Jeśli biuro podróży figuruje w Krajowym Rejestrze Długu, to nie oznacza jeszcze, że jest niewypłacalne. Co można zrobić, by sprawdzić wiarygodność biura i jego ewentualne zadłużenia? Podpowiadamy.

Przy wyborze biura podróży, które sprzeda nam wymarzony wypoczynek, często zapominamy o sprawdzeniu jego wiarygodności. I nie chodzi tu wcale o opinie internautów na forach dyskusyjnych czy rekomendacje znajomych. Okazuje się, że pod koniec lipca na liście Krajowego Rejestru Długów znalazło się aż 119 biur podróży. Czy choćby najmniejsze zadłużenie powinno dać nam coś do myślenia?

KRD prawdę ci powie?
Gdybyśmy chcieli samodzielnie sprawdzić zadłużenie kilku wybranych przez nas biur w Krajowym Rejestrze Długów (KRD) musielibyśmy wydać na to kilkaset złotych, bowiem każde zapytanie do KRD to wydatek 25 zł. Można jednak ominąć te opłaty i poprosić biuro podróży o okazanie nam certyfikatu rzetelności. Ten ma dwie formy: papierową i elektroniczną. Przy sprawdzaniu papierowej wersji certyfikatu, zwróćmy uwagę na datę jego wydania, gdyż certyfikat ważny jest jedynie przez 30 dni. Z kolei elektroniczną wersję certyfikatu zweryfikować można na stronie www.rzetelnafirma.pl. Wpisując kod z papierowej wersji certyfikatu sprawdzimy bezpłatnie czy dane biuro podróży jest zadłużone w KRD.

zadłużone biura podróżyDo certyfikatów rzetelności należy jednak podchodzić z pewnym dystansem i ostrożnością. Nie każdy zgłoszony dług, figurujący w KRD, oznaczać będzie finansowe kłopoty firmy. Niektóre z nich mogą być przecież sporne lub być w trakcie negocjacji. Z drugiej jednak strony, nawet najmniejsze długi za niezapłacone rachunki mogą sygnalizować, że jest niewesoło. Najczęściej jednak sprawcą upadków i bankructw są dopiero ogromne długi. Ta zasada nie miała prawa bytu w przypadku bankructwa słynnego Kopernika, który zalegał jedynie na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

(Nie)znaczące poświadczenia

Wiarygodność biur podróży lub ich wypłacalność można zweryfikować jeszcze na kilka innych sposób. Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, nad którą pieczę sprawuje Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz certyfikat Polskiej Izby Turystyki nie dają nam żadnej gwarancji. Dlaczego?  Ułomność tych poświadczeń najlepiej obrazuje przypadek Kopernika. Po ogłoszeniu upadku, biuro jeszcze długo figurowało w tej ewidencji, dając tym samym świadectwo, że firma wcale nie zbankrutowała. Certyfikat Polskiej Izby Turystyki także nie sprawi, że pozbędziemy się obaw. Polska Izba Turystyki stawia dwa, bardzo łatwe do spełnienia warunki: działalność gospodarcza musi być prowadzona przez co najmniej jeden rok i otrzymać pisemną rekomendację dwóch członków tejże organizacji.

Czy twoje biuro podróży posiada certyfikat Polskiej Izby Turystycznej? Sprawdź tutaj

Na wizerunek biura wpłynąć może też znajdująca się na umowie między biurem podróży a klientem wysokość gwarancji ubezpieczeniowej. Jednak tylko teoretycznie, bowiem wysoka kwota wcale nie musi świadczyć o płynności finansowej biura podróży. Poddawane jest ono weryfikacji bankowo – ubezpieczeniowej tylko jeden raz – w momencie zawarcia danego ubezpieczenia.

Zaklęty kręg

Czujesz się bezradny? My też, bo nie możemy wyjść z kręgu niemożności weryfikacji biur podróży pod względem ich wiarygodności finansowej. Co gorsza, branża turystyczna, a także ubezpieczyciele o groźbie upadłości biura dowiadują się wcześniej niż klienci. W przypadku Kopernika, agenci sprzedający wycieczki przyznawali się do wcześniejszego posiadania takiej wiedzy. Oznacza to, że klient w obecnej sytuacji nie dysponuje żadnymi skutecznymi narzędziami, dzięki którym mógłby przynajmniej zminimalizować ryzyko nieudanych wakacji.

TravelAdvisor.pl poleca: Jak się ściemnia w biurach podróży.

W Polsce jest 87 biur podróży i agentów (stan na lipiec 2010) posiadających certyfikat rzetelności. Puls Biznesu opublikował pod koniec lipca listę biur turystycznych zalegających w KRD na przynajmniej 10 tyś złotych. Oto ona (stan na 27.07.2010):

