Aby prawdziwie zobaczyć Wenecję trzeba po prostu pozwolić ponieść się nogom nie martwiąc się o zbłądzenie w kolejnych uliczkach. Zobaczymy wtedy stare domy o drzwiach wychodzących wprost do wody, między domami zaś w ciasnych zaułkach prowadzących donikąd łopoce rozwieszone pranie. Jedynym niebezpieczeństwem jest wpadnięcie do kanału.

Miasto, które nikogo nie zostawia obojętnym

Chodzenie po Wenecji jest zawsze wzdychaniem, wznoszeniem się i opadaniem po niezliczonych mostkach. Ale kiedy się staje nad brzegiem obszaru morskiego, nie wzdycha się wtedy, lecz oddycha pełną piersią – pisał Jarosław Iwaszkiewicz. Jakby nierzeczywista Wenecja, poprzecinana setkami kanałów, w których wodach odbijają się fasady domów, jest trochę jak z baśni.

Oblężone przez turystów jest jednym z tych miejsc, którym się albo zachwycają, albo opuszczają je z myślą „nigdy więcej”. Ci drudzy skarżą się na drożyznę, przelewające się przez główne place i ulice tłumy, stęchliznę z kanałów, czy zdarzający się nader często brak łazienek w hotelowych pokojach – wiele z nich powstało w pięknych, wiekowych pałacach i zbudować ich bezpośrednio przy pokoju zwyczajnie nie wypadało. Poeta ujął to zgrabnie: – I czy mam to wyznać? Chciałoby się czasami wyzwolić. Domy Wenecji biegną za nami jak goniące nas kościotrupy – i chcielibyśmy uciec od śmierci do życia, od miasta do morza. Naprawdę to miasto nie żyje. I miał rację, albowiem historyczna część miasta się wyludnia: dwie trzecie jego mieszkańców mieszka w położonej na lądzie dzielnicy Mestre – nowoczesnej, połączonej ze starym centrum mostem, po przejechaniu którego trzeba natychmiast odstawić samochód na jeden z piętrowych parkingów.

Wenecjanie nie mają lekkiego życia – nękają ich coraz wyższe koszty utrzymania podtapianych przez wodę budynków, coraz częstsze powodzie (z powodu tzw. aqua alta, czyli wysokiej wody, kilka razy w roku mogą poruszać się tylko po drewnianych pomostach) oraz trudy życia w „oblężonym” mieście. Turystyka, która miastu przynosi miliony, zrodziła demony drożyzny. Wizyta w którejkolwiek kawiarni na placu św. Marka to spory wydatek, a na starówce nie można usiąść i zjeść swojej kanapki, gdyż tak zadecydowali włodarze miasta. Wystarczy jednak odejść kilka minut od „najpiękniejszego salonu Europy”, jak Napoleon raczył nazwać główny plac, by zagłębić się w puste uliczki i przysiąść nad kawą w cenie dla miejscowych.

Wenecja – historia

Założona pod koniec VI wieku na grząskich wysepkach i piaszczystych łachach przez uciekinierów chroniących się przed najazdem Hunów, handlem, grabieżami i podbojami dokonywanymi w całym regionie Adriatyku, Morza Egejskiego, a nawet Czarnego, Wenecja usytuowała się kulturowo na pograniczu bizantyjsko-muzułmańskiego Wschodu i łacińskiego Zachodu. Nawet szczątki świętego Marka, którego uczyniła swym patronem, porwała w IX w. z Aleksandrii! Wśród wielu weneckich wynalazków, takich jak statystyka, dzięki której wiemy, że w XVI w.  w mieście było 3 tys. szlachetnie urodzonych kobiet i 11 tys. kurtyzan, jest też instytucja donosów i policja polityczna.

Wenecja nigdy nie przeszła feudalizmu, stając się od razu republiką; na Wenecjanach nie ciążą jego fatalne skutki, które przetrwały do dziś choćby w polskim obyczaju. Choć zróżnicowane majątkowo, było to społeczeństwo egalitarne: nie było elitarnych dzielnic, szlachta i lud mieszkały obok siebie, a dzieci patrycjuszy wyrastały i bawiły się razem z potomstwem jej służby. Weneckim wynalazkiem jest również getto. Pierwsze powstało na wyspie Ghetto Nuovo w 1516 roku; znajdowała się huta – stąd jej nazwa. W roku 1541 otworzono kolejne na wyspie Ghetto Vecchio.

