foto: materiały prasowe PKP Intercity

Bezprzewodowy internet, obowiązkowa rezerwacja miejsc, korekta w rozkładzie i nowy cennik. Lista kolejowych nowości, które podróżni zastaną od czerwca, jest dość długa. A że podróżowanie pociągami po Polsce jest dość ryzykowne, warto się z nimi zawczasu zapoznać.

Prace modernizacyjne oraz wprowadzenie wakacyjnych pociągów zmusza kolejowe spółki do roszad w rozkładach. 1 czerwca wyjadą na tory 3 kategorie pociągów spółki PKP Intercity: 269 składów Twoich Linii Kolejowych (dawniej Tanich Linii Kolejowych, TLK), 46 Expressów (Ex) oraz tylko 22 pociagi Express InterCity (EIC).

Komfort jazdy w pociągach TLK nie ulegnie zmianom. Podróżujących w 1 klasie tej kategorii pociągów czeka za to obowiązkowa rezerwacja miejsc. Będzie ona jednak tańsza od dotychczasowej nieobowiązkowej. Zamiast 10,5 zł zapłacimy 6 zł. W wagonach 2 klasy pociągów TLK nadal będzie obowiązywała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Kupując bilet nie będziemy mieli więc gwarancji, że podróż spędzimy na siedząco, czy nawet na stojąco, jak miało to miejsce pod koniec ubiegłego roku.

Wyższe ceny i standard czekają na podróżnych w pozostałych dwóch kategoriach pociągów. Expressy będą oferowały przejazd w sześcioosobowych, wyciszonych przedziałach, z pełną rezerwacją miejsc, wagonami Warsu oraz bezpłatnym poczęstunkiem i codzienną prasą. Ceny biletów będą takie same, jak w dotychczasowych EIC.

Z kolei pociągów Ekspress InterCity ma być mniej niż do tej pory i będą kursowały od czerwca tylko na trasach pomiędzy największymi miastami kraju. Każdy skład będzie oferował pełną obsługę Wars, całkowitą rezerwację miejsc, a także codzienną prasę. Za taki komfort zapłacimy rzecz jasna więcej. Cena miejscówek wzrośnie z 12,5 zł. do 16 zł. Ponieważ są one obowiązkowe, każdy pasażer zapłaci o 3,5 zł więcej niż dotychczas.

Internet nie dla wszystkich

Możliwość bezpłatnego korzystania z bezprzewodowego Internetu pojawi się od 1 czerwca w wagonach 1 klasy pociągów EIC, ale jeszcze w okresie wakacyjnym zostanie rozszerzona na wagony 2 klasy. W Ekspressach i TLK na takie udogodnienia nie ma co na razie liczyć.

Nowością w ofercie PKP Intercity będzie internetowa sprzedaż biletów na wszystkie pociągi krajowe na stronie przewoźnika. Obejmie ona zatem nie tylko pociągi EIC i Ekspressy, ale także te najtańsze z kategorii TLK. Nie będziemy musieli zatem stać w kolejce do kasy na dworcu lub, jeśli jest ona zamknięta, kupować bilet u konduktora.

Spółka planuje także wprowadzenie specjalnej oferty do internetowego kanału sprzedaży. „Bilet rewelacyjny” pozwoli na tańszą podróż pociągami TLK na trasie: Przemyśl – Wrocław – Przemyśl, Kraków – Warszawa – Kraków oraz w nowych relacjach Szczecin – Świnoujście – Szczecin, Wrocław – Jelenia Góra – Wrocław, Kraków – Zakopane – Kraków.

Ze stolicy nad morze nawet w 11 godzin

W związku z pracami modernizacyjnymi wydłuży się czas podróży między Warszawa a Trójmiastem, a także między stolicą a Łodzią. W pierwszym przypadku dotarcie nad morze zajmie nam ok. godziny dłużej, do Łodzi zaś o kilkanaście minut.

Do Trójmiasta ze stolicy będzie kursował tylko jeden pociąg EIC, na dodatek odjeżdżający z Dworca Centralnego tuż przed 17. O ile się nie spóźni, swój bieg zakończy w Gdyni kilkanaście minut przed północą.

Rekordowy czas przejazdu zafunduje nam za to pociąg TLK 45108. Trasę z Warszawy przez Białystok do Gdyni pokonuje w rozkładzie jazdy w 11 godzin i 47 minut. W praktyce oznaczać to może spędzenie w pociągu więcej niż pół doby. Reszta pociągów (TLK oraz Ekspressy) dowiozą turystów ze stolicy nad morze średnio w ok. 7-8 godzin. Dla porównania, tyle czasu zajmuje przelot z Londynu do Nowego Jorku.

nowy rozkład jazdy Warszawa-Gdynia w 11 godzin
Warszawa-Gdynia w 11 godzin (kliknij, aby powiększyć)

Intercity wprowadzi także do swojej oferty 58 dodatkowych połączeń do najbardziej popularnych miejscowości turystycznych, takich jak Łeba, Ustka, Międzyzdroje, Wisła czy Zakopane. W wakacyjne weekendy przewoźnik wydłuży kursowanie Ex „Beskidy” (Warszawa – Bielsko Biała – Warszawa) aż do Wisły. W ofercie pojawi się również nowe, codzienne połączenie Białegostoku i Warszawy z Rybnikiem.

Z okazji dnia dziecka, PKP intercity umożliwi tylko w ten dzień darmowy przejazd wszystkim, którzy nie ukończyli 16 roku życia. Oferta jest ważna we wszystkich kategoriach pociągów spółki, zarówno w 1 jak i 2 klasie.

Mając na uwadze czerwcową korektę, w dniach od 30 maja do 5 czerwca, PKP Intercity uruchomi 15 dodatkowych punktów informacyjnych na największych dworcach, m.in.: w Katowicach, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Gdyni i Gdańsku. Tylko w samym czerwcu Intercity przygotowało 110 tysięcy ulotek informacyjnych, które pasażerowie będą mogli znaleźć w pociągach i na dworcach już od 23 maja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here