Historia nie raz pokazała, że próby stworzenia nowych – starych układów granic niczego dobrego nie wróżą. Podczas ostatnich Targów Turystycznych TourSalon w Poznaniu nowy układ geopolityczny na mapie Europy zaprezentowali przedstawiciele Litwy.

Na zakończonych niedawno targach TourSalon w Poznaniu swoją turystyczną ofertę zaprezentowało 760 wystawców z ponad 30 krajów. Wśród nich również nasi sąsiedzi z Litwy. Zwiedzającym wręczane były przeróżne materiały reklamowe – ulotki, konspekty, przewodniki, mapy, atlasy, katalogi czy nawet książki.

Naszą uwagę przykuły materiały prezentowane na litwińskim stoisku, a zwłaszcza mapa ze starym –nowym (?) układem geopolitycznym Europy.

Rozumiemy, że jako kraj sąsiedzki oraz organizator targów jesteśmy darzeni przez Litwinów szczególnym uczuciem. Niewykluczone, że może właśnie chęć utrwalenia dobrych stosunków była powodem, dla którego do obszaru Polski przyłączono Obwód Kaliningradzki.

O ile zmodyfikowany układ granic naszego państwa da się wytłumaczyć próbą pogłębiania przyjaźni polsko-litewskiej, tak w osłupienie wprawia  obecność na „konturówce” Czechosłowacji (która przestała istnieć w 1993 r.).

Na mapie nie ma również Słowenii i co ciekawe, to właśnie Litwinom mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego zawdzięczają stworzenie zupełnie nowego państwa, jakim jest Słowenio – Chorwacja (niestety, nie udało nam się ustalić, jak ten kraj nazywany jest przez twórców mapy).

Doceniamy Litwinów za chęci poszerzenia terytorium naszego kraju (a zarazem granicy z Litwą), jesteśmy im nawet w stanie wybaczyć taką pomyłkę, ale rodzi się pytanie: co na to Rosja?

Minęło już prawie 10 lat nowego wieku, a Litwini nadal tkwią z zamierzchłych czasach. Na targach TourSalon w Poznaniu Centrum Informacji Turystycznej Litwy zorganizowało konferencję pod tytułem „Litwa dla początkujących i zaawansowanych. Spotkanie z przedstawicielami litewskich miast, biur podróży i obiektów turystycznych.” Zastanawiamy się, czy to aby Departamentowi Turystyki w tymże kraju nie przydałyby się wpierw lekcje geografii dla początkujących? Aż strach pomyśleć jak wygląda układ geopolityczny na pozostałej części mapy świata, z której skorzystali pomysłodawcy konspektów.

6 KOMENTARZE

  1. do @bartek
    Nie, po 1945 te tereny nigdy nie były w naszych granicach, aczkolwiek Obwód Kaliningradzki według ustaleń konferencji poczdamskiej miał należeć do Polski. W zamian za utracone ziemie na wschodzie mieliśmy dostać dwa duże porty – Szczecin i Królewiec, ale co z tego wyszło…
    Obwód Kaliningradki był i jest idealnym miejscem do kontrolowania Krajów bałtyckich i Polski.

  2. a skąd wiecie, czy to nie byla pomylka w druku? moze mape dobrze zrobili, a ktos w drukarni zmienil projekt… tylko powinni to wychwycic, ciekawe co na to przedstawiciele Litwy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here