Peruwiańskie Wyspy Uros, na których od wieków żyją trzymający w ryzach kulturę i tradycję ludzie, są enklawą. Miejscem, gdzie anarchokomuniści zapewne pialiby z zachwytu. No cóż, pod pewnym względem dla tamtejszej społeczności wolność i swoboda jest nieograniczona.

Potomkowie kultur preinkaskich żyją na jeziorze nieprzerwanie od setek lat. Podczas gdy Inkowie wymierali na przeróżne choroby przywiezione przez Hiszpanów, społeczność archipelagu była jednym, wielkim okazem zdrowia. Specyficzna lokalizacja zapewniała im nie tylko schronienie, ale także brak ingerencji ze strony najeźdźców, którzy nie potrzebowali tak małego skrawka gigantycznego jeziora.

Od pewnego czasu życie mieszkańców toczy się na unoszących się na wodzie wyspach, zrobionych w całości z trzciny Totora. Ta odmiana trawy stanowi główny budulec wysp, których grubość podłoża wynosi aż 4 m. Aby  nie odpłynęły one samoistnie w nieznane, w dno akwenu wbijane są paliki i kamienie, unieruchamiające je niczym kotwica fregatę.

Na tych właśnie wyspach budowane są domy. Z trzciny Totora rzecz jasna. Kto podejmuje decyzję o budowie? Co, jeśli komuś nie podoba się życie z daną grupą, rodziną? Jaki ma wybór? Wtedy to właśnie objawia się wspomniana już wolność mieszkańców Uros.

Wyspy Uros – tu każdy może zostać prezydentem

Na 65 małych wysepkach rozsianych jest 2 tys. mieszkańców. Jak łatwo policzyć, na każdą wyspę przypada średnio ok. 30 ludzi. Dawniej tubylcy żyli na naturalnych, kamiennych wyspach. Od kiedy nauczyli się budować sztuczny ląd, ich życie pod wieloma względami zaczęło przypominać (i nadal przypomina) utopię. Bez wątpienia niemożliwą do osiągnięcia w typowym, nowoczesnym społeczeństwie.

Trawa Totora należy do wszystkich i jednocześnie do nikogo. Jest jej tak dużo (otacza Uros i zagłębia się dziesiątki kilometrów w głąb Titicaca) i tak szybko odrasta, że można uznać jej zasoby za nieskończone. Zwłaszcza dla 2000 osób.

Ludzie z Uros, kiedy już nauczyli się ją wykorzystywać, wypływali na własnoręcznie zrobionych łodziach i budowali swoje wyspy. Nie potrzebowali zgody rządu, nie musieli za to płacić, ograniczało ich tylko szerokie na 165 km i długie na 30 km jezioro. Obszar nieskończenie duży dla małej rodziny.

Budowa wysepki trwa z reguły 1 rok i parę miesięcy. Po takim czasie można już było zamieszkać na swoim własnym skrawku ziemi, swoistej enklawie, mini-państewku, którym „zarządzał” wybierany na okres roku „prezydent”.

Zamiast demokracji stosuje się tu metodę znacznie prostszą i obiektywnie patrząc, bardziej sprawiedliwą. Polega ona na tym, że każda rodzina po kolei wyznacza swojego prezydenta. Tym sposobem każdy przez rok ma szansę być tym najważniejszym. Taki prezydent dba o wyspę, jest jej zarządcą, ale jednocześnie konserwatorem. Zarządza naprawę (wyspy trzeba regularnie nawarstwiać świeżą Totora, gdyż kłosy z czasem namakają i zatapiają się pod wodę), nadzoruje połowem ryb, obserwuje, czy wszystko biegnie zgodnie z tradycją.

Nie jest on jednak władcą absolutnym, o nie! Tak naprawdę ciężko o nim powiedzieć, że włada. Jest tylko nadzorującym, a kiedy nie spełnia swej roli, można go zwyczajnie zdymisjonować lub… zamienić z kimś z innej wysepki. Tak sobie żyją te małe społeczności, w zgodzie i spokoju, bez wrogów, bez większych zwad.

