Kopenhaga - Nyhavn
Nyhavn - malowczniczy port | foto: Martin Nikolaj / flickr.com

Stolica Danii nie należy do tanich metropolii. My jednak pokażemy, jak tam dotrzeć i przenocować, aby nie stracić fortuny.

Kopenhaga to miasto absolutnie niezwykłe. Kameralne, a jednocześnie wielkomiejskie, pełne twórczej swobody, a zarazem uporządkowane. Nie znajdziemy tu kawowych sieciówek rodem z USA, bo Duńczycy na punkcie kawy są niezwykle wybredni.

Tani przelot

Zanim jednak zdradzimy gdzie tanio wypić i  zjeść, podpowiemy jak dolecieć do Kopenhagi nie odchudzając znacząco naszego portfela. W bardzo przystępnej cenie przewieźć z Krakowa może nas tania linia lotnicza Norwegian. Jak tanio? W wybranych przez nas grudniowych datach (wylot 9, powrót 12 grudnia) znaleźliśmy przelot w obie strony za jedyne 287 zł. Cena ta wzrośnie tylko wtedy, jeśli będziemy chcieli zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu rejestrowanego (30 zł za sztukę w jedną stronę) lub wybrać sobie miejsce w samolocie (30 zł na każdym rejsie).

Powiedzmy to sobie szczerze: żadna z dwóch powyższych opcji nie jest ani obowiązkowa, ani konieczna, biorąc pod uwagę, że lecimy tylko na 3 dni. Najbardziej potrzebne nam rzeczy bez przeszkód zmieścimy w małej walizce (np. kabinówce). Zabierzemy ją wówczas ze sobą na pokład jako bagaż podręczny bez dodatkowych opłat, pod warunkiem, że jej waga nie przekroczy 10 kg, a wymiary 55 X 40 X 23 cm.

Rejs z Krakowa startuje o godz. 12:35. To dobra wiadomość dla mieszkańców innych polskich miast. Nawet wstając wcześnie rano, możemy pozwolić sobie na kilkugodzinną podróż do grodu Kraka, np. pociągiem TLK z Warszawy, który odjeżdża z Dworca Centralnego o godz. 6:15. W Krakowie znajdziemy się ok. godz. 8:50. Do odlotu Norwegiana pozostanie nam więc jeszcze spory zapas czasu.

lot do Kopenhagi z Norwegian
Norwegian: Kraków - Kopenhaga w obie strony za 287 zł (kliknij, aby powiększyć)

Tanie nocowanie

Pomijając najniższej klasy hotele, w hostelach i prywatnych kwaterach trzeba liczyć się z wydatkiem przynajmniej 20-30 euro za osobodobę. Nam udało znaleźć się nocleg  dla dwóch osób w cenie 479 zł za 3 noce.

Lavilla Guesthouse Kopenhaga
Lavilla Guesthouse, Kopenhaga (kliknij, aby powiększyć)

W przeliczeniu na osobę, wychodzi 239,50 zł. Dodając koszt przelotu w wysokości 287 zł, 3 dni w Kopenhadze możemy spędzić wydając nieco ponad 500 zł, co jak na jedną z najdroższych stolic europejskich jest ceną niezwykle atrakcyjną. Wspomniana przez nas kwatera wygląda tak:

Tanie stołowanie

Ma być zdrowo, szybko i niedrogo? Proszę bardzo. Zapamiętajcie tylko tą nazwę: Madklubben. Ta niedroga restauracja, którą właściciele określają jako „bistro de luxe”, przyciąga rzesze gości. Nic dziwnego, bowiem w menu znajdziemy szeroki wybór dań w przystępnych cenach. Warto spróbować potraw z typowymi duńskimi składnikami: łososiem, szparagami, pręgami jagnięcymi czy filetem wołowym. Co ciekawe, właścicielem Madklubben jest klub kucharski, który za ideę swojego biznesu obrał ukazanie gościom neonordyckiej kuchni, inspirowanej potrawami z duńskiej wsi w połączeniu z tradycyjnymi składnikami.

  • Gdzie? Kopenhaga, Store Kondensgade 66 (mapka)
  • Kiedy? od poniedziału do soboty, od 17:30 do północy
  • Za ile? jedno danie 100 kr (ok. 13 euro), dwa dania 150 kr (20 euro)

Przeczytaj także: Nocleg w Krakowie? Cenę ustalisz sam!

2 KOMENTARZE

  1. bardzo ciekawy i praktyczny artykuł. mało takich w sieci. szkoda tylko, że tak tanio jest tylko w wybranych 2-3 datach :( ale z chęcią przeczytam kolejne takie Wasze propozycje :)

  2. niestety Norwegian na swojej stronie wprowadza w błąd, bo jeśli „cena całkowita” nie jest kwotą, która znika z twojego konta (doliczają jeszcze opłaty lotniskowe), to coś tu jest chyba nie tak?!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here