Select your Top Menu from wp menus
Wyspa ciemnego nieba

Wyspa ciemnego nieba

Do nielicznego grona najlepszych miejsc do patrzenia w niebo dołączyła europejska wyspa. Organizacja International Dark-Sky ogłosiła  pierwszą na świecie wyspę – rezerwat naturalnego ciemnego nieba.

Do tej pory przyciągała  turystów dziewiczą przyrodą i magicznymi krajobrazami. Od kilku dni cały świat spogląda na nią, jako najlepsze miejsca na świecie do patrzenia w niebo. Sark to najmniejsza wyspa z czterech należących do archipelagu Wysp Normandzkich, która znajduje się między Wielką Brytanią a wybrzeżem Francji.

Na obszarze kilku kilometrów kwadratowych mieszka kilkaset osób. To właśnie z nimi przez rok współpracowali przedstawiciele organizacji Dark-Sky, aby zmniejszyć do granic możliwości zanieczyszczenie światłem. Dzięki temu wyspa nie ma w bezpośrednim otoczeniu źródeł znacznego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem. To one są właśnie główną przeszkodą, by zobaczyć prawdziwe oblicze czarnego nieba.

– To idealna szansa na liczne odwiedziny miłośników astronomii na wyspie. Myślę, że Sark stanie się miejscem boomu astro-turystycznego, szczególnie w miesiącach zimowych – uważa Steve Owens, który zajmował się procesem uznania wyspy Sark jako obszaru ochrony ciemnego nieba.

Dzięki współpracy z mieszkańcami na wyspie Sark nie ma publicznych świateł, ani uczęszczanych dróg. Stworzono również plan oszczędnego oświetlenia, który zastosowało wielu mieszkańców oraz lokalni przedsiębiorcy.

Warto przeczytać: inne artykuły z kategorii „Ciekawostki”

Przyznanie wyspie Sark tego tytułu oznacza, że wyspa dołączyła do nielicznej grupy obszarów, w których możliwa jest obserwacja prawdziwego czarnego nieba. Pierwszym europejskim Międzynarodowym Parkiem Ciemnego Nieba został Galloway Forest Dark Sky Park w Szkocji.

Dark-Sky Association to amerykańska organizacja, która za zadanie stawia sobie ochronę flory i fauny nocnej, a także samej wartości ciemnego nieba, która jest bardzo niedoceniana we współczesnym, rozświetlonym sztucznymi światłami świecie.

About The Author

Related posts

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *