Młodość ma swoje prawa, a jednym z nich jest możliwość korzystania z międzynarodowych kart zniżkowo-ubezpieczeniowych. Nawet jeśli nie jesteś studentem, możesz znaleźć coś dla siebie. Przyjrzeliśmy się wadom i zaletom ofert ISIC i Euro26.

Karta uprawniająca do zniżek w Polsce i zagranicą jest niedroga i zwraca się szybko osobom, które prowadzą aktywne życie i lubią podróże. Jeżeli zapłacimy więcej, oprócz zniżek dostaniemy ubezpieczenie. Wybór odpowiedniej polisy wymaga jednak zastanowienia, określenia swoich potrzeb i porównania ofert.

Komu przysługuje ISIC i Euro26?

Oferta ISIC i Euro26 skierowana jest do podobnego grona potencjalnych użytkowników. Dla Euro26 głównym kryterium jest wiek, a dla ISIC status studenta.

Każdy, kto mieści się w przedziale wiekowym od 7 do 30 lat, może nabyć kartę Euro26, nawet jeżeli nie jest studentem. Kartę z rodziny ISIC również mogą wykupić osoby nieuczące się, jednak górny limit wiekowy jest niższy. Międzynarodowa Turystyczna Karta Młodzieżowa (IYTC) przysługuje osobom między 12 a 25 rokiem życia.

ISIC posiada jeszcze inną, dużą zaletę. Każdy student, niezależnie od wieku i rodzaju studiów (stacjonarne, wieczorowe, zaoczne, licencjackie, magisterskie, doktoranckie) może być jej posiadaczem. Co więcej, oferta ISIC skierowana jest również do nauczycieli szkolnych i akademickich (ITIC), którzy mogą otrzymać zniżki i ubezpieczenie na tych samych warunkach, co studenci i uczniowie.

Z kartą taniej…

Posiadacze kart dostają liczne zniżki. Inwestując już niespełna trzydzieści złotych w podstawową wersję karty Euro26 lub ISIC, zyskujemy rabaty w najróżniejszych punktach zajmujących się podróżami, transportem, edukacją, a także w sklepach, restauracjach, pubach, instytucjach kulturalnych i rozrywkowych.

Jeżeli nie planujemy wyjazdu poza Europę, lepiej zapoznać się z ofertą zniżkową Euro26. Użytkownicy tej karty mogą liczyć na około 7 tysięcy zniżek w Polsce i ponad 100 tysięcy w Europie. Na naszym kontynencie posiadacze Euro26 zyskają więcej rabatów niż posiadacze konkurencyjnej karty.

Jeżeli wybieramy się w dalszą podróż, weźmy pod uwagę ISIC – kartę z globalnym zasięgiem, objętą patronatem UNESCO. Na oficjalnej stronie internetowej czytamy, że kartę ISIC honoruje ponad 5 tysięcy punktów w Polsce i kilkadziesiąt tysięcy na świecie. Dzięki niej możemy otrzymać dodatkowe zniżki w krajach, w których ISIC przyjęta została jako lokalna karta studencka na niektórych uczelniach, np. w USA lub Kanadzie.

Za podstawową, uprawniającą do zniżek wersję karty Euro26 zapłacimy 28 zł za 12 miesięcy. Z kolei ISIC bez ubezpieczenia to wydatek 24 zł na okres 16. miesięcy. Wadą większości kart z rodziny ISIC jest to, że wydawane są edycjami – od września do grudnia następnego roku. Karta Euro26 jest ważna przez rok od jej wystawienia.

Młodzi ludzie, którzy decydują się na kartę Euro26 wyłącznie dla uzyskania zniżek, mogą za 25 zł kupić kartę z edycji specjalnej PAH. Oprócz własnych korzyści, niosą pomoc innym, zasilając fundusz Kampanii Wodnej Polskiej Akcji Humanitarnej.