126 273,08 zł BIURO PODRÓŻY BEATA WARSZAWA
109 358,00 zł Marek Wietrzny Biuro Podróży „Wimar” Strumień
94 452,40 zł Biuro Turystyczne EUREKA Sp. z o.o. Bielsko-Biała
92 664,80 zł Biuro Podróży „Maria” Maria Mickiewicz Szczecin
61 317,32 zł Biuro Usług Turystycznych „Pok- Tourist” Olsztyn (wyrzucone z regionalnej Izby Turystycznej w 2009 r.)
52 731,41 zł Biuro Turystyczne „Globtrans” Łańcut
51 512,01 zł Biuro Podróży PATRIA Michał Sarna Jastrzębie Zdrój
40 000,00 zł Biuro Podróży AXEL Spółka z o.o. Szczecin
34 668,60 zł BIURO PODRÓŻY SUN AFRICA EWA RUDZIŃSKA BIAŁYSTOK
34 364,81 zł Biuro Usług Turystycznych SOPOL – Jerzy Sołtys – spółka jawna Kraków
34 259,32 zł „PANORAMA” BIURO TURYSTYCZNO USŁUGOWE OBAREK ZBIGNIEW GDAŃSK
31 202,54 zł Biuro Obsługi Ruchu Turystycnego „WITOURS”s.c. Izabela ,Mirosław Witoszek Bielsko-Biała
30 208,26 zł AG.USŁ.TURYST. TRAPER A.PYRCZAK GŁUBCZYCE
28 214,00 zł Biuro Podróży „TOUR CLUB” Agata Grzelczak Szczecin
28 166,40 zł Biuro Turystyki OLTOUR s.c. Krystyna Piechocka i Mieczysław Piechocki Szczecin
26 809,10 zł Papiewska Janina Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Glob Tour Biuro Podróży Radom
25 373,91 zł Biuro Podróży i Usług „DANIEL” Małgorzata Armatys Siemianowice Śląskie
24 778,94 zł Agencja Turystyczna Gabriela Krajewska Żółwin
24 757,27 zł CST Travel Sp. z o.o. Biuro Podróży Kraków
22 579,16 zł AGENCJA USŁUG TURYSTYCZNYCH „SKORPION” STANISLAW LITKA ŻÓRAWINA
21 030,96 zł Biuro Turystyczne ARKADIUSZ Mirosław Kalisz Gdańsk
20 863,75 zł Biuro Podróży ART TOUR Artur Korszeń Rzeszów
20 480,92 zł Biuro Turystyczno-Przewozowe EUROPALM Jan Węgrzyn Kraków
19 904,80 zł CREAR TRAVEL BIURO PODRÓŻY WARSZAWA
15 654,55 zł BIURO PODRÓŻY INTER-GLOBUS GDAŃSK
15 621,22 zł HAPPY HOLIDAY BIURO PODRÓŻY GDAŃSK
14 499,94 zł Orlewska Halina Biuro Podróży Kolumbus Kolbuszowa
14 267,46 zł Biuro Turystyczne PODRÓŻNIK Miastko
13 885,97 zł Biuro Turystyczne „OPOLANIN” OPOLE
13 129,36 zł Biuro Podróży Krak Travel Sp. z o.o. Kraków
13 066,90 zł KARLIK Prywatne Biuro Podróży Bera Alicja Opole
12 813,51 zł Biuro Podróży i Turystyki „ALMATUR POLSKA” S.A. Warszawa
12 543,22 zł Biuro Podróży MAJA Travel Bielsko-Biała
12 359,26 zł Biuro Usług Turystycznych NOWA PRZYGODA Teresa Polek Zabrze
12 353,70 zł BIURO TURYSTYCZNE F.H.U.STALTUR S.C. STALOWA WOLA
11 948,90 zł Agencja Turystyczna VALDI Gabriela Krajewska Podkowa Leśna Żółwin
11 121,93 zł Firma Usługowa „Carlos” Biuro Podróży „Tom-Tur” Świeradów Zdrój
10 377,56 zł ,,KOLIBA,, TRAVEL KĘTY
10 310,00 zł Pomorska Agencja Turystyczno-Hotelarska „Posejdon” Ustka-Wytowno
10 248,00 zł Orlando’s Tours Agencja Turystyczna Łódź

7 KOMENTARZE

 1. Dokładnie. Nie ma żadnych sposobów, żeby sprawdzić wiarygodność takich biur. Zadłużenie może nic nie oznaczać, może też jednak dawać dużo do myślenia. Najgorsze jest to, że o bankructwie biura klienci dowiadują się jako ostatni i to w trakcie swoich wakacji…

 2. Na tej liście widzę pretendentów do pójścia w ślady Kopernika, który raz, że nie był w Polskiej Izbie Turystyki, a dwa posiadał mniejsze długi niż pierwsza trójka z tej listy. Długi to ogromna rysa na wizerunku i sam fakt, że ktoś nie wywiązuje się ze zobowiązań daje powody do myślenia. Dobrze, że jest to nagłaśniane.

 3. Dobrze że tu trafiłam bo miałam wlasnie kupować wycieczke z POK Tourist z Olsztyna. Rezygnuje, a dowiedzialam sie przy okazji, że należący do wlasciciela tego biura hotel Manor próbuje właśnie sprzedać komornik, by odzyskać długi ciążące na biznesmenie…

  Jak znacie takie przyklady to piszcie w komentarzach zeby ostrzec innych

 4. Artykuł reklamowy… przynależność do PIT nic nie znaczy(a kto bankrutował ostatnio?!). Wpis w KRD jest podejrzany, ale jeśli biuro ma wpis na małą kwotę, a jest dużym biurem, to najprawdopodobniej są to należności sporne i trzeba to olać.

 5. @Jan, masz rację. Już lepszej „reklamy” zadłużonym biuro nie można było zrobić ;-) Tylko czekać, aż po tym artykule zaczną upadać.

 6. Pani z 18ej pozycji awansuje oczko wyżej. Mam właśnie nakaz sądowy w ręku :(
  Potworny babsztyl. Ok. 40cioro dzieci spało przez nią na podłodze w hotelu.

 7. To są dane z 2010 roku, obecnie sytuacja na pewno wygląda inaczej, poza tym zadłużenie – inaczej kredyty nie świadczą o tym, że firma ma zaraz zbankrutować!. Wiadomo, może się polepszyć lub pogorszyć. Ja np.. W tym roku wyjeżdżałam z rodziną z BP Karlik i było naprawdę świetnie. Żadnych niemiłych niespodzianek. Z tego co widziałam, pozostali uczestnicy też byli zadowoleni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here