Nad brzegiem rzeki, w gąszczu leśnych ścieżek czy na szczycie góry. Trójstyki można zdobyć, można je kolekcjonować i w ten sposób sprawić, że uprawianie turystyki nabierze zupełnie innego wymiaru. Gdzie się znajdują i jak do nich dotrzeć?

Nie każde państwo może poszczycić się trójstykami. W Polsce jest ich 6. To swoiste punkty styczne trzech granic państwowych, które poznać można po specjalnych oznaczeniach. Raz są to flagi, innym razem tablice czy graniczne słupki. Wydaje się banalne, ale trójstyk to nie tylko zwykły symbol ścierania się granic. To mieszanka trzech kultur, języków, tradycji i historii.

Trójstyki – Trójkąt Trzech Cesarzy

Jeśli ktoś myśli, że zdobywanie trójstyków to całkiem niedawno powstały trend, to jest w błędzie. Historia tej formy turystyki sięga przełomu XIX i XX w., kiedy to po likwidacji Rzeczpospolitej Krakowskiej zbiegały się granice trzech europejskich mocarstw: Rosji, Prus (później Niemiec) i Austrii (później Austro-Węgier). Linie graniczne biegły wówczas w okolicach dzisiejszych terenów Mysłowic i Sosnowca, wzdłuż trzech rzek: Przemszy, Białej Przemszy i Czarnej Przemszy.

Za sprawą odbywających się tam konwencji cesarzy, Dreikaisereck, bo tak z niemieckiego nazywano „Kąt Trzech Cesarzy”, zdobył popularność w wielu krajach Europy. Sławę temu miejscu dodatkowo przyniosła Wieża Bismarcka, z której w pogodne dni można było dostrzec nawet Kraków. Na tym jednak nie koniec, bo kilka tysięcy turystów każdego tygodnia nie przyjeżdżało tam tylko po to, by podziwiać panoramę ze szczytu 20-metrowej budowli.

Wyjątkową jak na tamte czasy atrakcją były statki parowe oraz odświętnie przystrojone kolorowymi szarfami i wstęgami barki, zwane galerami. Przystań była oblegana przez turystów, żądnych wzięcia udziału w wycieczkowych rejsach. A po nich, Ci co zamożniejsi, mogli przejść przez most i w Nowej Galicji „podziwiać” ogromne kontrasty kulturowe. Przekonywali się wówczas na własnej skórze o panującej w tym regionie „nędzy galicyjskiej”.

Wzdłuż brzegu Przemszy ustawionych było w szeregu kilkadziesiąt drewnianych budek i straganów, w których uboga ludność polska sprzedawała własnoręcznie wytworzone produkty żywnościowe. Turyści z Rzeszy Niemieckiej poznawali przy okazji „luksusowe” życie w drewnianych chatach. „Miłą” atrakcją był także chlew oraz biednie ubrane dzieci. Z okolic osławionego trójstyku można była nawet wysłać pocztówkę z podobizną panujących na przełomie wieków cesarzy.

Randka w ciemno

Tych, którzy na własne oczy widzieli trójstyk Polski, Litwy i Białorusi jest niewielu. I wcale nie dlatego, że kolekcjonowanie trójstyków brzmi egzotycznie. To najtrudniejszy polski styk do zdobycia, kryjący się w gęstwinach Puszczy Augustowskiej. Na mapie wskazać nie problem, ale w terenie, bez nawigacji, wskazówek okolicznej starszyzny czy samochodu z napędem na cztery koła szans praktycznie nie ma. Ale żeby nie było tak łatwo, można ten trójstyk zdobyć nocą.

„Przy stresującym szumie wiatru, wibrujących w powietrzu liściach, rozbrzmiewających dookoła tajemniczych dźwiękach… Nutka niebezpieczeństwa i ekstremalnych przeżyć na krawędzi nonszalanckiego ryzyka jest jak wisienka na torcie – dopełnia całości!”. Tak w jednym z tekstów opisuje wrażenia Kinga Gnaś vel Keenya, hobbystka i prekursorka tej formy turystyki.

Za równie trudny, choć nie tak niebezpieczny, Kinga Gnaś uznaje styk granic Polski, Białorusi i Ukrainy. Dostrzec go nie jest łatwo, bo znajduje się on dosłownie na Bugu. Aby go zdobyć, nie trzeba wchodzić do rzeki. Za triumf w tym przypadku można uznać charakterystyczną, drewnianą ławeczkę tuż nad brzegiem Bugu.

Zdjęcie z każdym z państw

Zdobycie pozostałych polskich styków nie sprawia większych problemów. Na północy punkt styczny Polski, Rosji i Litwy znajduje się nieopodal polskiej miejscowości o nazwie Bolcie. Z kolei Ukraina, Słowacja i Polska „spotykają się” w jednym punkcie na Krzemieńcu. To niezbyt wysoka góra w Bieszczadach, której zdobycie nie wymaga większego wysiłku. Trójstyk jest dobrze oznaczony, a obelisk na szczycie góry bardzo często widnieje na zdjęciach jego zdobywców. Najlepiej zrobić trzy ujęcia – z każdym państwem z osobna, albo ze wszystkimi naraz.

Trzy słowiańskie bratanki

Na południu Polski do zdobycia są jeszcze dwa trójstyki. Jeden to tzw. Trzycatek na splocie polskiej, czeskiej i słowackiej granicy. Po naszej stronie leży w okolicach Jaworzynka, po czeskiej zaś w okolicach Hrčava. Dzięki drewnianej kładce nad niewielkim potokiem można łatwo zmienić kraj pobytu.

Z kolei ostatni styk to wspólne przecięcie się granic Polski, Czech i Niemiec. To najłatwiejszy, a zarazem najbardziej dostępny dla turystów graniczny trójstyk. Okolice polskich Porajów, czeskiego Hradka i niemieckich miejscowości Nisou oraz Zittau są bardzo zadbane. Alejki spacerowe wśród licznych drzew, mostki, promenady i przepiękny krajobraz zachęcają do odwiedzania sąsiadów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here