Select your Top Menu from wp menus
Bezstresowa podróż: 6 przykazań, które musisz znać!

Bezstresowa podróż: 6 przykazań, które musisz znać!

bezpieczna podroz
foto: J.Stewart | flickr.com (under Creative Common License)

Nieświadomi zagrożeń i czyhających za granicą niebezpieczeństw możemy łatwo stać się ofiarą nieprzyjemnych sytuacji. To pierwszy krok do tego, by po wymarzonych wakacjach zostały niemiłe wspomnienia. Jak tego uniknąć? Poznaj 6 podstawowych przykazań bezpiecznej podróży.

1. Zapoznaj się obcymi zwyczajami

Ich nieznajomość może doprowadzić do nieporozumień, a nawet siłowych zaczepek z lokalną ludnością. To gospodarze mają przywilej wymagać od turystów stosownego zachowania. By zminimalizować ich ryzyko, przeczytaj z uwagą opis kraju, do którego się udajesz.


Licznie odwiedzane przez Polaków kraje północnej Afryki rządzą się własnymi, lokalnymi prawami. Odwiedzając miejsca kultu religijnego w państwach Bliskiego Wschodu, powinieneś zastosować się do obowiązującego tam kanonu ubioru. Aby nie zostać z nich wyproszonym, należy wcześniej zdjąć obuwie, założyć długie spodnie, a kobiety powinny pamiętać o garderobie umożliwiającej przykrycie dekoltu, odkrytych ramion i włosów. Skąpe ubrania mogą wywołać wśród lokalnej ludności, a szczególnie wśród islamskich radykałów, niepotrzebne poruszenie. Znane są przypadki słownych i siłowych zaczepek w stosunku do odwiedzających, którzy nie dostosowali swojego ubioru i zachowania do miejsc, w których przebywali.

2. Pamiętaj o niezbędnych dokumentach

Inaczej już na lotnisku może czekać Cię koniec podróży. Zanim zaczniesz ustalać dokładne terminy wyjazdu, sprawdź, do kiedy ważny jest dowód osobisty i paszport. Tak jak w obrębie Strefy Schengen do przekroczenia granicy wystarczy Ci ten pierwszy, tak do innych krajów potrzebny jest ważny paszport lub wiza. Niekiedy, jak np. do popularnego Egiptu, dokument ten musi być ważny jeszcze przez pół roku od momentu wjazdu do kraju piramid. Dowód osobisty wydaje Urząd Miasta, a paszport Urząd Wojewódzki.

– Dziecko, które przekracza granicę też musi mieć dokument stwierdzający jego tożsamość – mówi Marko Brinkmann z internetowego biura podróży Tripsta.pl. – Wniosek o wydanie dowodu tymczasowego lub paszportu muszą złożyć jego rodzice – dodaje.

Gdzie znajdziesz najbardziej wiarygodne i aktualne informacje o potrzebnych dokumentach? Wbrew pozorom nie zawsze w biurach podróży, choć ich wskazówek i porad nie powinieneś ignorować. W tym celu najlepiej jest odwiedzić stronę internetową Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która umieszcza informacje, odnośnie przepisów prawa wszystkich państw. To właśnie tam znajdziesz odpowiedź na pytanie, do którego państwa koniecznie jest posiadanie wizy oraz szczegóły dotyczące wymaganych środków płatniczych na przekroczenie granicy. Warto pamiętać, by przed wyjazdem sprawdzić datę ważności kart płatniczych i kredytowych.

Pages: 1 2 3

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

nineteen − eleven =