Artykuł powstał dzięki pytaniu przesłanym na platformę TravelAlert.

Pani Agnieszka podróżowała po Europie w kilku odcinkach. Każdy z nich realizowany był przez innego przewoźnika lotniczego, ale na jednym bilecie. – Specjalnie kupiłam droższy bilet, który nie posiadał restrykcji. Zrobiłam tak, gdyż bardzo często zmieniają mi się plany. – opowiada.

Niestety pani Agnieszka musiała zmienić plany i zamiast wykorzystać następny odcinek lotniczy z Londynu do Paryża, pokonała tą trasę pociągiem Eurostar. – Kiedy wracałam już do Polski, na lotnisku w Paryżu oznajmiono mi, że skoro nie wykorzystałam odcinku Londyn – Paryż, będę musiała dopłacić różnicę w cenie, aby wrócić zgodnie z planem – tłumaczy dalej pani Agnieszka. – Zgodziłam się, bo bardzo zależało mi na planowym powrocie. Nadal jednak nie wiem dlaczego musiałam dopłacać, skoro kupiłam bilet bez restrykcji – pyta.

Pani Agnieszko,

Zgodnie z zawartą  między panią a linią lotniczą umową, wykorzystanie poszczególnych kuponów (odcinków) na bilecie może odbyć się jedynie zgodnie z kolejnością ich wystawienia. Złamanie tej zasady przez podróżnego, może oznaczać anulowanie biletu i konieczność naliczenia całej, nowej trasy.

Pracownik linii lotniczej zapewne dokonał kalkulacji na przelot Warszawa – Londyn – (przerwa w podróży) Paryż – Warszawa. Takie bilety (zwane z ang. „open jaw”), które uwzględniają pokonanie przynajmniej jednego odcinka np. drogą naziemną, są znacznie droższe niż klasyczne przeloty tam i z powrotem. Stąd też wynikła za pewne dopłata, o której pani wspomniała.

Warto na przyszłość skontaktować się ze swoim biurem podróży lub linią lotniczą, zanim sami podejmiemy decyzję o zmianie w naszych planach podróżniczych. Dobrym pomysłem jest również przeczytanie warunków umowy i zasad, na jakich mogą być dokonywane zmiany. Wiedząc za co będziemy musieli zapłacić, a jakie zmiany są za darmo, unikamy nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku

1 KOMENTARZ

  1. Dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Dobrze wiedzieć, że pominięcie odcinka może skutkować dopłatą, nawet jak mam bilet bez restrykcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here