Mazury uchodzą za jeden z najatrakcyjniejszych regionów w Polsce. Ich serce bije w niedużych, malowniczo położonych nad jeziorami Mikołajkach, uznawanych za kwintesencję Krainy Tysiąca Jezior. W mieście i jego sąsiedztwie skupia się bowiem to, co ta część Polski ma najlepszego do zaoferowania: cuda natury i znane, urokliwe miasta z ciekawą historią w tle. Sprawdź, co warto zobaczyć w tym rejonie Mazur.

Na Mazurach czas płynie wolniej. Jego tempo wyznaczają miarowe uderzenia fal o brzegi jezior, spokojny szum drzew, ćwierkanie ptaków. Tam można zapomnieć o codzienności, ciesząc się z bycia tu i teraz, pośród dziewiczej natury, która w okolicy Mikołajek odsłania swoje wyjątkowe oblicze. Najlepszym tego dowodem jest Mazurski Park Krajobrazowy – jeden z najpiękniejszych w Polsce, obejmujący swoim zasięgiem jeziora oraz rezerwaty i pomniki przyrody. Nie trzeba chyba zatem nikogo przekonywać, że Mazury są atrakcyjnym kierunkiem urlopowego wyjazdu. Pobyt w tym miejscu pozwala zapomnieć o troskach, stresie i zmęczeniu. By tego doświadczyć, wystarczy zarezerwować hotel na Mazurach i wyruszyć do najpiękniejszych miejsc Krainy Tysiąca Jezior. Mają one turystom wiele do zaoferowania.

Giżycko – stolica żeglarstwa

Jeśli jakikolwiek ośrodek mógłby konkurować z Mikołajkami o zaszczytne miano stolicy Mazur, to z pewnością jest to Giżycko. Póki co musi się ono zadowolić nie mniej chlubnym tytułem polskiej stolicy żeglarstwa, choć równie dobrze można by mu nadać jeszcze jeden przydomek – miasta z jezior. Wody zajmują bowiem aż 12% jego powierzchni, a swój udział mają w tym jedne z najbardziej znanych zbiorników wodnych w regionie: Niegocin, Kisajno, Tajty. Nic zatem dziwnego, że żaglówki i nowoczesne porty na stałe wpisały się w miejską scenerię. W Giżycku poza relaksem nad jeziorami, warto poświęcić czas na zwiedzanie Twierdzy Boyen, czyli świetnie zachowanej pruskiej szkoły fortyfikacyjnej z XIX w. Budynek powstał z czerwonej cegły i ma kształt gwiazdy, której ramiona wyznaczają masywne bastiony.

Mrągowo – stolica country

Niespełna 43 km od Giżycka znajduje się urokliwe Mrągowo. Jego nazwa przywodzi zwykle jedno skojarzenie – Piknik Country. Ta kultowa impreza raz w roku przyciąga do miasta rzesze fanów kowbojskich klimatów i muzyki. Powodów, dla jakich warto odwiedzić Mrągowo jest jednak znacznie więcej. Położona nad mazurskimi jeziorami miejscowość kusi perspektywą błogiego wypoczynku. Do popularnych, chętnie odwiedzanych przez turystów miejsc, należy otoczone promenadą Jezioro Czos. Obserwacja płynących leniwie łodzi i brodzących w wodzie ptaków koi zmysły, przynosi odprężenie i dodaje energii wystarczającej, aby wdrapać się na położoną nieopodal Górę Czterech Wiatrów. Tam z nietypowej perspektywy można spojrzeć na Mrągowo i jego naturalne otoczenie.

Mikołajki – stolica Mazur

Mikołajki, obok Mrągowa i Giżycka, należą do najpopularniejszych mazurskich miast, których niewątpliwie największym atutem jest położenie wśród znanych i malowniczych jezior. Wydają się w tym przypadku uprzywilejowane, bo znajdują się w sąsiedztwie wielkiego jeziora Śniardwy, a także mniejszych jezior: Łukajno, Mikołajskiego i Tałty, czym przyciągają amatorów żeglowania i wypoczynku na plaży. Przystani i marin, z których można wypłynąć na szerokie wody jest tam wiele. Poza tym miasto może się pochwalić kilkoma ciekawymi miejscami do zwiedzenia. Najsłynniejszym punktem jest ul. Kajki – najstarsza i najdłuższa ulica w mieście, wzdłuż której ciągną się lipy i domy z początków XX w. Na zabytkową architekturę Mikołajek składają się również kościoły, np. Świętej Trójcy czy Matki Bożej Różańcowej. Poza nimi warto odwiedzić Muzeum Reformacji i cmentarz żydowski z XIX w.

