Miłośników podróży na południe od polskiej granicy nie brakuje. Ale atrakcje turystyczne w Czechach to nie tylko znana i oblegana Praga, Czeski Raj, czy Kutna Hora. Oto lista 5 mniej popularnych, ale równie ciekawych miejsc.

Skydive Arena

Mało kto wie, że w Czechach znajduje się jedyna na świecie oszklona komora, w której można poczuć się jak prawdziwy skoczek spadochronowy. Służy ona głównie profesjonalnym wyczynowcom do ćwiczeń. Ale jej główną zaletą jest dostępność także dla amatorów. I to bez względu na umiejętności. Za 250 zł otrzymujemy specjalistyczny sprzęt i kombinezony oraz krótki instruktaż.

Wystarczy odrobina odwagi, by swobodnie dać się ponieść sile wiatru. To nie lada okazja dla tych, którzy mają obawy przed prawdziwym skokiem z ogromnej wysokości. Tu mogą poczuć jego przedsmak bez większego ryzyka. Na poniższym filmie możecie zobaczyć profesjonalne układy choreograficzne w Skydive Arenie.

Zdziar nad Szawą (cz. Žďár nad Sázavou)

To jedno z najbardziej niepozornych, a zarazem urokliwych czeskich atrakcji, wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół na Zielonej Górze, nieopodal miasta Žďár nad Sázavou, jest dowodem na wyjątkowy kunszt i talent praskiego architekta. Był nim Jan Błażej Santini. Przy projektowaniu inspirował się symboliką pięcioramiennej gwiazdy, gdyż to wg legendy nad ciałem męczennika unosiła się korona złożona z pięciu gwiazd.

Otoczony cmentarzem i ambitem kościół, jest również bardzo oryginalnym przykładem tzw. barokowego gotyku.

Lednice i Valtice

Zespół parkowo-pałacowy rozpościera się tuż przy granicy z Austrią. Między miasteczkami Lednice i Valtice wyrósł w XII wieku graniczny zamek. Dopiero w XIV wieku stał się obiektem pożądania rodziny Lichtensteinów, którzy zmienili go w rozległy zespół parkowy w stylu angielskim.

Aż do XX wieku, dzięki licznym zmianom rodu Lichtensteinów, przeobrażał się tak, by dziś zachwycać elementami architektury barokowej jak i neogotyckiej z fasadą pałacu z niewielkimi budowlami w stylu romantycznym.

Liczy ok. 300 km² i urzeka turystów nie tylko romantyczną budowlą zamku, ale także krainą przekształconą na wzór angielskiego tworzenia pejzaży. Od 1996 figuruje na liście UNESCO.

Sla­vo­ni­ce

Kolejne miasteczko graniczne zawdzięcza swój niepowtarzalny urok głównie sielskiej atmosferze oraz niepowtarzalnym motywom domów i kamienic. Pokryte są one bogatymi zdobieniami sgraffitowymi, które do dziś dzień pięknie zachowały się po renesansowej świetności tego miasta.

Na wielu domach zobaczyć można sceny i postacie biblijne. Na innych z kolei, fasady pokryte są wizerunkami znanych władców, takich jak Zygmunt August II czy Karol V. Współczesne Slavonice to nie tylko ciekawy punkt na mapie turysty, ale także miejsce inspiracji dla licznych artystów. Występują, otwierają galerię, czy biorą udział w literackich wieczorach autorskich, co niewątpliwie tworzy specyficzny klimat niewielkiemu, przygranicznemu miasteczku.

Velké Losiny

Velke Losiny to nazwa kilku najstarszych miejscowości czeskich, położonych blisko siebie. Po raz pierwszy wspomniano o nich w 1297 roku!

Dziś słyną one z pięknego zamku renesansowego z oryginalnymi obrazami, dywanami oraz meblami w prawie nienaruszonym stanie, a także z ręcznej fabryki papieru. Pierwszy wydruk pochodzi z końca XVI wieku i do teraz produkowanym jest tradycyjnym, manufakturowym sposobem. Warto zajrzeć do Muzeum Papieru, znajdującego się nieopodal, by lepiej poznać historię oraz metody produkcji.

Do Velkich Losin przyciągają także łaźnie, znane jako jedne z najstarszych morawskich uzdrowisk z wieloletnią tradycją. Uznanie zdobyły dzięki leczniczym walorom siarczanowych wód termalnych.

Ciekawostką są również podziemia kamienicy w Šumperku, gdzie znajdziemy wystawę, dokumentująca inkwizycję czarownic w Czechach. Geschanderův dům, bo tak właśnie nazywa się ten dom, to także jeden z przystanków na trasie rowerowej śladami czarownic. Prowadzi ona z miejscowości Mohlenice przez Šumperk aż po Góry Opawskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here