Poznaniak to Szkot wyrzucony ze Szkocji za rozrzutność. Choć przesadna oszczędność poznaniaków stała się tematem żartów, mieszkańcy Wielkopolski nie zrażają się docinkami i ciągle z zapałem wyszukują możliwości zminimalizowania wydatków bez konieczności rezygnacji z dobrej zabawy również, jeśli chodzi o turystykę. Przyjrzyjmy się, co atrakcje w Poznaniu mają do zaoferowania oszczędnym.

Atrakcje w Poznaniu – jak zwiedzić wiele za niewiele

Zwiedzanie nie musi być drogie. Stolica Wielkopolski obfituje w obiekty, do których za wstęp zapłacimy jedynie kilka złotych. Listę otwiera katedra Poznańska, z pewnością jeden z najważniejszych obiektów na miejskim szlaku turystycznym. W bazylice znajdziemy wiele bezcennych dzieł sztuki sakralnej, np. słynne płyty Vischerowskie oraz przypomnimy sobie, jak wyglądały początki państwa polskiego. Za zwiedzanie całej świątyni wraz z podziemiami zapłacimy 3,50zł/os.

Wstęp wolny

Sprytny turysta może uniknąć opłat, jeśli wie, kiedy należy wybrać się na zwiedzanie. Wiele poznańskich muzeów w jeden dzień w tygodniu przyjmuje zwiedzających za darmo. Miejskie oddziały Muzeum Narodowego nie wymagają kupna biletów w soboty. Wtedy właśnie zobaczyć można wspaniałą kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego przy Placu Wolności, zapoznać się z historią Poznania w sławnym poznańskim ratuszu, czy z polską kulturą i tradycjami ludowymi w Muzeum Etnograficznym. Bezpłatnie zwiedzimy również Muzeum Instrumentów Muzycznych szczycące się jedną z trzech największych kolekcji w Europie oraz nowoczesne Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956. Z kolei piątek jest dniem wolnym od opłat w Muzeum Uzbrojenia.

Jeszcze więcej!

Jeżeli nasza wizyta nie przypada w wyżej wymienionych dniach, nic straconego – znajdzie się kilka obiektów, do których wstęp jest bezpłatny przez cały tydzień. Każdy znajdzie coś dla siebie. Amatorów wielkiej historii przyciągną Zamek cesarski oraz Fort VII. Zamek został zbudowany dla ostatniego cesarza Niemiec na początku XX w. Po Pierwszej Wojnie Światowej był siedzibą Uniwersytetu Poznańskiego oraz jedną z oficjalnych rezydencji Prezydentów II RP. W czasie Drugiej Wojny Światowej naziści przebudowali go na własną kwaterę.

Po wojnie urzędowały tam władze miejskie. Dziś mieszczą się tu instytucje kultury. Zwiedzający mogą spacerować po zamkowych korytarzach i komnatach bez ograniczeń i podziwiać spuściznę wszystkich jego użytkowników. Raz w miesiącu odbywa się Niedziela na Zamku, kiedy można bezpłatnie zwiedzić zamek z przewodnikiem.

W forcie mieści się Muzeum Martyrologii Wielkopolan, które jest podwójnie warte zobaczenia. Muzeum ulokowano w jednym z 18 fortów wchodzących w skład pruskiej twierdzy – Festung Posen, co stanowi atrakcję szczególnie dla miłośników obiektów militarnych. Ekspozycja muzeum ukazuje z kolei losy więźniów nazistowskich obozów koncentracyjnych i pamiątki po nich. Fort stanowi idealną siedzibę dla tego muzeum, ponieważ to właśnie tutaj naziści utworzyli pierwszy na ziemiach polskich obóz koncentracyjny.

Innym ciekawym obiektem położonym w centrum Poznania jest Centrum Sztuki i Biznesu -Stary Browar. Przechadzając się jego alejkami zdolny obserwator wypatrzy wiele dzieł sztuki współczesnej stworzonych przez artystów o międzynarodowej sławie. Stary Browar jest również sceną dla wielu cyklicznych lokalnych i międzynarodowych festiwali i wystaw.

Nie tylko zwiedzanie

Atrakcje w Poznaniu nie kończą się tylko na zwiedzaniu. Podobnie jak w wielu miastach Europy poznańscy turyści mogą zaopatrzyć się w tzw. Poznańską Kartę Miejską, dzięki czemu zwiedzanie będzie jeszcze tańsze i łatwiejsze. Karta gwarantuje wstęp wolny do większości muzeów (niezależnie od dnia tygodnia), darmowe korzystanie z komunikacji miejskiej oraz wiele zniżek w obiektach sportowo-rekreacyjnych, hotelach i restauracjach zarówno w samym Poznaniu, jak i w najbliższej okolicy.

Oszczędny i zaradny turysta znajdzie w Poznaniu szeroki wachlarz atrakcji w bardzo przystępnych cenach, a nawet „bezcennych” – tylko korzystać!

Autorem tekstów jest Aleksandra Kostrzewska, przewodnik po Poznaniu z grupy City Guide Poznań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here