Select your Top Menu from wp menus
Najdziwniejsze muzea w Polsce [TOP 10]

Najdziwniejsze muzea w Polsce [TOP 10]

Muzeum Uwag Przestróg i Apeli

Co zrobiłeś dzisiaj dla obniżenia kosztów własnych? Co to jest Czartopłoch? Jak wyglądały pieniądze chlebowe, a jak smakował Sen Sołtysa? Nie wiesz? To znaczy, że koniecznie musisz odwiedzić te miejsca!

Muzeum nie zawsze kojarzy się z pompatyczną martyrologią i rodami królewskimi. Czasem jest poświęcone rzeczom zwykłym, codziennym, a jego bohaterem może być przyjaciel z dziecięcych lat. Takie miejsca znajdują się i w naszym kraju, więc zapraszamy na subiektywny 10 TOP najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce.

10. Muzeum Nietypowych Rowerów

Rowery poziome, cyrkowe, riksze, bicykle i inne nietypowe rowery można obejrzeć, a nawet osobiście wypróbować w muzeum w miejscowości Gołąb.

Twórcy muzeum promują turystykę rowerową, ale w swoich zbiorach mają także rowery użytkowe np. do przewożenia mleka i butli z gazem. Muzeum oferuje także lekcje historii roweru oraz naukę kolarstwa w weekend.

9. Muzeum Żaby

Od płazów zatopionych w formalinie, przez znaki drogowe i przybory kuchenne, po maskotki, broszki i okulary do pływania. Wszystko to znajdziemy w Muzeum Żaby w Kudowie Zdroju. Zasada doboru eksponatów jest jedna – muszą w sposób bezpośredni lub pośredni wiązać się z żabą.

Można tam zobaczyć w sumie ok. 3000 eksponatów wykonanych z drewna, metalu, plastiku, gumy i wielu innych materiałów. Pochodzą one z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów.

8. Muzeum Guzików

Chociaż towarzyszą nam już od czasów starożytnej Grecji, ich prozaiczność i powszechność sprawia, że są niezauważalnym elementem naszej codzienności. Kiedyś wyznacznik statusu, a dziś niezbędny element mody. W Łowickim Muzeum Guzików możemy podziwiać ich niezwykłą kolekcję.

Dział guzików personalnych zapoczątkowała spinka do koszuli Stanisława Witkacego. Znajdziemy tam także guziki m.in.: Marka Edelmana, gen. Władysława Sikorskiego, Kardynała Stefana Wyszyńskiego, sześciu Prezydentów Polski, Jerzego Hoffmana, Borysa Szyca czy Jaśka Meli.

Historia przez pryzmat guzika? Doskonałym przykładem jest „guzik stanu wojennego”. Stan wojenny i internowania zmusiły kilkoro ludzi do założenia firmy produkującej m.in. ręcznie malowane guziki. Umieszczano na nich obrazki, symbole i hasła walki z systemem. Jeden z nich możemy oglądać w Łowiczu.

7. Muzeum Chleba

W Radzionkowie zapraszamy do Muzeum Chleba. Znajdziecie tam nie tylko pocztówki, maszyny i urządzenia, narzędzia, ale także wyposażenie wnętrz oraz archiwalne dokumenty z XVI i XVII wieku związane z wypiekiem chleba. Dodatkowo zwiedzający mogą na miejscu własnoręcznie uformować pieczywo i je upiec. Na podwórzu muzeum zostało założone poletka ze zbożami najczęściej występującymi w Polsce.

W zbiorach muzeum znajdują się także pieniądze chlebowe, które w czasach kryzysu gospodarczego i hiperinflacji pozwalały wyłącznie na zakup chleba.

6. Muzeum Ognia

W Bystrzycy Kłodzkiej można zwiedzić Muzeum Ognia. Powstało w 1964 roku z inicjatywy mieszkańców pracujących w pobliskiej fabryce zapałek. W ekspozycji znajdziemy około 500 tysięcy eksponatów. Wśród nich przedmioty służące do rozniecania ognia, poczynając od średniowiecznych krzesiw, poprzez lampy oliwne, górnicze, elektryczne na zapalniczkach chemicznych, lontowych, benzynowych, gazowych i elektrycznych kończąc. Szczególne miejsce w zbiorach zajmują opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

Pages: 1 2

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × four =