Wyobraź sobie ociekający pianą, potężny kufel schłodzonego złocistego piwa. Widzisz? A teraz szybko wymień kraje, które jako pierwsze przychodzą ci do głowy. Irlandia, Czechy, Belgia, Niemcy. Trunek ten kojarzy się głównie z Europą.

Tymczasem azjatyckie piwa cieszą podniebienia podróżników z całego świata, przyjemnie chłodzą i relaksują po wspinaczce na wulkan, zwiedzaniu starożytnych świątyń i poskramianiu fal na desce surfingowej.

Biorąc pod uwagę fakt, że przecież równie dobrze jak pod kokosową palmą, smakują też pod swojskim dębem. A Azja produkuje już więcej piwa niż Europa. Tylko więc czekać, gdy zapewnią sobie stałe miejsce na naszych grillowych stołach, w karczmach, pubach i lodówkach. Po które z nich warto sięgnąć? Oto krótki przewodnik po najlepszych Azjatyckich piwach.

Tsingtao

Zdecydowanie najsmaczniejsze piwo Chińskiej Republiki Ludowej. Jasne piwo o wyważonym smaku i przyjemnym chmielowym zapachu znane w ponad 60 krajach świata. Produkowane jest z krystalicznie czystej wody źródlanej z górskiego Laoshan, chmielu, drożdży, jęczmienia i niewielkiej ilości ryżu. Najlepiej smakuje oczywiście serwowane do chińskich dań.

Kraj pochodzenia: Chiny.
Zawartość alkoholu: 3,8 %.

Chang

Słonie odgrywały zawsze dużą rolę w tajskiej kulturze, nie dziwi więc, że jedno ze smaczniejszych piw Tajlandii wzięło sobie od tego zwierzęcia nazwę („chang” to po tajsku „słoń”). Blade, płynne złoto, lekko słodowy smak z nutą chmielu i przyjemny chlebowy zapach. Wspaniale komponuje się z pyszną tajską kuchnią uliczną.

Kraj pochodzenia: Tajlandia.
Zawartość alkoholu: 6,4 %.

Lao

Magazyn Time nazwał je „najlepszym piwem Azji”, a Bangkok Post przyznał mu tytuł „Dom Perignon azjatyckiego piwa”. Tradycja tego laotańskiego piwa sięga 1973 roku. Warzone z ręcznie zbieranego ryżu jaśminowego, krystalicznie czystej wody czerpanej u podnóży Himalajów, francuskiego słodu jęczmiennego i niemieckich drożdży, łączy w sobie najlepsze tradycje Wschodu i Zachodu. Czyste i subtelne w smaku, doskonale dopełnia widok na Mekong.

Kraj pochodzenia: Laos.
Zawartość alkoholu: 5,0 %.

Tiger

Ważone od 1932 roku, było pierwszym lokalnie produkowanym piwem Singapuru. Dziś jest jednym z bardziej popularnych piw egzotycznych. Aktualnie produkowane w 8 i dostępne w 60 krajach na całym świecie. W smaku lekkie i orzeźwiające, pozbawione prawie całkowicie goryczki.

Kraj pochodzenia: Singapur.
Zawartość alkoholu: 5,0 %.

Singha

Produkowany wyłącznie w Tajlandii lager z mistycznym lwem na etykiecie. Piwo o intensywnym słodowym zapachu, świeżym smaku, z nutką słodyczy i zaskakującym posmakiem biszkoptu. Od 2010 roku Singha jest Oficjalnym Partnerem Manchesteru United.

Kraj pochodzenia: Tajlandia.
Zawartość alkoholu: 5,0 %.

Angkor Beer

Świątynia Angkor Wat to największa atrakcja turystyczna Kambodży, Angkor Beer to jej najpopularniejsze piwo. Warzone od 1960 roku,  jasno bursztynowe, o pełnym zdecydowanym smaku z wyraźną chmielową goryczką.

Kraj pochodzenia: Kambodża.
Zawartość alkoholu: 5,0 %.

San Miguel Pale Pilsen

Ten złoty lager posiada około 90% udziału w rynku piwa na Filipinach. Firma jest w branży piwowarskiej od 1890 roku i zatrudnia ponad 25.000 pracowników w ponad 100 placówkach na całym kontynencie azjatyckim. Produkowane przez nią piwo ma słodowy zapach i chlebowy, pełny smak z nutą karmelu- bardzo orzeźwiające, w sam raz na tropikalne upały.

Kraj pochodzenia: Filipiny.
Zawartość alkoholu: 5,0 %.

Huda

Prawie każde większa wietnamskie miasto ma swoje własne piwo, to pochodzi z Hue. Wyrazisty złoty kolor, chmielowy bukiet i ostry, czysty smak doskonale komponują się z pikantną, tłustą kuchnią regionalną i wilgotnym klimatem Wietnamu Centralnego.

Kraj pochodzenia: Wietnam.
Zawartość alkoholu: 4,7 %.

Asahi Kuronama Black

To japońska propozycja dla wielbicieli ciemnego piwa. Łączy smaki trzech różnych palonych słodów i jedwabistą teksturę. Wytrawny smakosz wyczuje też orzechową nutę.

Kraj pochodzenia: Japonia.
Zawartość alkoholu: 5,0 %.

Bintang

Dominuje na indonezyjskim rynku piwa, który jak na kraj islamski jest zaskakująco duży. Ma wyrazisty zapach z nutami chmielu, miodu, owoców cytrusowych i słodu. Delikatne, lekko słodkie i mocno gazowane- doskonale orzeźwia, nawet w tropikalnym klimacie.

Kraj pochodzenia: Indonezja.
Zawartość alkoholu: 4,7 %.

Wszystkim piwoszom polecam podróż szlakiem azjatyckich piw w poszukiwaniu ulubionego smaku. Azjatyckie piwa to wwarantowane dodatkowe atrakcje w postaci hamaków zawieszonych między palmami, piasku o konsystencji talku pod stopami, szumu oceanu, soczyście zielonych wzgórz, odgłosów egzotycznych zwierząt, uśmiechów napotkanych ludzi i niezapomnianych przygód. Szerokiej drogi i smacznego!

Aleksandra Świstow – dziennikarka i podróżniczka zakochana w Azji. O życiu w Chinach i podróżach bloguje na www.pojechana.wordpress.com.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here