Mazury z dala od zgiełku

Niedaleko Mikołajek, u brzegów jeziora Tałty znajduje się niewielka miejscowość Stare Sady, w której serce Mazur bije w bardziej leniwym tempie. To królestwo błogiego spokoju i pięknej natury, tak odmienne od gwarnych i pełnych turystów Mikołajek. Chcąc doświadczyć niezwykłej atmosfery tego miejsca, wystarczy zatrzymać się w eleganckim Hotelu Robert’s Port w Mikołajkach. Jest on atrakcyjnie usytuowany nad samym brzegiem jeziora, a jego najbliższe otoczenie tworzą zielone lasy. To doskonałe połączenie tego, z czego słynie cała Kraina Tysiąca Jezior. W tym hotelu na Mazurach można je mieć na wyciągnięcie ręki, co pozwala nieustannie cieszyć się spokojem płynącym z przyrody, uspokajającą obecnością drzew i bliskością kojącej wody. A to wszystko z dala od miejskiego zgiełku, hałasu i zanieczyszczeń, które są utrapieniem codzienności w dużym mieście. Warto potraktować ten luksusowy hotel na Mazurach jako punkt startowy do aktywnego odkrywania cudów otaczającej natury. Na turystów czekają piesze i rowerowe szlaki leśne oraz atrakcje związane z wypoczynkiem nad jeziorem. Z hotelowej przystani można wypłynąć w rejs lub pozostać na miejscu, oddając się kąpieli w przyjemnie ciepłej wodzie i opalaniu na plaży.

Nie tylko żeglowanie – spływ kajakowy Krutynią

Mazury oferują nie tylko możliwość żeglowania po wielkich, mazurskich jeziorach, ale też przemierzania serpentyn malowniczych rzek. W pobliżu Mikołajek biegnie jeden z najciekawszych szlaków kajakowych – rzeka Krutynia. Zaczyna się we wsi Sorkwity i kończy nad jeziorem Bełdany, choć popularnym punktem startowym jest zwykle urokliwa wioska Krutyń. Cała trasa liczy prawie 100 km, a jej pokonanie nie stanowi dużego wyzwania, dostarcza za to mnóstwo przyjemności. W trakcie spływu można zachwycić się pięknem Puszczy Piskiej i Mazurskiego Parku Krajobrazowego oraz ukrytymi w nich perełkami: jeziorami, lasami i pokrytymi krwawymi plamami krasnorostów kamieniami.

Dzikie oblicze Mazur

Dzikość mazurskiej natury przejawia się nie tylko w jej bujnej roślinności, ale i wyjątkowej faunie. Najlepszym tego przykładem jest Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Na terenie Puszczy Piskiej, w warunkach zbliżonych do naturalnych, żyją różne gatunki zwierząt, np. rysie, wilki, głuszce. Wizyta w tym miejscu jest niepowtarzalną okazją, aby nie tylko zobaczyć je z bliska, ale nawet pogłaskać czy nakarmić. W poszukiwaniu ciekawych przedstawicieli fauny warto udać się także do Popielna. W tamtejszej stacji badawczej PAN można obserwować koniki polskie. To potomkowie żyjących w Polsce do XVIII w. tarpanów, które obecnie na terenie Mazur występują w stanie półdzikim. Zdarza się, że już na trasie do Popielna dają się podpatrzeć w lesie ciekawskim turystom, a nawet wychodzą im na drogę. Trzeba być zatem przygotowanym na możliwe bliskie spotkanie z tym rzadko spotykanym gatunkiem koni.

Najpiękniejsze miejsce na świecie

Kraina Tysiąca Jezior jest zaliczana do najpiękniejszych regionów na świecie. Nic dziwnego, że w okresie letnim przeżywa turystyczne oblężenie, a niejeden hotel na Mazurach pęka w tym czasie w szwach. Co ciekawe, mimo tak dużego zainteresowania, Mazurom nadal udaje się zachować dziewiczość. Pełne lasów i jezior, miast i wiosek budzą nieustanny zachwyt turystów, odkrywając przed nimi niesamowite miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here