Z wyspy na wyspę dookoła laguny

Po historycznej Wenecji i 16 innych położonych w lagunie wyspach można się wprawdzie poruszać pieszo wspinając się na kolejne mosty i mostki, wędrując wzdłuż kanałów i gubiąc w wąskich ulicach. Ale pomiędzy wyspami musimy skorzystać z najpopularniejszego tu środka komunikacji –vaporetti, czyli tramwajów wodnych. W ubiegłym sezonie, kiedy do Wenecji przyjeżdżało nawet 100 tys. turystów dziennie, jej władze zdecydowały, by miejscowi mogli wsiadać do nich oddzielnym wejściem. Inaczej nie mieli szans zdążyć na czas do pracy czy na zakupy stojąc w codziennych kolejkach z przyjezdnymi. Turystów zaś nie odstraszają nawet wysokie ceny biletów.

Choć podobno punktem obowiązkowym programu turysty jest przejażdżka gondolą – łodzią o płaskim dnie, wartą tyle, co dobry samochód, powożoną przez gondoliera noszącego tradycyjnie koszulę w biało-granatowe pasy, czarne spodnie i charakterystyczny słomkowy kapelusz przewiązany wstążką. Dodajmy, że to atrakcja dla wyjątkowo zasobnego portfela.

Z daleko wyglądająca jak park cyprysów maleńka wyspa San Michele skrywa nagrobki i kamienne tablice. To wyspa cmentarna, na której pochowano między innymi Igora Strawińskiego czy Josifa Brodskiego. Ponieważ miejsca na niej nie ma zbyt wiele, prochy mniej znanych śmiertelników przenosi się stąd po dziesięciu latach od pogrzebu.

Położona dalej Murano słynie z weneckiego szkła, Burano – z koronki, zaś obie – z małych kolorowych domków i spokoju, który można znaleźć odchodząc kilka kroków od głównych ulic. Giudecca jest jednym z nielicznych miejsc, w których wciąż łatwiej spotkać wenecjanina niż turystę; jeszcze półtora wieku temu była przemysłowym przedmieściem i nie ma na niej spektakularnych atrakcji. Rozciąga się stąd jednak najpiękniejszy widok na Pałac Dożów i historyczną część miasta.

Lido, wąski i długi pas ziemi rzucony między lagunę a wody Adriatyku, to zupełnie inny świat niż Wenecja – świat samochodów, wielkich willi i domów towarowych. Przede wszystkim osłaniał on  lagunę przed przypływami i sztormami. Dziś na plażach wyspy chętnie wylegują się bogaci turyści. Wydaje się ona równie nierzeczywista jak sama Wenecja i pewnie dlatego tutejsze plenery, z neogotyckimi gmaszyskami, secesyjnymi rezydencjami i pseudomauretańskim zamkiem, tak chętnie wykorzystują filmowcy. Eklektyczny edwardiański Hotel des Bains zainspirował Tomasza Manna do napisania „Śmierci w Wenecji”.

Relikwie, targowiska, bary i gmaszyska

Z około 150 weneckich kanałów, najdłuższym i najsłynniejszym jest Canal Grande. Nazywany często „najpiękniejszą ulicą świata”; nie wiadomo, czy podziwiać kunszt mijanych gondolierów, czy stojące na nabrzeżach pałace w stylu gotico fiorito (kwiecistego gotyku): jeden obok drugiego, z podcieniami, balkonami i fasadami koronkowej roboty – przez bite 4 km długości kanału. Ruch panuje jak na autostradzie; wśród majestatycznie płynących gondoli śmigają statki-śmieciarki, statki-pocztyliony, statki-sklepy, co jakiś czas na sygnale przemyka łódź-ambulans, czy policyjny ścigacz. W tym zgiełku nagła śmierć w Palazzo Vendramin-Calergi dopadła 13 lutego 1883 Ryszarda Wagnera, który był tu po raz pierwszy w 1858 nazywając Wenecję „muzyką dla oczu”.

Po drodze most Rialto – piękna łukowa konstrukcja, obudowana sklepikami z pamiątkami, prowadząca do najważniejszego miejsca i centrum starej Wenecji, przy którym stoją Pałac Dożów, Bazylika św. Marka i dzwonnica. Pięć kopuł bazyliki skrywa największy i najważniejszy kościół. – Takiego miejsca nie ujrzałoby się po opium (…) mrocznego od dymu kadzidła; pełnego skarbów z kamieni i metali szlachetnych; połyskującego zza żelaznych krat; świętego relikwiami martwych świętych – powiedział Karol Dickens. Wejście jest bezpłatne, trzeba zatem się przygotować na spore kolejki przed wejściem, a także zadbać o odpowiedni strój.

