Nie lubisz rozstawać się ze swoim pupilem podczas urlopu? Chciałbyś pokazać swojemu psu kawałek świata? A może nie masz z kim zostawić kota? Już nie musisz się martwić na zapas ani rezygnować z wyjazdu. Dla wszystkim wielbicieli zwierząt mamy garść ciekawych rozwiązań.

Nie wszyscy właściciele zwierząt mają z kim je zostawić podczas wakacji. Bożonarodzeniowe puszyste prezenty w lipcu, sierpniu, czy przed wyjazdem na majówkę zaczynają być problemem. Jak sobie radzić ze zwierzakami w czasie urlopu, żeby nic z niego nie stracić, ale i aby nasz pupil wyszedł z tego bez szwanku? Od luksusowego hotelu po prywatnego petsittera – sposobów na udane wakacje dla nas i naszego pupila nie brakuje.

Spa dla kota i psa

Hotele dla zwierząt oferują całodobową opiekę. Obejmuje ona zazwyczaj wyżywienie, nocleg w uzgodnionych warunkach, opiekę weterynaryjną i standardowe zabiegi higieniczne. Podstawą jest zapewnienie zwierzętom zróżnicowanego programu dnia. Większość hoteli posiada tylko do ich dyspozycji duże podwórko.

Ceny zaczynają się już od około 50 złotych za dobę za psa i 30 złotych za kota. Jeżeli chcemy zapewnić naszemu pupilowi prywatny apartament lub dodatkowe usługi pielęgnacyjne to musimy się liczyć z kosztami zaczynającymi się od 70 złotych za dobę. Gryzonie, gady czy płazy możemy oddać do hotelu już za około 15 złotych za dobę. Pod warunkiem, że zapewniamy im własny ekwipunek. Wpływ na końcową cenę mają przede wszystkim wielkość zwierzęcia, stopień jego agresywności oraz wymagania szczególne, np. w kwestii żywienia czy higieny.

Przed decyzją o zakwaterowaniu pupila warto sprawdzić jakość usług w danym obiekcie. Nie podlega ona nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, a więc musimy o nią zadbać samodzielnie.

Niania dla Azora

Usługi petsittera są uważane za mniej stresujące dla zwierząt ze względu na indywidualne podejście oraz zbliżone do domowych warunki. Stawki zaczynają się od około 60 złotych za dobę za psa i 40 złotych za kota. Można znaleźć jednak już oferty od 20 złotych, w zależności od doświadczenia opiekuna i naszych wymagań.

Pettsitter to opiekun dla zwierząt nierzadko po profesjonalnym szkoleniu. Można go wynająć zarówno na godzinę, jak i na cały tydzień, w zależności od potrzeb. Podopiecznymi zajmuje się u siebie w domu albo w domach właścicieli. To ostatnie redukuje stres zwierzęcia do minimum. Zwierzę nie zmienia swojego otoczenia, ani harmonogramu dnia, a jedyne wyzwanie, to odpowiednie przygotowanie opiekuna do zdobycia zaufania podopiecznego. W tym celu warto spędzić czas we trójkę, wybrać się na spacer i obserwować reakcje zwierzęcia na nową osobę w jego otoczeniu.

W internecie nie brakuje portali skupiających profesjonalnych opiekunów dla zwierząt, posiadających liczne certyfikaty. Wielu z nich to nie tylko miłośnicy zwierząt, ale i profesjonaliści, którzy wiedzą jak ze zwierzętami się obchodzić. Wybierając jednego z nich możemy liczyć na indywidualne podejście do naszego pupila.

Pies w podróży

Przewóz psa wymaga wcześniejszego przygotowania, a gdy nie poruszamy się własnym środkiem transportu, zapoznania się z przepisami. Jednak nawet przewożąc psa lub kota samochodem musimy zapewnić zwierzętom maksimum bezpieczeństwa. Służyć temu mogą między innymi odpowiednie pasy dla zwierząt, mata antypoślizgowa lub klatka transportowa.

W pociągu, dorosły podróżny może przewieźć jednego psa z aktualnym świadectwem szczepienia, tylko jeżeli współpodróżni w przedziale nie zgłoszą sprzeciwu. Pies powinien być na smyczy i w kagańcu. Dodatkowe koszty, z którymi trzeba się liczyć, to 15,20 zł w połączeniach InterRegio a 4,50 zł w pozostałych pociągach spółki Przewozy Regionalne. W wagonach sypialnych i z miejscami do leżenia można przewozić psa tylko pod warunkiem wykupienia wszystkich miejsc w przedziale. Zwierzęta umieszczone w specjalnych transporterach, przewożone w ramach bagażu podręcznego, jeżdżą za darmo.

Wczasy z psem w górach

Przewóz psa w samolocie należy zgłosić podczas rezerwacji. Można je przewozić jako bagaż pasażerski w kabinie w odpowiedniej klatce, gdy wraz z pojemnikiem nie przekracza określonej wagi (najczęściej do 6 – 10 kg) i rozmiarów. Pozostałe przewożone są w lukach bagażowych. Ceny i warunki transportu są zróżnicowane.

Dla przykładu w liniach AirFrance nie można przewozić niektórych ras psów, w Lufthansie na jednych trasach płacimy za zwierzę a na innych za limit bagażu w kilogramach lub sztukach. W Air Italy płacimy za zwierzę zawsze 30 Euro a w Sky Europe możemy podróżować tylko z kotem lub psem. Linie Wizz Air, easyJet i Ryanair nie oferują przewozu zwierząt.

