Kiedy rodzina i przyjaciele zawiodą, nie pozostaje nic innego, niż oddać naszego czworonożnego przyjaciela pod opiekę hotelu dla zwierząt. Jednak wysyłając psa na takie wakacje obawiamy się, czy rozłąka nie będzie dla niego za dużym stresem. Okazuje się jednak, że nasi pupile z psich wczasów nie tak chętnie wracają do domu. Sprawdziliśmy hotele dla zwierząt i już wiemy, czego się po nich spodziewać!

Nie ma kto zostać z naszym Azorkiem, ale to jeszcze nie tragedia – ewentualnie dla portfela. Coraz więcej jest bowiem ośrodków, gdzie nasze czworonogi spędzić mogą czas nie mniej mile, niż my na urlopie. Kiedy okoliczności zmuszają nas, żeby powierzyć psa hotelowi dla zwierząt, możemy mieć obawy, czy aby nie będzie dla niego nieprzyjemny pobyt na nieznanym terenie, w nieprzytulnym boksie.

Na szczęście, wizja ta może okazać się całkowicie niezgodna z rzeczywistością. Wybierając hotel zorientujmy się, czy jego właściciele są wrażliwi na zróżnicowane potrzeby naszych czworonożnych przyjaciół. Jeżeli pies trafi we właściwie prowadzone miejsce, nie zdziwmy się, jeżeli po ponownym spotkaniu z nim przywita się i pobiegnie z powrotem na hotelowy wybieg.

Dobre hotele dla zwierząt gwarantują swoim podopiecznym przede wszystkim długie spacery i możliwość przebywania na świeżym powietrzu na odpowiednio dużym wybiegu. Hotele tego typu często umiejscowione są na obrzeżach miast lub na terenach wsi, gdzie panuje spokój i zwierzęta są w kontakcie z naturą. Plusem dla ośrodka jest to, jeżeli oferowany jest transport psa do hotelu, na przykład z miasta.

Może się to odbywać za dodatkową opłatą, jednak w wielu przypadkach warto skorzystać z takiej możliwości – choćby dlatego, by uniknąć przejażdżek nieodpowiednim samochodem po leśnych drogach i bezdrożach. Za pierwszym razem jednak warto zobaczyć na własne oczy w jakich warunkach przebywać będzie nasz pupil, być może bowiem rzeczywistość różni się od zdjęć zamieszczonych w Internecie.

„Pokoje hotelowe” naszych czworonogów powinny być, oczywiście, schludne i zadbane. W wielu miejscach boksy dla psów wyposażone są w ogrzewanie podłogowe i wygodne legowiska. Dobrze jest jednak zostawić naszemu przyjacielowi coś, co do niego należy – koc lub zabawkę, która w jakimkolwiek stopniu złagodzi trudności związane z adaptacją w nowym miejscu.

Dla każdego hotelowego gościa ważny jest kontakt z innymi psami. Osoba przyjmująca do hotelu nowego lokatora powinna zebrać wywiad, w którym właściciele określają charakter swojego czworonoga. Na przykład to, jak reaguje na inne psy, czy jest agresywny, czego się można po nim spodziewać. W przypadku konfliktów pomiędzy goszczonymi zwierzętami, powinna istnieć możliwość odseparowania ich w taki sposób, by w dalszym ciągu mogły się cieszyć swobodą na wybiegu.

Wspomnieć należy o tym, że niektóre ośrodki zastrzegają, że mogą odmówić przyjęcia psa, który wykazuje zachowania agresywne i może stanowić zagrożenie dla personelu oraz innych psów. Jeżeli jednak nasz pupil nie ma kłopotów z zawieraniem nowych znajomości, z pewnością miejsce wspólnych zabaw z innymi czworonogami będzie dla niego rajem, który opuszczać będzie bez entuzjazmu.

Oprócz tego, że musimy dopilnować, aby spisana została umowa, zwróćmy uwagę na stosunek właścicieli oraz obsługi do powierzonych im gości. Kontakt z człowiekiem jest przecież równie ważny, jak zabawy w psim gronie, a nam przyda się świadomość, że zostawiliśmy psa pod opieką kogoś, kto naprawdę kocha zwierzęta.

Większość hoteli deklaruje stałą współpracę z lekarzami weterynarii, w razie wypadku lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia naszego psa. W części natomiast oferowane są szkolenia psów oraz zabiegi pielęgnacyjne i strzyżenie. Co prawda pobyt czworonoga w zacisznym hotelu, połączony z pełną gamą usług dodatkowych, wiąże się z niemałymi wydatkami (cena samego noclegu zaczyna się od około 25/30zł), warto raz na jakiś czas zafundować najlepszemu przyjacielowi człowieka wakacje, a nie stresujący pobyt w przechowalni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here