Select your Top Menu from wp menus
Tried & Tested: REGIOekspres, czyli tania kolej w najlepszym wydaniu

Tried & Tested: REGIOekspres, czyli tania kolej w najlepszym wydaniu

Przewozy Regionalne - pociąg REGIOekspres

Przejazd większością pociągów Przewozów Regionalnych nie kojarzy się z wysokim standardem. Spółka ma jednak czym się pochwalić i zaoferować komfort rodem z pociągów Ekspres InterCity w niskiej cenie. Jak wyglądają flagowe wagony spółki w pociągu REGIOekspres, czy działa w nich internet i ile to wszystko kosztuje? Tego dowiecie się z naszej recenzji z cyklu Tried&Tested.

Bilety. Internetowi mają lepiej

Ceny przejazdów w REGIOekspres są niższe średnio o ok. 20% w stosunku do ceny na identycznych trasach w pociągach TLK. Dla przykładu sam bilet (taryfa 100%, czyli normalny) na trasie z Warszawy do Poznania w REGIOekspres kosztuje 43,50 zł. W konkurencyjnym TLK w tej samej relacji to wydatek 54 zł. Oszczędność będzie mniejsza, jeśli zdecydujemy się na zakup miejscówki w REGIOekspres. A ta, jak się za chwilę okaże, jest warta swej ceny szczególnie w kontekście komfortu podróży.

Rezerwację konkretnego miejsca w wagonie REGIOekspres można dokonać jedynie przez internet. Jeśli nabędziemy sam bilet na przejazd, a następnie zapragniemy dokupić jedynie miejscówkę, to nie uda nam się jej zdobyć ani w dworcowej kasie, ani u konduktora.

Koszt rezerwacji miejsca to jedyne 3 zł i ku naszemu zdziwieniu tę opcję wybiera dość liczna grupa pasażerów. W bezprzedziałowym wagonie w relacji Warszawa – Szczecin na 52 siedzące miejsca, naliczyliśmy ok. 20 osób, które już w stolicy musiały zwolnić zajęte wcześniej siedzenia osobom, trzymającym w ręku internetowe wydruki z miejscówkami.

Na dodatek przed odjazdem z Warszawy konduktor ostrzegał nas, że podróżni bez miejscówek są zobowiązani do ustąpienia miejsca osobom z rezerwacją. Na wypadek ew. nieporozumień między pasażerami, Przewozy Regionalne zamieściły nad siedzeniami wyraźne ostrzeżenie o obowiązujących zasadach. Od kierownika pociągu dowiedzieliśmy się także, że przed weekendami w pociągach REGIOekspres ok. 90% podróżnych posiada wykupione wcześniej w internecie miejscówki. Jak widać pragnienie spokojnej podróży z gwarancją miejsca siedzącego jest niemałe.

Zakup biletu w internecie nie przysparza większych kłopotów. Specjalnie przygotowana do tego platforma jest intuicyjna, a cały proces trwał w naszym przypadku zaledwie 5 min. System pozwala na jednoczesną rezerwację maksymalnie 6 biletów. Możemy oczywiście wybrać przysługującą nam ew. zniżkę (także tą dzięki posiadaniu REGIOkarty).

Istnieje kilka opcji płatności za przejazd. Oprócz kart debetowych i kredytowych, możemy wybrać także płatność przelewem. Jednak w drugim przypadku musimy liczyć się z potwierdzeniem rezerwacji dopiero na drugi dzień, ze względu na opóźnienia w księgowaniu takich transakcji. Wszystko zależy od pory dnia, w które dokonujemy rezerwacji.

Płacąc kartą płatniczą potwierdzenie jest natychmiastowe.
Na podany przez nas email przychodzi dokument zapisany w formacie „‚pdf” (odczyt za pomocą programu Adobe Acrobat Reader), który należy wydrukować i zabrać ze sobą. Aby dokończyć rezerwację musimy się wcześniej zarejestrować w systemie. Można tego jednak dokonać już na ostatnim etapie rezerwacji w sposób bardzo błyskawiczny. Wybieramy jedynie login i hasło. System nie wymaga klikania w linki aktywacyjne, które w takich sytuacjach są przeważnie wysyłane na adres email.

Jeśli kupujemy bilet dla innej osoby, to pamiętajmy o wprowadzeniu należącego do niej numeru dokumentu. Może to być nr dowodu osobistego, legitymacji, prawa jazdy czy książeczki wojskowej. Bilet bez wskazanego w nim dokumentu jest nieważny.

W czasie dokonywania rezerwacji możemy wybrać dowolne numery miejsc według własnego uznania. Wystarczy w tym celu kliknąć na plan wagonu i dokonać selekcji – dokładnie tak, jak wygląda wybór miejsca w samolocie. Ta funkcja jest tu godna pochwały. Dzięki niej grupa np. 4-5 osób może siedzieć obok siebie. Dla rodzin z dziećmi najlepszym rozwiązaniem wydają się cztery siedzenia skierowane frontem do siebie i przedzielone rozkładanym stolikiem po środku. Takich rozwiązań w jednym z dwóch bezprzedziałowych wagonów jest aż 4. Dzięki internetowej rezerwacji możemy jednocześnie kupić bilet na przewóz roweru (5,50 zł za szt.) oraz za psa (4,50 zł).

Cały proces internetowej rezerwacji uznajemy za bardzo wygodny. Jeśli mielibyśmy zasugerować jakiekolwiek zmiany, to z uciechą przyjęlibyśmy możliwość kodowania biletu w komórce. Jego zakup byłby możliwy nawet w ostatniej chwili bez dostępu do drukarki. W liniach lotniczych specjalny kod kreskowy biletu z ekranu smartfona można na większości lotnisk odczytać przy pomocy specjalnych urządzeń w stanowiskach odprawy bagażowo-biletowej, a także w samoobsługowych kioskach check-in. Urządzenie, które posiadają konduktorzy jest technicznie w stanie sczytać taki kod nie tylko z komputerowego wydruku, ale także z ekranu smartfona. Problem jednak w tym, że regulamin przewozów nakłada na pasażera obowiązek posiadania biletu na wydruku komputerowym. Nie wymagajmy jednak od Przewozów Regionalnych zbyt wiele. Już sam system rezerwacyjny jak na polskie koleje robi spore wrażenie.

Czytaj dalej: Komfort podróży. Sprawdzamy, jak działa internet w pociągach REGIOekspres

Pages: 1 2

About The Author

Related posts

7 Comments

 1. Piotr

  Komfort tych wagonów faktycznie jest bardzo przyzwoity. Do wymienionych wad mógłbym jeszcze dodać to, że zimą wieje po nogach. Niestety jest to problem większości wagonów w Polsce. Poza tym fotel mógłby być nieco lepiej wyprofilowany, chociaż i tak jest lepiej niż w zdecydowanej większości pociągów.

  Reply
 2. Daniel

  Takimi relacjami przywracacie mi wiarę, że w Polsce kiedyś wszystko będzie grało jak w zegarku.
  Super relacja i super usługa!

  Reply
 3. pduncz

  Nic dodać, nic ująć. Chyba tylko tyle, że w Mewie jeździ zwykle wagon barowy (ale nie firmy Wars) w którym za przyzwoitą cenę można się godziwie posilić!

  Wagony czasami są wysyłane w inne miejsca kraju, żeby tam pasażerowie też mogli z tych dobrodziejstw nieco skorzystać (niestety oznacza to, że nie ma ich wówczas na planowej trasie). Tak było np w pierwszym tygodniu sierpnia.

  Reply

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two + one =