Galeria handlowa zazwyczaj kojarzy się jedynie z zakupami, rozrywką i ewentualnie miejscem, gdzie można szybko coś zjeść. Jednak wraz z upływem czasu obiekty zaczęły pełnić także inną funkcję – nie tylko tę handlową. Często mówi się, że współczesne galerie to miejsca kultury, ponieważ poza zakupami można w nich wziąć udział w wydarzeniach takich jak koncerty, spektakle czy wernisaże. Tak jak w starożytności na forum, tak teraz w galeriach ludzie spotykają się po to, by wymieniać myśli i słowa.

Luksusowy dom towarowy

Nikomu nie trzeba przedstawiać jednego z najbardziej znanych domów towarowych na świecie. W obecnej formie funkcjonuje od 1905 roku – Harrods w Londynie to symbol luksusu i elegancji, przyciągający największe gwiazdy. Powierzchnia sprawia, że obiekt jest jednym z największych centrów w Europie – znajduje się tam ponad 300 sklepów, w których można kupić praktycznie wszystko. Zlokalizowany w najdroższej dzielnicy Kinghtsbridge Harrods, ma nawet swój specjalny dress code! Koniecznie trzeba mieć czyste, estetyczne ubranie i buty – bez tego można zapomnieć o wejściu do środka. To tutaj uruchomiono pierwsze w Wielkiej Brytanii schody ruchome, które wywołały niemałe zainteresowanie. Co więcej, poza kosztownymi ubraniami najlepszych projektantów, na półkach galerii odnaleźć da się także sztabki złota! Ponadto w 2002 roku jedno ze stoisk, poza standardową ochroną, strzeżone było przez prawdziwą egipską kobrę.

Sztuka na każdym kroku

Także w Polsce funkcjonują obiekty urzekające nie tylko swoją formą, ale również wnętrzem. Jednym z takich miejsc jest centrum handlowe w Poznaniu – Posnania. Za projekt budynku odpowiedzialna jest amerykańska pracownia, ale to głównie rzeźby i sztuka, jaką można znaleźć wewnątrz, urzeka i zachwyca odwiedzających. Przed głównym wejściem znajduje się Lucie – rzeźba Davida Mesguicha, na której widać kilkuletnią dziewczynkę, rysującą słońce. Poza tym, wnętrze galerii skrywa prace także innych artystów – podziwiać można Efekt motylaNeSpoon, Latający dywan Suzan Drummen, Latającą dziewczynę Davida Mesguicha czy Oazę Wodospad Kwiatów Micaela Lattanzio. Wszystko da się odnaleźć, przemierzając centrum – co więcej, poza sztuką można podziwiać tu też samą architekturę pomieszczeń oraz ich lekkość i blask.

Od pasmanterii do wielkiego centrum

Galeria Lafayette w Paryżu początkowo była malutką pasmanterią zlokalizowaną na rogu ulic. Jej popularność sprawiła, że właściciele zdecydowali się na kupno sąsiednich domów, które połączyli, upiększając niezwykłym dachem, co zapoczątkowało powstanie jednej z najpopularniejszych galerii w Paryżu. Barokowe zdobienia to z pewnością główny powód, dla którego warto to miejsce zobaczyć z bliska, a przepięknie zdobiony i udekorowany dach u niejednego zwiedzającego wywoła entuzjazm. Każdego dnia galerię odwiedza ok. 100 tys. osób, które do wyboru mają aż 3 miliony produktów. Obiekt liczy 10 pięter, a w jego wnętrzu znajdują się jedne z najekskluzywniejszych butików na świecie. Odwiedzenie galerii Lafayette podczas Świąt Bożego Narodzenia to prawdziwa uczta dla oka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.