Co jednak, kiedy komuś nie układa się z mieszkańcami. Co, jeśli ktoś poczuje się nieakceptowany? Wtedy zwyczajnie się odłącza! Właśnie w tym miejscu ukazuje się ta całkowita, nieskrępowana wolność mieszkańca Uros!

Każdy posiada te same szanse i środki. Każdy dysponuje surowcem jakim jest Totora, każdy dysponuje obszarem ograniczonym tylko powierzchnią innej wysepki. Każdy też od urodzenia potrafi łowić ryby. A zatem poczynając od swej malutkiej formy, otrzymuje i przez całe życie posiada równe szanse.

Wystarczy, że taka osoba czy, najczęściej, rodzina, chwyci za piłę i… odseparuje się od trzcinowej wyspy, stając się osobnym miasteczkiem. Rozgraniczonym wodą indywidualnym polis, mikro państewkiem, posiadającym takie same prawa i możliwości jak pozostałe!

Policja niepotrzebna

A co z jedzeniem? Wybór jest szeroki. Od ryb, przez dolne partie trzciny Totora (słodkawo-słonawy smak, nic specjalnego, ale zapycha), przez możliwość wymiany złowionych zdobyczy na inne towary w położonym kilkanaście kilometrów od wysp mieście Puno.

Można też wzbogacić się tu poprzez sprzedaży rękodzieła z Totora ludziom z Puno. Przecież każdy potrafi od dziecka wytwarzać ozdoby, każdy otrzymuje te same możliwości i wszyscy są wolni w swoim wodnym świecie.

Turyści coraz chętniej odwiedzają to miejsce na łodziach. Podczas przejazdu przez „granicę” musimy zapłacić 10 Sol (równowartość ok 13 zł). Dostajemy wówczas wytyczne, do jakiej wysepki możemy przybić. Tutejsi mieszkańcy utrzymują sie również ze sprzedaż rękodzieła, opłata za „wizę” i pobyt.

Dzięki strażnikom na granicy dochód na jedną wysepkę jest mniej więcej równy. Wszystko to dzięki „celnikom”. Wiedzą oni, która wysepka była ostatnio odwiedzana, która czeka na turystów, a która już na pokładzie kogoś ma.

Widać więc, że problem pieniędzy przeznaczanych na podstawowe potrzeby zostaje zażegnany. Panuje tu pełna autonomia i brak potrzeby płacenia podatków. Co więcej, rząd peruwiański słusznie uznał społeczność z Uros za mieszkańców rdzennych, którym ta ziemia się należy. I słusznie, bo w końcu żyli tam na długo przed przyjazdem Hiszpanów jak i rozwojem samych Inków!

Brak kontroli ze strony państwa, brak nałogów. Oczywiście, jeśli ktoś pragnie, może wypłynąć stale na ląd, choć, zyskując nowe szanse, na pewno traci część swojej wolności.

Zapytani o policję odpowiadają, że jest im niepotrzebna. Przypomina mi to nieco opis plemion żyjących w Papui Nowej Gwinei wg W. Bębena. Kultura i tradycja są w nich tak silnie zakorzenione, że nie potrzeba dodatkowych środków przymusu. Przypadek honorowych samobójstw czy dobrowolnego oddalenia się od plemienia jest tam dość dobrze opisana.

Tradycja najlepszym straszakiem

Tak jest w istocie na wyspach Uros – tradycja powstrzymuje przed działaniami niemoralnymi, a jeśli takie gdzieś się zalęgnie, choć są przypadki bardzo rzadkie, presja otoczenia i siła zwyczaju „każą” petentowi oddalić się co najmniej z wyspy, a najczęściej z całego archipelagu Uros. Rząd? Jeśli chodzi o władze peruwiańskie, nie ma co rozwijać tematu – są one tylko protektorem i nie mają wpływu na życie mieszkańców.

