Gruzja to nowe odkrycie polskich touroperatorów. Biuro Itaka przygotowało na nadchodzący sezon aż 10 różnych propozycji wycieczek do Gruzji. Połowa z nich to oferty wypoczynku w wysokiej klasy hotelach w kurorcie Batumi. Szeroka oferta to odpowiedź na zainteresowanie Polaków tym wciąż mało znanym krajem. Według danych Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystycznej w 2011 roku Gruzję odwiedziło o 70 % więcej Polaków niż rok wcześniej.

Polscy turyści coraz częściej szukają nowych kierunków wyjazdów turystycznych. W ofercie objazdowej od kilku lat wyraźnie zaznacza się kierunek wschodni. Z roku na rok popularność zyskują kraje bałkańskie, a także leżące w Azji kraje byłego Związku Radzieckiego, wśród których prym wiedzie Gruzja. Raport Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystycznej pokazuje rosnące zainteresowanie Polaków tym krajem. Z roku na rok Gruzję odwiedza coraz więcej naszych rodaków. W zeszłym roku było to ponad 12 tysięcy osób.

Polska wyróżnia się na tle innych krajów europejskich, choć do Gruzji coraz chętniej jeżdżą także turyści z Litwy (wzrost o 40 proc.), Łotwy (wzrost o 36 proc.), Węgier (wzrost o 35 proc.) czy Czech (wzrost o 27%).

Organizatorzy wychodzą naprzeciw zapotrzebowaniu polskich turystów. W wyszukiwarce Qtravel.pl dostępne są 22 różne oferty wyjazdu do tego malowniczego kraju przygotowane przez takich organizatorów jak Itaka, Ecco Travel, Rainbow Tours, Logos Travel, Exim Tours, czy Trade & Travel Company.

Najodważniej szturmuje Gruzję Itaka. Organizator przygotował na nadchodzący sezon letni aż 10 różnych propozycji odwiedzenia „Kraju Kartlów”. Pięć z nich to propozycje wypoczynku w gruzińskim kurorcie położonym nad Morzem Czarnym – Batumi. Itaka wybrała dla swoich klientów 4 i 5 gwiazdkowe hotele wysokiej klasy. Za tydzień wypoczynku w pięciogwiazdkowym hotelu Intourist Palace ze śniadaniami i obiadokolacjami zapłacimy od 2100 zł za osobę. Ekskluzywny, pięciogwiazdkowy hotel Radisson Blu leżący w samym sercu kurortu to już koszt od 3800 zł za osobę za tydzień.

Dla mniej wymagających Itaka proponuje czterogwiazdkowy Hotel Sanapiro, gdzie za tydzień wypoczynku z trzema posiłkami zapłacimy niecałe 2 tys zł od osoby. Oferty wypoczynku na gruzińskich plażach dostępne są od czerwca do września. Wylot do Tbilisi lub Batumi dostępny tylko z Warszawy.

Także Itaka przygotowała krótsze oferty dla zwiedzających, które można połączyć z tygodniowym wypoczynkiem w Batumi. Tygodniowe zwiedzanie Gruzji z Itaką kosztuje około 3 tys zł za osobę.

Bardziej wymagający klienci sięgnąć mogą po ofertę Logos Travel. Organizator przygotował program, który poza zwiedzaniem najcenniejszych zabytków kraju, obejmuje także trekking na górę Kazbek. To propozycja dla wytrawnych turystów. Aby zdobyć szczyt (5047m n.p.m.) trzeba bowiem pokonać trzeba ścianę lodowca, a droga w obie strony zajmuje ok. 13-14 godzin. Wszyscy, którzy gotowi są podjąć to wyzwanie powinni przygotować około 10 tys. zł od osoby.

Niektórzy organizatorzy, m.in. Rainbow Tours, Bee Free, Logos Travel i Exim Tours, zabierają turystów do Gruzji przy okazji wycieczek objazdowych po Turcji. Podczas dwutygodniowego programu podróżnicy spędzają kilka dni w Gruzji. Cena takich łączonych ofert kształtuje się w granicach 4 tys. zł za osobę.

Według danych Gruzińskiej Narodowej Agencji Turystycznej w zeszłym roku Gruzję odwiedziło ponad 2,8 mln turystów. W tej skali grupa 12 tysięcy Polaków może wydać się niezbyt imponującym wynikiem. Jeśli jednak porównamy liczbę polskich turystów w Gruzji, z liczbą turystów z Niemiec (nieco pod 22 tys. odwiedzających Gruzję w 2011 roku), reprezentujących jeden z najchętniej podróżujących narodów na świecie – to śmiało możemy uznać, że w zakresie turystyki nadążamy za światowymi trendami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here