Zamieszkać u rodzin goszczących, w hotelu czy może w akademiku? Wyjechać do dużego miasta, czy może do mniejszego? Co powinna zawierać dobra, sprawdzona oferta zawierająca kursy językowe za granicą? Podpowiadamy!

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, gdzie, z kim i jaki kurs za granicą wybierzemy, warto na chłodno przeanalizować te elementy, które mają największy wpływ na naszą satysfakcję z wyjazdu.

Samodzielnie czy z biurem?

To dwa najważniejsze aspekty, które mocno wpływają na kolejne elementy. Mitem jest powszechna opinia, że samodzielne załatwianie pobytu w szkole za granicą jest tańsze.

– Ponieważ od wielu lat wysyłamy rok rocznie kilka tysięcy zadowolonych kursantów, możemy z zagranicznymi szkołami wynegocjować odrębne stawki i dzięki temu skutecznie obniżyć ceny końcowe naszych kursów – mówi Dorota Darnowska z Biura Wyjazdów Językowych ATAS.

Ale jak podkreśla Piotr Wtorkowski, który wysłał w zeszłym roku 13-letnią córkę na obóz językowy do Cambridge, nie chodzi tylko o cenę.

– Gdybym załatwiał wszystko samodzielnie, musiałbym podpisać umowę ze szkołą, kontaktując się zdalnie w języku, którego sam nie znam zbyt dobre. Później załatwić zakwaterowanie, transport, bo przecież ktoś z rodziny musiałby córkę tam zawieźć, a to podnosi koszty, do tego dochodzi jeszcze ubezpieczenie.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że kursy językowe, kupione u polskich agentów oraz biur turystycznych mają o wiele więcej benefitów, niż może nam się z pozoru wydawać.

– Oprócz całego pakietu rezerwacyjno-ubezpieczeniowego (rezerwacja, zakwaterowanie, przygotowanie i wysyłka dokumentów wyjazdowych, ubezpieczenie NNW i KL) mamy przez całą dobę uruchomiony telefon alarmowy i zapewniamy opiekę polskojęzycznych rezydentów ATAS, którzy nadzorują prawidłowość przebiegu kursu oraz warunki zakwaterowania. Rezydenci regularnie spotykają się z kursantami, aby pomóc w aklimatyzacji w nowym środowisku oraz we wszystkich nieprzewidzianych sytuacjach – tłumaczy Dorota Darnowska z ATAS-u.

Czym się kierować przy wyborze szkoły?

Kursy językowy za granicą to poważna inwestycja, więc wybór szkoły ma nie lada znaczenie na poziom nauczania języka. Wybierajmy szkoły, które posiadają akredytację takich organizacji jak British Council. Najwyższy poziom edukacji znajdziemy w Wielkiej Brytanii.

Tamtejsze szkoły są od lat w czołówce najpopularniejszych kierunków dla kursów językowych dzieci i młodzieży. Jak podkreśla nasz ekspert, przyjrzyjmy się tym placówkom pod kątem programów dodatkowych:
– Zajęcia zajmują ok. 6-8 godzin dziennie. Przez resztę dnia dziecko musi mieć starannie i atrakcyjnie wypełniony czas, żeby się nie nudziło. Warto więc wybrać szkołę z bogatym programem rozrywkowym, rekreacyjnym lub sportowym.

Kursy językowe za granicą – jaki wybrać?

Odpowiedź może wydawać się z początku banalna: taki, który najlepiej odpowiada twoim oczekiwaniom. Warto jednak zwrócić uwagę na szczegóły, bo one robią różnicę.

Kursy standardowe to przeważnie 15-20 lekcji tygodniowo. Zostaje nam więc jeszcze sporo czasu, by pozwiedzać i poznawać kraj. Można w nich brać udział zarówno w czasie wakacji, jak i podczas pozostałej części roku.

Kursy wakacyjne oparte są na kursach standardowych i mają bogaty program rekreacyjny, kulturowy i turystycznych. Innymi słowy, to bardzo dobrze zorganizowane wakacje z nauką języka w tle.

Kursy intensywne składają się z 25–30 lekcji tygodniowo (część zajęć rano oraz część po południu). Niekiedy zajęcia popołudniowe mają charakter uzupełniający w postaci wykładów z literatury, historii, sztuki lub konwersacji. W niektórych szkołach istnieje możliwość dodatkowych samodzielnych zajęć w laboratorium językowym lub pracowniach komputerowych. Większość szkół oferuje ten typ kursów przez cały rok. Zajęcia popołudniowe odbywają się zazwyczaj w mniejszych, niestandardowych grupach (6–10 osób) i skupiają się głównie na konwersacjach. Dla osób nastawionych na bardzo intensywną naukę są kursy superintensywne oferujące 35–40 lekcji tygodniowo.

Kursy egzaminacyjne – kursy przygotowujące do najpopularniejszych egzaminów: FCE, CAE, CPE, TOEFL, IELTS, TOEIC, ZD, ZMP, DELF. Program kursu skupia się na materiałach z poprzednich egzaminów, a testy podczas zajęć mają formę egzaminów.

Kursy specjalistyczne – zajęcia lekcyjne prowadzone są przez nauczycieli języków obcych, którzy są specjalistami w danej dziedzinie. Kursy prowadzone są w takich specjalnościach jak: zarządzanie, marketing, administracja, hotelarstwo, turystyka, prawo, medycyna, media, kursy dla nauczycieli i inne.

Jaki typ zakwaterowania wybrać?

Na obozach językowych spotyka się najczęściej trzy formy zakwaterowania. U rodziny goszczących, akademiki lub współdzielone apartamenty, oddawane na czas pobytu przez szkołę lub hotele (często podczas pobytów w typowo wakacyjnych destynacjach jak Cypr czy Malta).

Każda z tych form mają swoje wady i zalety. Zakwaterowanie u rodziny goszczącej daje nam niepowtarzalną okazję do praktycznego doskonalenia języka, poznania zwyczajów i stylu życia mieszkańców danego kraju. Ale trzeba pamiętać, że zakwaterowanie w rodzinie w obcym kraju będzie się znacznie różnić od życia w swoim własnym domu. Wybierając tę opcję należy się również liczyć z samodzielnym dojazdem do szkoły komunikacją miejską.

Z kolei akademiki czy apartamenty szkolne często położone są znacznie bliżej szkoły (choć są wyjątki). Przeważnie dzieli się łazienkę i kuchnię z 3-6 innymi kursantami z tej samej szkoły. To stwarza z jednej strony dobry test na samodzielność i świetną okazję do integracji z innych uczestnikami kursów, z drugiej jednak nie sprzyja za bardzo praktykowaniu języka poza regularnymi zajęciami.

Jednak bez względu na rodzaj zakwaterowania musimy pamiętać, że tak u rodziny goszczącej jak i w akademiku panują z góry ustalone zasady, z którymi trzeba się liczyć.

Wybór kraju też nie jest bez znaczenia. Choć wszędzie będziesz uczył się tego samego języka, to w każdym regionie istnieją pewne różnice w akcencie i kulturze.

Jednak bez względu na twoją końcową decyzję, pamiętaj o jednej ważnej rzeczy. Dobre kursy językowe za granicą to takie, na których nie będzie szans na spotykanie z rodakami.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here