Taba - Egipt
Taba | foto: Britrob / flickr.com (under Creative Common License)

Egipt od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich turystów. Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa El Alam to największe i najpopularniejsze miejscowości. Ale Egipt z dala od hałasu, dyskotek i turystycznej tandety? Tak, to możliwe.

Egipt od wielu lat jest najpopularniejszym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków. Spragnieni słońca, egzotyki, chcący zobaczyć piramidy i niesamowity podwodny świat rodacy chętnie wybierają ofertę wakacji w kraju faraonów. Hurghada, Sharm El Sheikh, Marsa El Alam to największe miejscowości wypoczynkowe. Pełne są hoteli, sklepów i dyskotek. Oferują wszystko, na co przeciętny turysta może mieć ochotę.

Są jednak w Egipcie miejsca dużo bardziej ustronne, ciche, pozbawione zgiełku i atmosfery wypoczynkowych kurortów. Wbrew pozorom, miejsca te nie są skrzętnie ukrywane przez miejscowych i dostępne wyłącznie dla nieustraszonych podróżników. Wyjazd tam oferują również polskie biura podróży, wystarczy kupić wycieczkę, spakować się i lecieć do krainy wiecznej ciszy i spokoju.

Oaza ciszy wśród Beduinów

Taba, bo tak brzmi nazwa tej cudownej krainy położonej na Półwyspie Synaj, to region, nie zaś konkretna miejscowość jak przekonują nas w swoich katalogach biura podróży. Jest to długi na kilkadziesiąt kilometrów pas ciągnący się wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego.

Bardzo długo obszar ten (podobnie, jak teren całego Półwyspu) był przedmiotem sportu między Izraelem a Egiptem. Ostatecznie jednak stał się terytorium kraju nad Nilem. Niezależenie jednak od układu granic, teren był i jest zamieszkiwany przez plemiona beduińskie, które do dzisiaj stanowią trzon ludności tego miejsca.

Oprócz porozrzucanych pojedynczo hoteli, morza i gór nie ma tam absolutnie nic. I właśnie te walory co roku przyciągają do Taby coraz większe rzesze turystów. Pobyt w tym miejscu jest niczym przejście do innego wymiaru. Poczucie izolacji i wszechobecna cisza sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy znaleźli się w innej czasoprzestrzeni.

2 KOMENTARZE

  1. bylismy w tamtym roku w Tabie w Hiltonie i wspaniale wspominamy ten urlop. Hotel praktycznie zapewnia wszystko, a usytuowanie i wspaniale krajobrazy dopelniaja calosci. Ach… wrocic tam teraz, gdy u nas snieg i zimnica:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen − 9 =