Z kolei z LOT-em przewieźć możemy jedynie psy i koty i tylko jako bagaż rejestrowany. Przewoźnik nakłada na właścicieli kilka warunków:

  • zwierzę powinno być umieszczone w odpowiednich kontenerach wraz z żywnością oraz zaopatrzone;
  • posiadać świadectwa weterynaryjne dotyczące stanu zdrowia i szczepień;
  • zezwolenie na wjazd oraz inne dokumenty wymagane przez organy państwa, w którym ma nastąpić koniec podróży oraz organy państw tranzytowych
  • małe psy i koty mogą być przewożone w kabinie pasażerskiej tylko po uprzednim zgłoszeniu przewoźnikowi i uzyskaniu jego zgody.

Opisane restrykcje nie obowiązują psów przewodników.

Wyjeżdżając do krajów UE

Aby uniknąć szeregu nieporozumień należy odpowiednio przygotować pupila do podróży. Wyjeżdżając na terytorium UE jesteśmy zobligowani do posiadania paszportu dla niego. Dokument ten jest wystawiany przez uprawnionego lekarza weterynarii. Może go otrzymać zwierzę, które posiada aktualne szczepienie przeciw wściekliźnie oraz jest oznakowane mikroczipem lub tatuażem – koszt to 51 złotych. Taki dokument zawiera także podstawowe dane o właścicielu.

Dodatkowo chcąc wjechać na terytorium Irlandii, Wielkiej Brytanii, Malty i Szwecji należy sprawdzić poziom przeciwciał u zwierzęcia i poddać go kuracji przeciw kleszczom i tasiemcowi. Przed każdym wyjazdem należy sprawdzić aktualne, szczegółowe zasady przewozu zwierząt w danym kraju, ponieważ mogą one ulec zmianie.

Wczasy z psem

Jeżeli nie chcemy rozstawać się ze swoim pupilem podczas urlopu rozwiązaniem dla nas będzie hotel albo kwatera, w których czworonogi są mile widziane. Niektóre wyszukiwarki ofert w internecie posiadają filtr pozwalający na znalezienie obiektu przyjaznego zwierzętom. Ułatwia to i skraca poszukiwania. Informacji możemy także szukać na portalach dla miłośników zwierząt. Co do szczegółów pobytu, to są one bardzo zróżnicowane i zależą od konkretnego obiektu i jego regulaminu.

W Polsce pojawia się coraz więcej miejsc przyjaznych zwierzętom. Koszty ich akceptacji są różne. Pobyt czworonoga w kwaterze nad Bałtykiem kosztuje od około 2 do 75 złotych za dobę. Niektóre obiekty jednak nie pobierają dodatkowych opłat. Najczęściej możemy spodziewać się akceptacji zwierząt domowych w ofertach agroturystyki. Warunki zapewnione czworonogom zależą od ceny, ale najczęściej ograniczają się do leżanki i misek w pokoju.

Wczasy z psem nad morzem

Oferty hotelowe również są mocno zróżnicowane. I tak, np. Hotel Copernicus w Krakowie nie pobiera dodatkowych opłat, w hotelu Gołębiewski w Mikołajkach za zwierzę zapłacimy od 100 złotych za dobę, w hotelu Kozi Gród niedaleko Gdańska zapłacimy 250 złotych. Za wszelkie szkody spowodowane przez zwierzę odpowiada jego właściciel a psy na terenie hotelu mogą przebywać tylko i wyłącznie na smyczy i w kagańcu.

Za granicą najpopularniejszą opcją zakwaterowania z czworonogiem jest wynajem kwater, domów czy apartamentów. Zazwyczaj cena za zwierzę jest wliczona w wynajem całego obiektu. Na hiszpańskim Eurocampingu za pupila dopłacimy 5 euro za dobę, w chorwackim hotelu Uvala Scott 10 euro/dobę, podobnie w słowackim Liptovskim Mikulaszu.

Wakacje DLA psa

Dla tych, którzy chcą aby urlop był dla psa a nie z psem, również jest szereg ofert. Aby dogodzić pupilowi można wybrać się na 12-dniowy obóz szkoleniowy ze zwierzakiem na Mazurach. To koszt około 1600 złotych. Dołączenie do nadmorskiego wypoczynku intensywnego, dwutygodniowego szkolenia dla psów to koszt 500 złotych. Można także uczestniczyć  w wakacyjnym kursie tańca z psem, ratownictwa wodnego czy poszukiwania ludzi.

Planując wyjazd trzeba wziąć pod uwagę także ograniczenia związane z korzystaniem z restauracji czy barów podczas wakacji ze swoim pupilem. Coraz więcej lokali akceptuje obecność zwierząt, zapewniając im nawet miskę z wodą czy posiłek, ale nadal zdarzają się również takie, w których czworonogi nie są mile widziane. Alternatywą są hotele dla psów.

Kto naprawdę chce dostarczyć rozrywki swojemu zwierzakowi może zabrać go do restauracji dla psów. Jedzenie na czworaka, ślinienie się i inne wątpliwe maniery są tam normą. Serwowane psie menu jest skomponowane przez weterynarza, ale i właściciele znajdą coś dla siebie w takim obiekcie. Lokale tego typu spotkamy m. in. w Bostonie, Londynie, Sydney czy Los Angeles. W Polsce niestety jeszcze ich nie ma.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here