Przeczytaj: Co to są metawyszukiwarki i jak działają?

Twarde zasady

Wszystkich pięć porównywarek poddałem jednakowym kryteriom wyszukiwania, a odstępy w zapytaniach wynosiły nie więcej niż ok. 10-15 sekund. Każda z metawyszukiwarek otrzymała ode mnie pięć zapytań, dot. pięciu różnych tras lotniczych. Aby móc w pełni ocenić potencjał wyszukiwania ofert, każde zapytanie dotyczyło różnych części świata w różnych okresach roku. Pięć tras nazwałem odpowiednio: z i do Polski, intra Europe, Trans-Antlantyk, intra North America oraz Trans-Pacyfik.

Coś dla brytofili

Na trasę z i do Polski wybrałem popularne połączenie dwóch stolic: Polski i Wielkiej Brytanii. Zapytania dokonałem na 3 dni przed planowanym wylotem. Chciałem koniecznie wylecieć 7 kwietnia 2010 r. i powrócić równo za 2 tygodnie 21 kwietnia. Nie interesowało mnie absolutnie nic poza możliwie najniższą ceną. Oto rezultaty:

(kliknij w obrazek aby go powiększyć)

Skąd tak niska cena znaleziona przez serwis Momondo? Jako jedyny był w stanie odnaleźć połączenie węgierskiego niskokosztowca – Wizz Aira Należy oczywiście pamiętać, że cena PLN 628,00 to cena bez dodatkowych opłat, które na dalszym etapie rezerwacji pobiera Wizz Air. Jako że w tym konkretnym przypadku nie interesowało mnie co dzieje się po przejściu na stronę dostawcy usługi, za zwycięzce uznać można momondo.com. Gdyby jednak pokusić się o symulację i dodanie jednej sztuki bagażu za cenę 136zł. oraz 46zł. za płatność kartą debetową bądź kredytową, to po zsumowaniu Momondo i tak znacząco wygrywa z drugą najniższą ceną zaoferowaną przez Skyscanner.

Dla koneserów sztuki i nie tylko

Postanowiłem odwiedzić swoich bliskich znajomych w Rzymie, a że nigdy razem nie byliśmy w Barcelonie, postanowiłem poddać próbie nasze porównywarki na trasie z Rzymu (lotnisko Fiumicino) do Barcelony (Aeropuerto de Barcelona, znany jako El Prat). Zasady bez zmian. Oczekuję najniższej ceny w PLN. Wylatujemy 15 lipca 2010, z powrotem za 9 dni zaplanowanym na 24 lipca. Wszystkie pozostałe kryteria pozostawiam wyszukiwarkom jako dowolne – cena gra główną rolę. Wyniki prezentują się następująco:

(kliknij w obrazek aby go powiększyć)

Tym razem kunszt wyszukiwania ofert niskokosztowców pokazał Skyscanner. Jako jedyny znalazł ofertę EasyJet za kwotę 387,70zł. Tak samo jak w przypadku Wizz Aira, należy liczyć się z możliwymi dodatkowymi opłatami pobieranymi przez LCCs (low cost carriers). Warto dodać, że porównywarka Mobissimo zaznacza gwiazdką oferty, które zawierają wszystkie dodatkowe opłaty, a więc tym samym gwarantuje  (?) niezmienność ceny po przekierowaniu na stronę pośrednika. Sprawdzając to na kilku przykładach, faktycznie odnosi się wrażenie, że Mobissimo w wynikach wyszukiwania wiarygodnie oddaje finalne kwoty, które przychodzi nam zapłacić na stronach dostawców usług. Jak się później okaże, będzie to godna uwagi zaleta tego serwisu. Na uwagę po raz kolejny zasługuje Momondo. Z pozostałych czterech porównywarek, które jak jeden mąż zaoferowały mi połączenia tradycyjnych linii, jako jedyny znalazł wśród nich najtańszą taryfę z Alitalią. Polska porównywarka turigo.pl, choć zaoferowała najwyższą cenę z całego grona, zapunktowała u mnie wykorzystując metodę: nie możemy dać idealnie dopasowanej oferty do zapytania, zaproponujmy inne lotniska w promieniu np. 100 km od miasta docelowego. I tak na pierwszym miejscu pojawiła się oferta Ryanaira za jedyne 166zł! Wylot odbywałby się z lotniska Ciampino, położonym ok. 15 km od ścisłego centrum Rzymu, a lądowanie na lotnisku Girona, oddalonym z kolei od Barcelony o ok. 90 km.

2 KOMENTARZE

    • @Tomasz
      Wegolo nie jest metawyszukiwarką. Porównywarki turystyczne (travel meta search engines = metawyszukiwarki) wyszukują oferty i przekierowują na stronę dostawcy. Wegolo jest jednym z tysięcy internetowych sprzedawców, na których dokonuje się zakupu. Strona ta nie przekierowuje na stronę z ofertą Wizz’a czy Ryana.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here