Jeśli myślicie, że w kwestii mostów zostało już wszystko powiedziane, to grubo się mylicie. Oczywiście, większość mostów niczym się nie wyróżnia. Są poziome, proste, nudne i dla turystów nie mają żadnych walorów. Jednak w Sarajewie, studenci lokalnej Akademii Sztuk Pięknych, udowodnili, że może być zupełnie inaczej.

W stolicy Bośni i Hercegowiny powstał most o długości 40 metrów. W jego środku znajduje się drewniana pętla, tworząca bardzo malowniczy zakątek, w którym studenci mogą spotkać się i odpocząć.

Bez wątpienia most z pętelką stanie się też ikoną miasta i atrakcją turystyczną. To jedyny taki most na świecie. Wieczorami podświetlany jest diodami LED, co dodaje mu wyjątkowego uroku. Oczywiście do przejścia mostu nie jest konieczne pokonanie pętli – pełni ona funkcję dachu.

Warto przy okazji wspomnieć, że podobny projekt miał zostać zrealizowany w Amsterdamie. Tamtejsze władze rozpisały konkurs na kładkę dla pieszych, która ma stać się ikoną miasta, a jednocześnie atrakcją turystyczną.

Jeden z uczestników konkursu zaproponował właśnie most z pętlą, wyglądającą jakby była żywcem wyjęta z zabawek z serii Hot Wheels.

Większość projektantów skupia się na poziomym designie, zapominając nieco o tym, że można też budować w pionie. Na samym szczycie pętli autor wspomnianego projektu umieścił punkt widokowy oraz kawiarnię, do których można dostać się po schodach.

Most w Sarajewie będzie można pokonać też normalnie – bez konieczności przechodzenia (lub przejeżdżania) przez całą pętlę. Ma on być również dostosowany do ruchu rowerowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.