wybuch wulkanu Grímsvötn w 2004
wybuch wulkanu Grímsvötn w 2004 | foto: hraun.vedur.is

Wulkanologiczne Centrum  Islandzkiego Uniwersytetu informuje o wzmożonej aktywności sejsmicznej w rejonie wulkanu Grímsvötnslandzki departament ds. bezpieczeństwa ludności ma obawy, że może być to oznaką nadchodzącego wybuchu wulkanu.

Cytowany na portalu internetowym ruv.is Gunnar Sigurdsson z islandzkiego Instytutu Meteorologicznego ostrzega, że w poniedziałek o godzinie 16:00 przez rzekę Gígjukvísl przepływało 630 metrów sześciennych wody. Od niedzieli poziom wody podniósł się trzykrotnie. Co to oznacza?

– Kiedy poziom wody w rzece się podnosi, zmniejsza się ciśnienie w wulkanie Grimsvötn. Niższe ciśnienie oznacza większe szanse na jego wybuch – tłumaczy dalej na portalu ruv.is geolog Thorunn Skaftadottir.

Warto przypomnieć, że ostatnim razem wybuch wulkanu Grimsvötn w listopadzie 2004 roku skutecznie wstrzymał ruchu lotniczy na Islandię. Zakłócenia odczuwalne były również na rejsach transatlantyckich. Samoloty musiały wówczas zmieniać korytarze powietrzne.

Złudzeń nie pozostawia również komunikat Wulkanologicznego Centrum Uniwersytetu Islandzkiego. Aktywność sejsmologiczna w okolicach wulkanu Grímsvötn systematycznie wzrasta od 27 października 2010 roku. Jak czytamy dalej w opublikowanym komunikacie, aktywność ta jest podobna do tej, która towarzyszyła wybuchowi tego wulkanu w listopadzie 2004.

2 KOMENTARZE

  1. Trochę się martwimy, wprawdzie dzieci mieszkają dość daleko bo w Njardviku, ale erupcja może na długo sparaliżować ruch lotniczy, a podobno ma być potężna, latem chcieliśmy wybrać się na północ do Akureiri, w ubiegłym roku zwiedziliśmy cały południowy zachód i zdobyliśmy Heklę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here