zaskoczenie. Mając dostęp do znacznie większej ilości produktów poprzez porównywarki, chętniej korzystamy z bardziej popularnych witryn, które oferują wyszukanie tylko tych ofert, które są w stanie same sprzedać. To trochę jakby zamiast galerii handlowej z 200 sklepami w jednym budynku, polować na oferty pojedynczego sprzedawcy.

Po drugie opłaty. Internetowe biura podróży utrzymują się z wysokich opłat dodatkowych za wystawienie biletu. Kwota ta oscyluje w granicach 80-120zł za jeden bilet. Tymczasem korzystanie, wyszukiwanie i porównywanie tysięcy ofert w metawyszukiwarkach nic nie kosztuje. Jesteśmy tylko przekierowani na stronę sprzedawcy gdzie dokonujemy finalnej transakcji. Warto przy tym wspomnieć, że nie wszystkie metawyszukiwarki podają finalną końcową cenę jaką przyjdzie nam zapłacić na stronie pośrednika. W tej kwestii pozytywnie wyróżnia się turigo.pl, który w zdecydowanej większości pokazuje nam ostateczne ceny.

Dla każdego coś dobrego

Choć porównywarka to tylko swoistego rodzaju narzędzie w drodze do najtańszej  oferty, to jednak jest ona niewystarczająca w 100 proc., by z pełnym przekonaniem dokonać wyboru, możliwie najlepiej dopasowanego do naszych potrzeb. Aby podjąć finalną decyzję nadal będziemy korzystać z forów dyskusyjnych, wortali turystycznych czy portali mikrospołecznościowych jak Facebook czy Nasza-Klasa. Metawyszukiwarki  są idealne dla osób, które  cenią sobie czas i pieniądze, mają bardzo skonkretyzowane preferencje turystyczne i nie oczekują porad bądź kontaktu z konsultantem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here