Gdy chodzi o system rządu wewnątrz Uros – prezydenci na każdej wysepce strzegą ładu i zorganizowania, ale społeczność posiada także jednego prezydenta głównego, który rozdziela dochód z turystyki, nadzoruje budowę „stolicy”, instytucji takich jak szkoła, przedszkole czy szpital. Ewentualnie decyduje lub zaleca o innym miejscu dla rodziny, która chce się odłączyć – nie można przecież pozwolić, żeby nowa wyspa wyrosła tuż przed przystanią innej! Tak więc nie kompletna anarchia, ale wolność okraszona wolnością drugiego człowieka, a dzięki prezydentowi ogólnemu, wszystkie te przywileje i wolności (m.in. do przyjmowania turystów) da się pogodzić.

Wypłynęliśmy z Uros zostawiając tą małą społeczność samej sobie. Ile wolności w tym państewku, ile tradycji trzymającej władzę, zgodność z naturą, spokój. Cały rok podobna pogoda, podobne okoliczności, brak napadów, wojen, zwad. Może to trochę idealistyczne podejście, ale patrząc na mieszkańców z Uros, na strukturę tego społeczeństwa, trudno nie oprzeć się twierdzeniu, że żyją tam obecnie najbardziej wyzwoleni ludzie na świecie. Najbardziej wolni w sensie negatywnym, w sensie zewnętrznego przymusu, nałożonego na nich przez drugiego człowieka, którego tam po prostu nie ma.

Oczywiście, prostota życia, niezbyt duże zróżnicowanie egzystencji, brak zaawansowanych technologii skutecznie zniewoliłyby współczesnego, „modnego” człowieka. Ale dla tych ludzi takie życie jest wystarczające. Jeżeli natomiast zechcą wypłynąć na  „głęboką wodę” – któż im zabroni?! Mogą to zrobić w każdej chwili i czy wypłyną do Puno, żeby podjąć naukę na uniwersytecie, czy wybudują własną wyspę – cała ta decyzja wyrośnie jedynie z ich głowy i tylko chęć zadecyduje o wyborze. Jak już wspomniałem, anarchiści (a konkretniej anarchokomuniści) byliby zachwyceni.

Jednak trzeba zauważyć, że ta społeczność trzyma się w takiej formie prawdopodobnie tylko dzięki zwyczajowi i tradycji, które nie pozwalają zbytnio wyewoluować nieco przestarzałemu (z naszego punktu widzenia) społeczeństwu. W stolicy Uros już teraz można zauważyć, że nie jest ona tak wolna jak mniejsze wysepki, a zrobiona restauracja, poczta, 2 lodge dla turystów wprowadzają wolny rynek, który coraz bardziej rozwijany, mógłby pociągnąć ludzi z Uros ku pewnemu zniewoleniu.

Nietrudno można sobie wyobrazić, że wzbogacony na turystyce „pływający człowiek” mógłby dzięki pieniędzom zakupić nowsze technologie, a rozdawaniem zarobionej gotówki przyciągnąć do siebie inne wyspy. I choć na początku byłoby to wyborem mieszkańców, ogólna harmonia i spokój mogłyby zostać zaburzone powstającym monopolem na towar, który ludziom z Uros się nie śnił. Raz spostrzeżony, do wybicia z głowy byłby ciężki.

Na razie jednak nie powinniśmy się tym martwić. Nie powinni się tym martwić także ludzie z Uros. Żyją w niezmienionej formie już od stuleci i zawsze udawało im się oprzeć współczesnym poszczególnym czasom technologiom przywożonym z zachodu.

Kolejnym argumentem jest wspomniana wolność oraz tradycja. Przedsiębiorczy mieszkaniec sztucznego Archipelagu mógłby zrobić dużo większy biznes na lądzie, natomiast tradycja silnie zakorzeniona nie tylko w naszym przedsiębiorcy, ale przede wszystkim w całej społeczności z prezydentem na czele, skutecznie zwalczyłaby tą rewolucyjną opozycję.

I ostatni, dość niepoważny na pozór argument, nie schodzący jednak z ust mieszkańców Puno: ludzie z Uros są zbyt leniwi, żeby zająć się czymś większym! Krótko mówiąc, jeśli ktoś decyduje się zostać na wyspach, to znaczy, że odpowiada mu taka a nie inna forma egzystencji i tego się będzie trzymać prawdopodobnie do końca swoich dni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here