Jeśli myślicie, że w kwestii mostów zostało już wszystko powiedziane, to grubo się mylicie. Oczywiście, większość mostów niczym się nie wyróżnia. Są poziome, proste, nudne i dla turystów nie mają żadnych walorów. Jednak w Sarajewie, studenci lokalnej Akademii Sztuk Pięknych, udowodnili, że może być zupełnie inaczej.

W stolicy Bośni i Hercegowiny powstał most o długości 40 metrów. W jego środku znajduje się drewniana pętla, tworząca bardzo malowniczy zakątek, w którym studenci mogą spotkać się i odpocząć.

Bez wątpienia most z pętelką stanie się też ikoną miasta i atrakcją turystyczną. To jedyny taki most na świecie. Wieczorami podświetlany jest diodami LED, co dodaje mu wyjątkowego uroku. Oczywiście do przejścia mostu nie jest konieczne pokonanie pętli – pełni ona funkcję dachu.

Warto przy okazji wspomnieć, że podobny projekt miał zostać zrealizowany w Amsterdamie. Tamtejsze władze rozpisały konkurs na kładkę dla pieszych, która ma stać się ikoną miasta, a jednocześnie atrakcją turystyczną.

Jeden z uczestników konkursu zaproponował właśnie most z pętlą, wyglądającą jakby była żywcem wyjęta z zabawek z serii Hot Wheels.

Większość projektantów skupia się na poziomym designie, zapominając nieco o tym, że można też budować w pionie. Na samym szczycie pętli autor wspomnianego projektu umieścił punkt widokowy oraz kawiarnię, do których można dostać się po schodach.

Most w Sarajewie będzie można pokonać też normalnie – bez konieczności przechodzenia (lub przejeżdżania) przez całą pętlę. Ma on być również dostosowany do ruchu rowerowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here