Początki ul. Hożej w Warszawie sięgają XVIII w., ale jej prawdziwy rozkwit nastąpił nieco później, na przełomie XIX i XX stulecia. Powstały tam wtedy dwa kina, liczne cukiernie i sklepy, a eklektyczne kamienice słynnych architektów nadawały otoczeniu elegancji. Ulica szła z duchem czasu, czego dowodem był także rozwijający się na niej przemysł. Do dzisiaj przypominają o nim pozostałości po Fabryce Wyrobów z Brązu i Srebra Braci Łopieńskich.

Obecnie ul. Hoża jest jedną z najciekawszych w stolicy nie tylko pod względem historycznym, ale i turystycznym. Poza zabytkami znajdują się bowiem przy niej popularne bary, eleganckie restauracje, sklepiki i nowoczesne apartamenty Hoża w Warszawie. Ona sama cieszy się wygodnym położeniem w centrum miasta, w pobliżu jego głównych ulic. To sprawia, że do najważniejszych punktów można się z niej szybko i sprawnie dostać na piechotę lub środkami komunikacji miejskiej. Zobacz, jakie znane i mniej znane atrakcje czekają na ciebie przy ul. Hożej i w jej najbliższym sąsiedztwie.

Domek dla lalek

Ul. Hoża znacznie ucierpiała w czasie Powstania Warszawskiego. Wiele jej kamienic legło w gruzach i zostało rozebranych tuż po wojnie. Te, którym udało się przetrwać konflikt, świecą dziś nowym blaskiem lub zachowują swój niesamowity charakter z początków XX stulecia. Przykładem budynku, który od momentu swojego powstania w 1910 r., cieszy się niezmienionym wyglądem, jest tzw. “Domek dla lalek”, inaczej nazywany “Domkiem Baby Jagi”. Wystarczy rzut oka, aby przekonać się o słuszności jego nazwy. Nieduży, otoczony wysokimi kamienicami rzeczywiście sprawia wrażenie, jakby zamieszkiwały go małe istoty rodem z bajek. Niesamowitości dodaje zabytkowi fakt, że skutecznie ukrywa się przed turystami w podwórzu przy ul. Hożej 70.

Słynne kamienice przy Hożej

Spacerując ul. Hożą, trzeba mieć oczy dookoła głowy, aby dostrzec znaki zaklętej w murach budynków historii. Ich przykładem jest tablica na fasadzie Liceum Jana Nowaka Jeziorańskiego, która informuje, że w istniejącej tam przed wojną kamienicy urodził się słynny mistrz pędzla i pióra Stanisław Ignacy Witkiewicz. Z kolei kamienicę na rogu ulic Hożej i Poznańskiej rozsławiła ciesząca się ogromnym majątkiem primadonna przedwojennej Operetki Warszawskiej, Wiktoria Kawecka. Ta niezwykła, warszawska ulica, mimo nowoczesnych akcentów, ma w sobie magię minionych dziejów, dzięki czemu dłuższy pobyt w tym miejscu staje się niepowtarzalnym doświadczeniem. Jego perspektywą kuszą apartamenty Hoża w Warszawie, a wśród nich m.in. apartament sieci Little Home. Jego wnętrze łączy nowoczesny, stylowy design z domowymi wygodami, zapewniając wysoki standard wypoczynku i odprężenie w przerwie od zwiedzania Warszawy.

Kościół św. Aleksandra

Odkrywanie uroków okolic ul. Hożej najlepiej zacząć od jej początku, czyli Placu Trzech Krzyży z krzyżami na kolumnach i figurą św. Jana Nepomucena. Jego perełką jest klasycystyczny kościół św. Aleksandra z XIX w. Świątynia wyróżnia się nietypową konstrukcją, zaprojektowaną na wzór rzymskiego Panteonu z rotundą i kolumnowym portykiem. Nie mniejszy zachwyt budzi wystrój kościoła, na który składają się m.in. XVIII- wieczny obraz “Ukrzyżowanie”, marmurowa figura Chrystusa w Grobie czy epitafium księdza Jakuba Falkowskiego.

Teatry

Okolice ul. Hożej nie bez przesady można by nazwać centrum kulturalnym Warszawy. Zaledwie 350 m od Placu Trzech Krzyży znajduje się słynny teatr muzyczny Studio Buffo, który rozsławiło w ostatnich latach wystawienie musicalu “Metro”. Poza tym spektaklem na jego deskach można oglądać inne, przygotowywane z nie mniejszym rozmachem, przedstawienia muzyczne. Buffo ma jednak w okolicy sporą konkurencję. Uwagę amatorów kultury wysokiej przyciągają bowiem także afisze teatru dramatycznego Polonia i renomowanego Teatru Muzycznego Roma.

Pałac Kultury i Nauki

Teatry znajdują się także w Pałacu Kultury i Nauki, oddalonym od Hożej o niespełna kilometr. Słynna budowla jest niepodważalnym symbolem Warszawy, który przyciąga niesamowitą architekturą i wydarzeniami kulturalnymi. W jego murach, poza spektaklami, można obejrzeć filmy, a także napić się kawy i zwiedzić wystawy muzealne. Niemałą frajdą jest sama przechadzka po Pałacu i wjazd na taras widokowy, z którego rozciąga się niepowtarzalny widok na miasto.

Muzeum Narodowe

Niedaleko ul. Hożej znajduje się także Muzeum Narodowe – jedno z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Zajmuje ono potężny, modernistyczny gmach, w którym zgromadzono tysiące dzieł sztuki polskich i zagranicznych artystów tworzących w różnych epokach od antyku do współczesności. Wśród licznych obrazów, rzeźb, rycin, fotografii, numizmatów, na szczególną uwagę zasługują: średniowieczny Krucyfiks Michaela Pachera, obraz Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem” oraz słynne dzieło Gierymskiego “Żydówka z pomarańczami”.

Muzeum życia w PRL

Innym ciekawym muzeum położonym na Placu Konstytucji, w pobliżu ul. Hożej jest Muzeum życia w PRL. To zorganizowana z dużą pasją przestrzeń, w której ożywa historia i codzienność czasów Polski Ludowej. Można tam zobaczyć wnętrza pomieszczeń pełne dawnych przedmiotów codziennego użytku: telewizorów, starych książek czy mebli z epoki. Wizyta w tym miejscu może budzić fascynację, ciekawość lub nostalgię, ale nikogo nie pozostawi obojętnym.

Park Ujazdowski

Chcąc uciec od miejskiego zgiełku, warto się udać do zabytkowego Parku Ujazdowskiego, uważanego za jeden z najpiękniejszych terenów zielonych w Warszawie. Spacer alejkami wśród kwiatów i rzeźb oraz odpoczynek w altanie nad stawem przynoszą odpoczynek i zachwyt nad pięknem natury. I to zaledwie kilometr od apartamentów przy Hożej w Warszawie- atrakcyjnej bazy wypadowej do odkrywania uroków stolicy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here