Taką wizję ujawnili przedstawiciele koreańskiej stoczni STX podczas czerwcowego seminarium Federation of Korean Industries. Pomysł jest odpowiedzią na poszukiwanie nowoczesnych rozwiązań, które mogłyby zaskoczyć świat podczas Mundialu 2022 w Katarze.

Pływający stadion nie jest zupełnie nowym pomysłem. Pierwsze tego typu koncepcje pojawiły się dwa lata temu. Ale tym razem plan wygląda nieco inaczej.

Crusium (cruiser + stadium), czyli statek wycieczkowy, miałoby być czymś na wzór pływającego stadionu i statku pasażerskiego w jednym. Statko-stadion mógłby zarabiać nie tylko po zakotwiczeniu w porcie, ale także podczas podróży na otwartych wodach.

W miejskich portach służyłby głównie jako stadion, a w trasie jako luksusowy liniowiec dla turystów. Teoretycznie zawody można byłoby zorganizować także podczas rejsów, ale zła pogoda lub kwestie bezpieczeństwa mogłyby skutecznie pokrzyżować plany.

Statek wycieczkowy w dwóch wersjach

Ale koncepcja Koreańczyków zakłada dwie wersje. Pierwsza, bardziej tradycyjna, to stadion wkomponowany w liniowiec. Tu na trybuny mogłoby wejść ok. 25 tys. widzów. Drugi przewiduje budowę niezależnego stadionu, którego siłą napędową na wodzie byłyby dwa turystycznymi liniowce, przypominające katamaran.

Stocznia STX zamierza silnie rozwijać koncepcję i przy okazji imprezy FIFA na Półwyspie Arabskim zarobić na niej co najmniej 840 milionów dolarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.