Galeria handlowa zazwyczaj kojarzy się jedynie z zakupami, rozrywką i ewentualnie miejscem, gdzie można szybko coś zjeść. Jednak wraz z upływem czasu obiekty zaczęły pełnić także inną funkcję – nie tylko tę handlową. Często mówi się, że współczesne galerie to miejsca kultury, ponieważ poza zakupami można w nich wziąć udział w wydarzeniach takich jak koncerty, spektakle czy wernisaże. Tak jak w starożytności na forum, tak teraz w galeriach ludzie spotykają się po to, by wymieniać myśli i słowa.

Luksusowy dom towarowy

Nikomu nie trzeba przedstawiać jednego z najbardziej znanych domów towarowych na świecie. W obecnej formie funkcjonuje od 1905 roku – Harrods w Londynie to symbol luksusu i elegancji, przyciągający największe gwiazdy. Powierzchnia sprawia, że obiekt jest jednym z największych centrów w Europie – znajduje się tam ponad 300 sklepów, w których można kupić praktycznie wszystko. Zlokalizowany w najdroższej dzielnicy Kinghtsbridge Harrods, ma nawet swój specjalny dress code! Koniecznie trzeba mieć czyste, estetyczne ubranie i buty – bez tego można zapomnieć o wejściu do środka. To tutaj uruchomiono pierwsze w Wielkiej Brytanii schody ruchome, które wywołały niemałe zainteresowanie. Co więcej, poza kosztownymi ubraniami najlepszych projektantów, na półkach galerii odnaleźć da się także sztabki złota! Ponadto w 2002 roku jedno ze stoisk, poza standardową ochroną, strzeżone było przez prawdziwą egipską kobrę.

Sztuka na każdym kroku

Także w Polsce funkcjonują obiekty urzekające nie tylko swoją formą, ale również wnętrzem. Jednym z takich miejsc jest centrum handlowe w Poznaniu – Posnania. Za projekt budynku odpowiedzialna jest amerykańska pracownia, ale to głównie rzeźby i sztuka, jaką można znaleźć wewnątrz, urzeka i zachwyca odwiedzających. Przed głównym wejściem znajduje się Lucie – rzeźba Davida Mesguicha, na której widać kilkuletnią dziewczynkę, rysującą słońce. Poza tym, wnętrze galerii skrywa prace także innych artystów – podziwiać można Efekt motylaNeSpoon, Latający dywan Suzan Drummen, Latającą dziewczynę Davida Mesguicha czy Oazę Wodospad Kwiatów Micaela Lattanzio. Wszystko da się odnaleźć, przemierzając centrum – co więcej, poza sztuką można podziwiać tu też samą architekturę pomieszczeń oraz ich lekkość i blask.

Od pasmanterii do wielkiego centrum

Galeria Lafayette w Paryżu początkowo była malutką pasmanterią zlokalizowaną na rogu ulic. Jej popularność sprawiła, że właściciele zdecydowali się na kupno sąsiednich domów, które połączyli, upiększając niezwykłym dachem, co zapoczątkowało powstanie jednej z najpopularniejszych galerii w Paryżu. Barokowe zdobienia to z pewnością główny powód, dla którego warto to miejsce zobaczyć z bliska, a przepięknie zdobiony i udekorowany dach u niejednego zwiedzającego wywoła entuzjazm. Każdego dnia galerię odwiedza ok. 100 tys. osób, które do wyboru mają aż 3 miliony produktów. Obiekt liczy 10 pięter, a w jego wnętrzu znajdują się jedne z najekskluzywniejszych butików na świecie. Odwiedzenie galerii Lafayette podczas Świąt Bożego Narodzenia to prawdziwa uczta dla oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here