Oglądanie zdjęć, które tworzą kolaż z fotografii sprzed lat i obecnej, robi wrażenie. Tym bardziej jak oglądamy okładkę naszego ulubionego albumu muzycznego, która została „wtopiona” we współczesne tło.

Podróżowanie śladami znanych filmów czy seriali to coraz popularniejsza forma turystyki. Jeszcze inną jest odwiedzanie miejsc widocznych na okładkach płyt znanych artystów i zespołów.

Nowa okładka z Nowego Jorku

Prawdziwą mekką fanów tego typu podróży z płytami w ręku jest Nowy Jork, gdzie powstały zdjęcia wykorzystane później w tysiącach albumów. Ich śladem podąża Bob Egan, który co jakiś czas prezentuje owoce swych poszukiwań. Ten samozwańczy „detektyw śladów popkultury” spędza czas na tropieniu miejsc, w których miały miejsce znane wydarzenia. Lokalizuje punkt, w którym zostało wykonane zdjęcie na okładkę albumu albo dowiaduje się, gdzie dokładnie został nakręcony słynny film lub serial. W ten sposób może porównać wygląd danego miejsca kiedyś i dzisiaj. Robi zdjęcia i zestawia ze sobą starą fotografię ze współczesną.

Jak czwórka z Liverpoolu

Podczas pobytu w Liverpoolu można prześledzić historię zespołu The Beatles dosłownie krok po kroku, poczynając od miejsc narodzin i zamieszkania poszczególnych członków grupy, poprzez szkoły, do których uczęszczali, aż po kluby, w których rozpoczęli swoją przygodę z muzyką. Oprócz tego miasto pełne jest miejsc znanych fanom z beatlesowskich utworów. Jedna z piosenek skomponowanych przez Paula McCartneya powstała dzięki wspomnieniom z dzieciństwa o liverpoolskiej ulicy Penny Lane. Z kolei liverpoolski sierociniec prowadzony przez Armię Zbawienia (nazwany „Strawberry Field”) stał się pretekstem do opowiedzenia o psychodeliczej podroży na Pola Truskawkowe.

Zrób sobie wycieczkę do Londynu, gdzie Bob Dylan kręcił słynną czołówkę do „Don’t Look Back, filmu dokumentalnego z 1965 r. uwieczniającego jego tournee po Anglii. Przy okazji zwiedź londyńskie zakamarki związane z Freddie’m Mercury i jego zespołem „Queen”. W Londynie został nakręcony również klip do  „Subterranean Homesick Blues”, czyli jeden z pierwszych teledysków w historii.

Stań tam, gdzie kiedyś oni

Zdjęcie na okładkę albumu „Dressed to Kill” zespołu KISS  zostało zrobione w 1975 r.  na południowo-zachodnim rogu 23rd Street i Ósmej Alei w Nowym Jorku. Z kolei fani Vana Morrisona mogą wybrać się na skrzydełka z kurczaka do restauracji, która została uwieczniona na okładce albumu „Too Long In Exile”. Znajduje się ona na zewnątrz budynku przy 246 Pearl Street pomiędzy Fulton Street i John Street.

Tego typu przykładów z klipów, okładek i filmów jest mnóstwo. Jeśli masz ochotę na nowo odkryć miejsca, w których przed laty pozowały lub grały gwiazdy muzyki czy filmu, wybierz się w podróż śladami Twoich ulubionych artystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here