Rialto to w oczach Wenecjan nie tylko piękny most, ale cała dzielnica wewnątrz zakola Canal Grande. Targi Rialto są idealnym miejscem, by zmieszać się z tłumem. Poza najróżniejszymi produktami pełno tu weneckich barów – bacardi – oferujących wino i przekąski. Owocowo-warzywny targ Erberia i specjalizujący się w owocach morza i rybach targ Pescheria odwiedzane są przez szefów kuchni najlepszych weneckich restauracji. Nigdzie nie uda się zobaczyć tylu smakołyków i znaleźć tak świeżych produktów; już samo podziwianie tej obfitości kolorowych kwiatów, owoców i warzyw to prawdziwa atrakcja.

Gemm’adriatica, sposa del mar

Nie ma już dożów ani wspaniałej floty, ale z okazji świąt wciąż urządza się efektowne widowiska na wodzie. La Regata Storica (Regaty Historyczne) odbywająca się w pierwszą niedzielę września to jedna z najefektowniejszych uroczystości; jej uczestnicy występują w strojach z epoki. Parada zabytkowych i reprezentacyjnych łodzi zaczyna się w dzielnicy Giardini, skąd płyną one dalej przez Canal Grande. Przed Ca’ Foscari, gdzie dygnitarze zbierają się na odświętnie przystrojonej barce, odbywa się prezentacja nagród. Po paradzie organizowane są zawody wioślarskie Disdotona, będące próbą siły i zręczności.

Latem organizowany jest cykl koncertów na wodzie Fresco Notturno. Wielkim Kanałem przepływa wówczas efektowna flotylla statków wycieczkowych i łodzi z muzykami na pokładzie. Dużą popularnością cieszą się też regaty młodzieżowe, których uczestnicy ścigają się na niewielkich łódkach zwanych paparini. 25 kwietnia obchodzona jest La Festa di San Marco, święto patrona miasta. Pałace nad Canal Grande, przystrojone z tej okazji chorągiewkami i jedwabiami, niewiele ustępują pełnym przepychu widowiskom z czasów republiki. To wtedy obdarowuje się ukochaną osobę pączkiem róży (il bocolo). Nie może oczywiście zabraknąć wyścigu gondoli od wyspy Sant’ Elena do Punta della Dogana. Obchody kończą się spożyciem risi e bisi, czyli groszkowego risotta.

La Sensa, obchodzona w niedzielę po Wniebowstąpieniu, upamiętnia zaślubiny Wenecji z morzem. Doża przepływał tego dnia z San Marco na Lido na pokładzie reprezentacyjnej barki „Bucentaur”, gdzie wygłaszał po łacinie uroczysta formułę: „Poślubiamy cię, morze, na znak prawdziwego i trwałego panowania„, po czym wrzucał do Adriatyku pierścień symbolizujący święty związek z morzem.

La Vogalonga (dosł. długi rząd), odbywająca się w pierwszą niedzielę po La Sensa, to impreza o zaledwie 38-letniej tradycji. W morderczych regatach startują setki łodzi wiosłowych, ścigających się na 32-kilometrowej trasie z San Marco do Burano i San Francesco oraz z powrotem do Wenecji, przez Cannaregio i Canal Grande.

La Festa del Redentore (Święto Zbawiciela), obchodzone w trzecią niedzielę lipca, jest najbardziej romantycznym i zarazem kameralnym ze wszystkich weneckich świąt. Tłumy wenecjan ze świecami w dłoni ciągną do kościoła Il Redentore (Zbawiciela), gdzie odmawiają różaniec. Wszyscy przechodzą na Giudeccę po specjalnie przygotowanym moście z łodzi, by wziąć udział we mszy z chorałami śpiewanymi przez zakonników.

La Festa della Madonna della Salute, obchodzona 21 listopada, upamiętnia koniec zarazy w Wenecji w 1630. Uczestnicy przechodzą do kościoła La Salute w procesji wotywnej po moście pontonowym spod Santa Maria del Giglio. Barokowa świątynia z szeroko otwartą główną bramą i tłumem na schodach zapada w pamięć najsilniej ze wszystkich obrazów Wenecji. Tam zapalają świece w dowód wdzięczności za zachowanie w zdrowiu. Kiedy woda w lagunie jest wzburzona, mówią, że il mar la chiama (morze wzywa). W domyśle swą ukochaną.

Post scriptum

Tytuł jest słynnym powiedzeniem wenecjan o swoim mieście: „Gorzka jak kawa z wierzchu filiżanki, słodka jak czekolada z dna”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here