…i bezpieczniej

Euro26 dostępne są w czterech wersjach: WORLD, POLSKA, SPORT i POLSKA SPORT. W odróżnieniu od kart ISIC dostarczają. Kupując dopasowaną do naszych życiowych planów i potrzeb kartę, płacimy za wszystkie niezbędne świadczenia ubezpieczeniowe. Nawet koszt przesyłki karty wliczony jest w jej cenę. W dodatku strona internetowa Euro26 jest bardzo przejrzysta i bogata w treść. Znajdziemy tam wszystkie ceny zestawione w jednym miejscu. Każdy rodzaj karty posiada szczegółowy opis, dzięki czemu dokładnie wiemy, co i za ile kupujemy.

Roczne użytkowanie karty Euro26 z ubezpieczeniem waha się od 50 zł za kartę w wersji POLSKA (przeznaczoną tylko dla osób uczących się) do 136 zł za kartę SPORT (dla osób uprawiających sporty wyczynowo i ekstremalnie).

Jedyną niedogodnością dla tych, którzy wybierają się do USA albo Kanady, jest konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli zdecydujemy się na Euro26, będziemy musieli niestety w tym celu udać się do biura podróży. Na dodatek niektóre miejsca wskazane na stornie internetowej mogą nie honorować zniżek. W przypadku ISIC jest prościej. Wypełniając formularz zamówieniowy, można dodatkowo wykupić ubezpieczenie obejmujące USA i Kanadę, a także Australię i Japonię. Koszt wzrośnie wówczas do  dodatkowe 70 zł.

Karta ISIC będąca odpowiednikiem karty Euro26 SPORT, kosztuje 109 zł. Jadąc na przykład na narty w Alpy, należy kupić kartę ISIC z ubezpieczeniem ŚWIAT za 69 zł i dopłacić 40 zł za ubezpieczenie w czasie uprawiania sportów ekstremalnych i od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym w Polsce i za granicą. Natomiast ISIC z ubezpieczeniem POLSKA, czyli najtańsza z kart zawierających ubezpieczenie, kosztuje 49 zł i zapewnia pokrycie kosztów związanych z następstwami nieszczęśliwych wypadków na terenie kraju. Kupując ISIC, trzeba samemu zadecydować o tym, jakie elementy ubezpieczenia będą nam potrzebne.

ISIC i Euro26. Na którą kartę się zdecydować?

Jeżeli spełniamy warunki konieczne, by stać się posiadaczem obu kart, wybór między Euro26 a ISIC jest twardym orzechem do zgryzienia. Zdania na temat tego, która z nich okazuje się bardziej przydatna, są wśród użytkowników podzielone i często podyktowane osobistymi odczuciami. Niektórzy uważają Euro26 za kartę bardziej rozpoznawalną. Inni twierdzą, że ISIC jest honorowana w większej liczbie miejsc, w których obowiązują typowo studenckie zniżki.

Nie brakuje też głosów krytyki. Duża część zniżek okazuje się symboliczna, a karty teoretycznie honorowane w danym kraju mogą być bardziej lub mniej rozpoznawalne w zależności od regionu. Zanim więc podejmiemy decyzję, zapoznajmy się dokładnie z możliwościami obu kart w miejscu, do którego się wybieramy

2 KOMENTARZE

  1. Swego czasu maiłam obie opisane tu karty, jednak studia się skończyły i trzydziestka stuknęła :( . Obecnie mam wykupiona Kartę Planeta Młodych i bardzo sobie chwilę. Co prawda przysługuje na nią nieco mniej zniżek niż u konkurencji, ale za to mogą ją wykupić osoby aż do 33 roku życia!!! No i jest bardzo atrakcyjna cenowo. Katę Travel obejmująca ubezpieczenie w trakcie jazdy na nartach można kupić już za 60zł.

  2. Ostatnio w Grecji mieliśmy śmieszną sytuację przy wejściu na Akropol – mój chłopak z legitymacją studencką tradycyjną, polską, wszedł za darmo. Moja koleżanka z Euro26 za połowę ceny, a ja, z ISIC nie miałam żadnej zniżki….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here