Czy już niedługo wszyscy, bez względu na zamożność, będą mogli wyjechać na zagraniczne wakacje? W Brukseli przygotowywana jest zmiana w unijnym prawodawstwie, która zakładać będzie, że turystyka jest niezbywalnym prawem człowieka.

Unijni politycy twierdzą, że zagraniczne wyjazdy dla emerytów, rencistów, młodzieży i osób ubogich powinny być zagwarantowane. Dofinansowanie miałoby pochodzić ze środków budżetu Unii.

Specjalny program zapewniałby jeden wyjazd za granicę rocznie. Wiemy już, że skorzystają z niego osoby, które nie ukończyły 25 roku życia oraz renciści i emeryci. Nie wiadomo jednak na razie jaki poziom dochodu osób ubogich gwarantowałby im tani wyjazd wakacyjny.

Idea wydaje się być słuszna: uświadamianie obywatelom UE, a zwłaszcza dzieciom, jak zróżnicowana kulturowa jest Europa. Dawałoby to szanse większej ilości osób na zaznajomienie się z innymi kulturami Starego Kontynetu i pokazywałoby, że choć mieszkańcy posługują się różnymi językami i mają inną historię, to wszyscy należymy do jednej europejskiej wspólnoty i mamy podobne problemy.

Oprócz celu edukacyjnego, unijni politycy wierzą, że dzięki takim działaniom zmniejszy się różnica między bogatą północą i zachodem, a uboższym południem i wschodem Unii Europejskiej. Dokładny koszt jest dopiero szacowany, ale już dziś wiadomo, że będzie liczony w setkach milionów euro za każdy rok trwania programu.

Z pewnością ręce mogą zacierać kurorty i właściciele ośrodków w całej Unii, a szczególnie te, które poza sezonem świecą pustkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here